element letňany

Magazín o bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů: Jak vydělat na své nemovitosti?

Máte byt, ve kterém bydlíte jednou za čas nebo vůbec? Můžete ho pronajmout. Jen občas a jen když ho nepotřebujete. Trendem jsou krátkodobé pronájmy bytů. Nejsou pro každého. Svou domácnost totiž sdílíte s cizími lidmi, kteří bydlí u vás místo v hotelu.

Sdílená ekonomika frčí. Zjednodušeně řečeno je založena na tom, že své zdroje nebo majetek sdílíte s ostatními lidmi. Výměnou za peníze. Vydělat tak můžete na něčem, co máte a zrovna nevyužíváte. Fenomén krátkodobých pronájmů dostala do světa společnost Airbnb, která vznikla v roce 2008 v San Francisku. Nápad Briana Cheskyho vznikl takto: potřeboval peníze a přemýšlel, co může nabídnout. Byla to nafukovací matrace v obýváku a snídaně. Začal pronajímat svůj prostor. A vydělávat.

Praha na vrcholu krátkodobých pronájmů

Krátkodobým pronájmům je dnes doba nakloněná. Vznikají online platformy, které propojují nabídku s poptávkou. Zvyšuje se počet lidí, kteří při cestování dávají přednost ubytování v soukromí než v anonymitě hotelu. Lépe tak poznávají místní kulturu a život.

Praha se drží na předních příčkách v zájmu turistů. V oblasti krátkodobých pronájmů je podle statistik Air BnB čtvrtá (po Londýně, Paříží a Římě) a ubytovací kapacity mnohdy nestačí. Proto roste zájem o ubytování v bytech. Zajímavé je, že kultura krátkodobých pronájmů není v pražské metropoli nic nového a existovala tady ještě dávno před tím, než začaly vznikat podobné platformy. Vzpomeňte si třeba na filmy pro pamětníky, kde mladí muži bydlí u své bytné – osamocené ženy, majitelky bytu, která pronajímá pokoj a tím si přivydělává.

Podle statistik AirBnB je v Česku asi deset tisíc aktivních nabídek pronájmu. Zatímco krátkodobé pronájmy bytů vyhledávají spíš mladší lidé, k pronajímatelům patří nejčastěji lidé mezi třiceti až padesáti lety. Převažují ženy. Někdy pronajímají pokoj, jindy celý byt nebo dům. Ne vždy jde o luxusní nemovitost. Hostitelé pronajímají například i extra místnost v bytě v paneláku.

Jak výhodný je krátkodobý pronájem bytu?

Součástí krátkodobého pronájmu je i servis. Čistý pokoj včetně ložního prádla, uklizená kuchyně, voňavá koupelna, snídaně. Na uvítání láhev vína, čokoláda nebo mapa města. Ačkoli se služba týká jen ubytování, někdy jsou si host s majitelem bytu sympatičtí, uvaří si společnou večeři, popovídají si nebo zajdou na prohlídku města. To ale není nutností, spíš možným zpestřením. Krátkodobý pronájem bytu v ideálním případě obohacuje obě strany o (pozitivní) zážitky. Měl by ale také vydělávat.

Jako krátkodobý pronájem bytu je chápaná doba kratší dvanácti měsíců. Většinou to je pár dnů, týdnů nebo měsíců. V krátkodobě pronajatém bytě se ubytovávají turisté, lidé na služební cestě, studenti na výměnném pobytu, ale třeba také manažeři nebo cestovatelé, kteří chtějí proniknout do místní kultury a života. Alternativa k hotelům je většinou levnější, pohodlnější a diskrétnější.

Za kolik pokoj v bytě nebo celý byt pronajmout? Nejlépe za tolik, aby vám tržby pokryly náklady spojené s ubytováním (elektřina, teplá voda, topení, snídaně, úklid a údržba) a ještě vám něco zbylo. Někteří lidé si dnes záměrně pořizují byty s extra pokojem navíc. Ten pronajímají a z krátkodobých nájmů táhnou celý byt, případně mají část peněz na splácení hypotéky. Čím luxusnější a vybavenější vaše nemovitost je, tím víc můžete na cenu přitlačit. Určitě si udělejte průzkum – zjistěte, za kolik jsou krátkodobé pronájmy ve vašem okolí a v podobných bytech nebo domech. Je jasné, že zajímavou nemovitost s historií nebo příběhem pronajmete lépe než obyčejný panelákový byt na velkém sídlišti. Průměrná cena ubytování přes službu Airbnb se pohybuje kolem 61 eur za noc (zhruba 1 649 korun).

Potom záleží také na tom, jak nemovitost ke krátkodobému pronájmu budete nabízet. Jak ji nafotíte a popíšete. Součástí nabídky je posléze i hodnocení od hostů, kteří už vaše ubytovací služby využili. Výhodou a zároveň i rizikem AirBnB je, že je založený na důvěře.

Jak upravit byt ke krátkodobému pronájmu

Je jasné, že krátkodobé pronájmy nejsou pro každého. Než se do podnikání ve sdílené ekonomice pustíte, zvažte, jestli skutečně zvládnete, že vedle v pokoji spí někdo cizí, s kým se ráno potkáte v koupelně a při snídani. Samozřejmě, pokud pronajímáte celý byt, je to o něčem jiném. S vaším krátkodobým nájemcem se nemusíte potkat – klíče si může vyzvednout třeba u sousedů. Vám jen přijdou peníze na účet.

Pokud se do krátkodobého pronájmu chcete pustit, omrkněte v první řadě vybavení pokoje nebo celého bytu. Kromě nábytku, především postele, byste svému hostu měli zajistit podobný servis jako v hotelu: čisté povlečení, toaletní papír, ručník, mýdlo, základní vybavení kuchyně, fén v koupelně, televizi, wi-fi, úklidové prostředky apod.

Krátkodobý versus dlouhodobý pronájem

Co je výhodnější? Pronajmout byt na krátkou dobu nebo na dlouho? Vše má své výhody a nevýhody. Například při dlouhodobém pronájmu najdete nájemníka, který si byt pronajme i na několik let. Při krátkodobém pronájmu se vám budou nájemníci střídat třeba po týdnu, což vyžaduje vaši aktivitu. Najmout si ale můžete i brigádníka. Třeba studenta, který bude doplňovat toaletní papír, převlékat postele a předávat klíče. Protože z krátkodobého (úspěšného) pronájmu máte vyšší příjem než z běžného pronájmu bytu, zbude vám i na zaplacení takového brigádníka.

Výhodou je, že byt budete mít více pod kontrolou. Když se nájemníci budou střídat, snadno si obhlédnete situaci. Když využijete některé z online platforem, například zmiňovanou AirBnb, můžete si vždy prohlédnout profil uživatele, doptat se ho na více informací, vidíte jeho hodnocení. Krytí jste i díky hostitelské záruce vůči škodám na majetku. Tuto garanci zajišťují sami zprostředkující platformy.

Zvažujete krátkodobý pronájem bytu? Co vás láká a co odrazuje? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development