Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Koupili jsme byt, ale ruší nás hluční sousedé. Co s tím?

Konečně máte vysněný byt. Jen si ho neužíváte podle svých představ. Na vině jsou hluční sousedé, kteří dupají, hádají se, pořádají party. Nebo ještě hůř, pod okny vám postávají opilci, kteří až do noci vykřikují svá moudra. Když byste byt kupovali znovu, chtěli byste v něm strávit alespoň pár hodin, a to v různou denní dobu, abyste zjistili, jak se vaši sousedé chovají. Jenže je pozdě. Co s tím? Jaká práva máte? Lze se vůči hlučným sousedům vůbec bránit?

Nepříjemný „ječák“ sousedky vás vytáhne z postele už v sedm ráno, jenže je neděle a vy jste si chtěli po náročném týdnu pospat. Nad hlavou vám dupou sousedovy děti a někdo zrovna pustil vrtačku, aby dal najevo, že už zase předělává byt. Sousedé! Nemáte na ně štěstí, jsou neohleduplní a tak hluční! Zatím jen tiše trpíte, ale pomalu vám dochází trpělivost.

Podle internetových diskuzí se zdá, že mít dobrého, slušného a tichého souseda je přinejmenším jako výhra v loterii. Hlasité hádky, neohleduplné dupání dětí, hlučné opravy pozdě v noci nebo brzy ráno. Takové situace zažívá snad každý, kdo bydlí v bytovém domě nebo v paneláku. Nezáleží ani tak na tom, jestli se přestěhujete do staršího bytového domu, paneláku z komunistické éry nebo novostavby. Důležití jsou lidé a jejich potřeby. Někdy šíření hluku podpoří i tzv. klientské změny, když si soused změní dispozice bytu, takže kuchyni umístí za vaší ložnici. Nebo si nad vám položí plovoucí podlahu, která netlumí kročejový hluk, a jaksi při tom zapomene na to, že jeho děti rády dupou.

Každý vnímá hluk jinak

Jablko sváru je jasné. Hluk. Problém je ale v tom, že ho každý vnímá jinak. Co vás ruší, ostatní nemusí vůbec postřehnout. Je to velmi subjektivní. Samotný občanský zákoník pracuje s pojmem „míra přiměřená poměrům“. A ta je pochopitelně jiná, pokud bydlíte v přelidněném paneláku nebo na samotě u lesa. Riziko společného bydlení je prostě v tom, že musíte snášet i lidskou neohleduplnost.

Není to ale tak marné. Zákon totiž mimo jiné říká, že vlastník věci (i nemovité) se musí zdržet všeho, co by způsobilo, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a další podobné imise vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Je ale těžké stanovit, jestli už ona magická „míra přiměřená poměrům“ byla překročena. Pomoci mohou obecní vyhlášky, které vymezují i dny nebo denní a noční dobu, kdy by měl panovat klid.

Jak postupovat, když jsou sousedé hluční

  • Zajděte za nimi. Je možné, že si soused své chování neuvědomuje. I takové případy jsou. Souseda proto nejprve slušně upozorněte. Případně mu stížnost podejte písemně.
  • Příslušné orgány zavolejte v případě, že váš soused na upozornění nereaguje, nebo je dokonce agresivní. Pokud je hluk nadměrný, například soused pořádá rockový koncert o půlnoci, zavolejte městskou policii, která mu může uložit pokuty. Když jsou problémy se sousedem dlouhodobé, můžete podat stížnost přímo na obecní/městský úřad.
  • Problematické sousedy můžete řešit také na společné schůzi SVJ. Neváhejte podat námět na řešení hluku v domě, jehož jste jako majitel bytu spoluvlastníkem. Je možné, že se k vám přidají i ostatní lidé, kteří zatím jen mlčeli.
  • Problém bývá často s nájemními byty, ve kterých se střídají podivné (hlučné) existence. Jestli vás nájemník ruší, informujte především majitele bytu. S ohledem na to, že hlučný soused není vlastníkem bytu, není možné po něm vyžadovat dodržování práv dle občanského zákoníku. Nápravy se ale můžete domáhat přímo u majitele. Stížnost neváhejte podat písemně.
  • Když hluční sousedé porušují noční klid (zpravidla od 22 hodin večer do 6 hodin ráno, může být upraveno obecní vyhláškou), můžete na ně podat návrh na zahájení přestupkového řízení. Za přestupek mohou být pokutováni až částkou 5 tisíc korun.
  • Dejte pozor na sousedské naschvály. Samozřejmě, že je nejlepší se domluvit v klidu. Ne s každým to jde. Pokud ale sklouznete k tomu, že se budete schválně vzájemně rušit, stane se ze situace začarovaný kruh, který bude připomínat groteskní situace ve filmu, které ale v reálu vůbec zábavné nebudou.

Když neruší sousedé, ale opilci na ulici

Večerky nebo nálevny, kolem kterých postávají hlučné skupinky opilců, mohou rušit ještě víc než sousedé. Halekají a popíjejí až do brzkých hodin. Podobné momentky jsou k vidění na ulicích měst, stejně jako na panelákových sídlištích. Bydlet v blízkosti takového místa je za trest. O to hůř, že s opilým člověkem se budete jen těžko domlouvat a sjednávat nápravu.

Zavolat můžete městskou policii, která by měla využít všech svých pravomocí a sjednat nápravu. Z některých diskuzí na internetu ale vyplývá, že v některých případech jen městská policie projede kolem a skupinku ani nelegitimuje.

V takovém případě ale své pravomoci nevyužívá. Doporučit lze vytrvalost a pravidelné telefonáty, kterými nahlásíte, co se ve vašem okolí děje. Iniciovat můžete také správní řízení a vše oznámit na městském úřadu, který by měl podniknout příslušné kroky ke sjednání nápravy. Vhodné je spojit se i s ostatními obyvateli domu, kteří jsou pravděpodobně také rušeni.

A jak to máte doma vy? Jste obklopeni slušnými sousedy, nebo řešíte hluk?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development