Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Konec léta na realitním trhu? Zdražující hypotéky a poptávka po nemovitostech

Ani přes letní prázdniny neutichl apetit investorů po nemovitostech. Sháněly se byty, rodinné domy, chaty, chalupy a také zahraniční reality, například u moře. Klid nebyl ani na straně hypoték, které postupně zdražují. Bydlení se tak stává na sklonku léta opět méně dostupné. Co bude dál?

Hypoteční trh je neklidný. Úrokové sazby pomalu zdražují. Podle poslední analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic patří průměrná sazba hypoték v České republice dokonce k těm vyšším v rámci Evropské unie. S ohledem na zvyšování sazby ze strany České národní banky pak odborníci očekávají další zdražení hypoték v následujících měsících.

Aktuálně banky půjčují za průměrnou výši 2,42 %. Z pohledu výše průměrné sazby hypoték je Česká republika aktuálně mezi 27 státy EU na jedenáctém místě, 0,09procentního bodu za desátým Nizozemím. Ceny hypoték u nizozemských bank ale v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ dodává Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.

Vyšší sazby, více hypoték

Zrychlení růstu průměrné úrokové sazby si všímá i Fincentrum Hypoindex. „Průměrná úroková sazba hypoték v červenci podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla o 10 bazických bodů na 2,23 % p. a. Jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018, kdy sazba vzrostla o 13 bazických bodů na 2,91 % p. a.,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Do výše průměrné úrokové sazby pak podle Jiřího Sýkory už promlouvá zvyšující se základní sazba ČNB. „S ohledem na další srpnové zvýšení těchto sazeb se dá očekávat, že sazby hypoték i nadále porostou a postupně mohou atakovat hranici 3 % p. a.,“ dodává.

Průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci o více než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun. Za poslední rok se průměrná hypotéka zvýšila již o téměř půl milionu korun. V dalším růstu zatím průměrné hypotéce nestojí nic v cestě. Objemy poskytnutých hypoték začaly brzdit, přesto je již jisté, že se rok 2021 zapíše jako nejúspěšnější hypoteční rok v historii.

Průměrnou sazbu hypoték zvyšují i ceny nemovitostí. A nárůst cen nebere – a podle očekávání odborníků ani nebude brát – konce. „Na realitním trhu není jediný důvod, proč by se měl trend zvyšování cen nemovitostí zastavit nebo dokonce obrátit. A tak je možné, že za pár měsíců se dostaneme až k hranici 3,5 milionu korun,“ konstatuje Jiří Sýkora.

Chaty a chalupy pořád táhnou

I tak je ale apetit investorů stále značný. A je jedno, zda jde o nákup rodinných domů, bytů ve městech nebo chat a chalup. Právě po rekreačních objektech byl přitom v posledních měsících hlad. Jednak proto, že cestování je stále ještě omezené, jednak proto, že někteří lidé si své chaty a chalupy proměňují v detašovaná pracoviště a kanceláře.

Podle údajů Raiffeisen stavební spořitelny chatu nebo chalupu vlastní či dlouhodobě využívá třetina Čechů a další o pořízení rekreační nemovitosti uvažují. „Neobvyklý rok ve znamení protiepidemických opatření určitě přivedl lidi k ještě většímu zájmu o pobyt v přírodě, a tedy i koupi rekreačního bydlení. Šest procent dnešních majitelů chat a chalup si je pořídilo právě během pandemie. Celá čtvrtina Čechů pak jejich nákup plánuje, mezi mladými lidmi je to dokonce každý třetí,“ říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Někteří zájemci pak o pořízení rekreačních objektů uvažují jako o investici. „Vzhledem k očekávanému růstu cen tohoto typu nemovitostí je určitě koupě chaty nebo chalupy zajímavou investicí, na jejíž pořízení lze dobře využít úspory ze stavebního spoření. Mezi Čechy je populární i plán později rekreační nemovitost upravit na trvalé bydlení a tady se stavební spoření ještě více hodí, protože na něj lze navázat výhodný úvěr na rekonstrukci,“ vysvětluje Petra Kopecká.

Zahraniční nemovitosti jsou v kurzu

Vedle chat a chalup roste také zájem o rekreační nemovitosti v zahraničí, například u moře nebo v horách. Vyplývá to z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality.cz. Největší zájem mají lidé o rodinné domky v Chorvatsku. Poptávají ale i nemovitosti ve Španělsku nebo v Itálii.

„Mezi prosincem 2020 a lednem roku 2021 jsme zaznamenali skokový nárůst počtu dotazů na nemovitosti v zahraničí, a to o 62 %,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz. Je třeba ale podotknout, že i nadále zůstávají zahraniční nemovitosti jen malou součástí široké inzertní nabídky Sreality.cz, zájem o ně ale z dlouhodobého hlediska kontinuálně roste.

Největší zájem je, podobně jako u českých nemovitostí, o rodinné domy. Ty z celkového počtu zaujímají 59,8 %, byty pak 34,3 %, komerční nemovitosti a pozemky 2 %. „Boom zájmu pozorujeme zejména o rodinné domy určené k rekreaci v zahraničí. O pozemky v zahraničí příliš velký zájem není. V tuzemském vyhledávání tvoří pozemky více jak desetinu dotazů. Češi se stavění v zahraničí spíše obávají. Důvodem mohou být jiné stavební zákony i náročnější doprava s ohledem na dohled nad vznikající stavbou,“ říká Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Z hlediska lokality lidé nejčastěji poptávají rodinné domy v Chorvatsku. „V letošním roce zaznamenáváme boom zájmu o zahraniční nemovitosti obecně, tahounem jsou ale domy právě v zemi u Jadranu. Zájem o ně se meziročně dokonce zdvojnásobil. Češi oceňují dobrou dojezdovou vzdálenost do Chorvatska i fakt, že místní jsou na Čechy zvyklí a cenové hladiny obou zemí si jsou podobné,“ uzavírá Hana Kořínková.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development