Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Koupě bytu: Jak poznat slušnou realitku?

Přestože se podíl nemovitostí, které můžete koupit přímo od majitele, zvyšuje, stále je většina bytů nebo domů prodávána přes realitní kanceláře. Zkušenosti s nimi nemusí být vždy růžové. Pojďme se proto dnes podrobně podívat, jak si vybrat slušnou realitní kancelář a na co si dát pozor.

Hrozivých zážitků z realitních kanceláří si můžete v různých internetových diskuzích přečíst až moc. Statistiky říkají, že na každých 50 negativních zkušeností s realitní kanceláří připadá jedna pozitivní. Z nedávného průzkumu společnosti MindBridge Consulting vyplynulo, že služby realitních kanceláří v tuzemsku využívá 52 procent klientů, zatímco západoevropský průměr se pohybuje kolem 70 procent.

Nejhorší zážitky s realitními kancelářemi

Špatná komunikace, neprofesionální jednání, pozdní příchod na smluvenou schůzku. To jsou zdánlivě maličkosti. V těchto případech totiž ještě nejde o vaše peníze. Jiná situace nastává, když podepíšete rezervační smlouvu a realitní kanceláři složíte rezervační poplatek. (Jednoduše řečeno, jedná se o jakousi zálohu, která potvrzuje, že máte o nemovitost zájem a realitní kancelář vám ji rezervuje, než bude vyřízena například hypotéka.)

„Měla jsem velmi negativní zkušenost s jednou podvodnou realitní kanceláří. Vybrali jsme si po delším hledání hezký byt. Nadšeně jsem volala po diskuzi s mužem, že ho bereme. Realitní makléřka si se mnou hned sjednala schůzku, a protože neměli sídlo u nás ve městě, dohodli jsme se, že se setkáme u mě v kanceláři, kde vytiskneme smlouvy,“ říká pětatřicetiletá Helena a dodává: „Polilo mě horko, když jsem viděla, že s tiskárny vyjela i směnka. Neměli jsme totiž v hotovosti celou zálohu (realitka požadovalo rezervační poplatek ve výši asi 170 000 korun).“ Helena se rozhodla rezervaci nepodepsat. Večer se podívala na internet a zjistila samé negativní reference na danou realitní kancelář.

Pan Karel P. má zase jiný zážitek. „S manželkou jsme podepsali rezervační smlouvu na koupi nového bytu. Poslali jsme realitce na účet zálohu a čekali, až vyřídíme zbytek záležitostí. Jenže od té doby, jako když utne. Nikdo s námi nekomunikoval. Realitní makléř nezvedal telefony. Zálohu jsme už nikdy neviděli,“ říká.

Jak si proklepnout realitku i makléře

Výše uvedenými příklady jsme vás rozhodně nechtěli odradit od koupě nového bytu. Spíš jen upozornit na to, že je třeba mít se na pozoru. Na druhou stranu, na českém realitním trhu funguje celá řada zavedených a slušných realitek. Jak si je prověřit a vybrat?

  • Zjistěte si reference. Internetová doba přeje dostupnosti informací. Pokud skvělý byt, o který máte zájem, inzeruje neznámá (nebo malá) realitní kancelář, zkuste na diskuzích zapátrat a zjistit, co je zač.
  • Hodně napoví už samotný první kontakt s realitním makléřem – to, jak na vás působí po telefonu, zda přijde na prohlídku včas, je ochoten a schopen zodpovědět všechny vaše dotazy.
  • Zjistěte si, jestli je realitní kancelář členem Asociace realitních kanceláří ČR. Členové totiž musí dodržovat kodex nebo musí mít sjednané pojištění profesní odpovědnosti apod.
  • Nikdy byste neměli mít pocit, že na vás realitní makléř tlačí, že nemovitost příliš vychvaluje a jeho jedinou snahou je uzavřít rychlý obchod.
  • Zjistěte si také, jak velké provize si realitní kancelář sjednává. Běžným standardem jsou 4 nebo 5 procent z ceny nemovitosti.
  • Nespěchejte. Ačkoli se vám nový byt či dům hodně líbí a realitní makléř vám bude říkat, že má ještě další žhavé zájemce, rozhodně nic neuspěchejte. Vždyť jde pravděpodobně o vaši životní investici.

Desatero výběru realitní kanceláře

Výběr realitní kanceláře prostě není jen tak. Jako v každém oboru i zde působí slušné a méně slušné společnosti. Neuškodí proto, pokud si projdete následující desatero výběru realitní kanceláře, které připravila právě Asociace realitních kanceláří.

  1. Vyhledávejte služby zavedených realitních kanceláří. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a služby.
  2. Ve vámi vybrané realitní kanceláři si všímejte jednání jejích pracovníků, vybavení kanceláří, celkové atmosféry. Řekne vám to víc než jakákoli reklama.
  3. Vyžadujte komplexní informace o způsobu práce kanceláře, kterou jste si vybrali. Většina z nich má své provozní předpisy, které si pečlivě prostudujte.
  4. Neuzavírejte smlouvu s kanceláří dříve, než vše pečlivě zvážíte. Žádná solidní realitní kancelář vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.
  5. Uzavírejte jen takovou smlouvu, ve které se zavazujete akceptovat pouze kupujícího, který splňuje veškeré podmínky prodeje specifikované ve zprostředkovatelské smlouvě.
  6. Dbejte na úplnost zprostředkovatelské smlouvy, vyžadujte přesné znění ve všech jejích ustanoveních, zvláště pak v termínech a provizi. Pokud máte pochybnosti, vyžádejte si před podpisem konzultaci právníka.
  7. V případě sepisu kupní smlouvy trvejte na notáři či advokátovi. Jinými osobami psanou kupní smlouvu odmítněte.
  8. Kupujete-li nemovitost přes realitní kancelář, vyžádejte si doklad o tom, že může tuto nemovitost nabízet. Ušetříte si čas, peníze a zklamání.
  9. Kupovanou nemovitost si důkladně prohlédněte, máte-li pochybnosti, konzultujte je s odborníkem. Vyžádejte si doklady k nemovitosti, jakož i veškeré dostupné další informace. Teprve po zvážení všech faktů se rozhodujte.
  10. Jednejte seriózně, protože na základě shora uvedených faktů jste si určitě vybrali seriózní kancelář. Pouze za vzájemné důvěry se může podařit dobrý obchod.

Máte negativní zkušenost s realitní kanceláří? Jaké jsou vaše zážitky? Podělte se s námi v diskuzi.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development