Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Krby do bytu: Navodí atmosféru, ale příliš nezahřejí

Pohled do otevřeného ohně nás instinktivně přitahuje. Symbolizuje teplo, bezpečí a pohodu. Krbová kamna nebo krby jsou současným trendem v rodinných domcích a většinou nutností v chalupách. Ani v městském bytě se krbu vzdávat nemusíte a komín pro jeho provoz vůbec nepotřebujete. Buďte ale opatrní, i když jde většinou o „umělý“ oheň, přesto může způsobit požár.

Oheň v krbu máme většinou spojený se dřevem. Jenže stejně tak si můžete užívat pohledu do plamenů, které vznikají pomocí elektřiny, plynu nebo biolíhu. Ano, není to úplně ono – chybí typická vůně dřeva. I to lze ale vyřešit – třeba vonným olejem. A tak si můžete třeba i v paneláku pohovit u krbu, který vám navodí tu správnou atmosféru.

Místo dřeva hučí v krbu biolíh

Asi se shodneme na tom, že osvědčenou klasikou je krb na dřevo. Jenže v bytě ho budete provozovat jen těžko. Zejména v novostavbách nebo panelových bytech prostě chybí jedna podstatná věc, bez které se krb nebo krbová kamna neobejdou – totiž komín. Navíc byste museli vyřešit skladování dřeva a poprat se s vynášením popela. Prostě klasické krby nejsou příliš vhodným řešením pro moderní byty.

Výrobci se přesto našim potřebám snaží vyhovět, takže výjimkou rozhodně nejsou krby na elektřinu, plyn nebo biolíh. Je třeba podotknout, že také v případě plynového krbu, je nutné mít komín, a to kvůli odvětrávání spalin, které při spalování zemního plynu vznikají. Výhodou krbu na zemní plyn je, že menší byt bez potíží vytopí. I když v třeskutých mrazech se bez doplňkového zdroje stejně neobejdete. Nevýhodou je, že jde vlastně o náhražku, takže zapomeňte na praskající polínka a přirozeně živý plamínek. Ostatně to jsou nevýhody i dalších typů krbů do bytu, které se už ale obejdou bez komína.

Biokrby do bytu

V tomto typu krbů, které jsou určené hlavně do bytů bez komína, se spaluje speciálně upravený biolíh. Ten hoří příjemným žlutým plamenem, takže evokuje opravdový oheň. Biolíh se v případě biokrbů lije do speciálního zásobníku, jímž jsou vybaveny. Kapacita zásobníku je omezena na cca 4 hodiny, protože při hoření vzniká oxid uhličitý a při vyšší koncentraci v místnosti by nám mohl způsobit zdravotní problémy.

Proto je vhodné následně vyvětrat. I výrobci doporučují pořídit si krb na biolíh jen do místnosti, která je větratelná. Kromě oxidu uhličitého vzniká při spalování biolíhu už jen vodní pára. Spalování biolíhu v krbu v bytě je jinak zcela čisté. Nevzniká žádný opad, a proto je jednoduchá i údržba biokrbu. Nabídka biokrbů do bytu je v současné době široká. Prodávají se v různém designu, který může evokovat tradiční styl krbů. Stejně tak se vyrábějí ryze moderní biokrby. Lze je umístit volně v interiéru, pověsit je na zeď nebo zabudovat do stěny.

Součástí biokrbů v bytě může být i další příslušenství, které vám zpříjemní jeho provoz. Jde například o integrovaný zvlhčovač, do kterého můžete přidat vonné éterické oleje, takže příjemně provoníte byt – třeba vůní borovice nebo smrku.

Při výběru biokrbu můžete zohlednit také jeho výhřevnost, i když vytápění není hlavním důvodem pořízení krbu do bytu. Přesto některé biokrby dokážou určité prostory příjemně vyhřát, ačkoli jen na několik málo hodin. Biokrby nejsou drahou záležitostí – prodávají se za pár tisíc, levnější varianty dokonce za několik stokorun.

Krb do bytu na elektřinu

Druhou možností jsou krby do bytu na elektřinu. Jejich provoz je velmi jednoduchý – stačí je zapojit do zásuvky a můžete se kochat pohledem do více či méně autentických plamenů. Iluzi ohně v tomto případě vytvářejí žárovky o různém výkonu.

Je proto zřejmé, že čím více budete oheň v elektrickém krbu sledovat, tím víc za elektřinu zaplatíte. Výhodou ale je, že si můžete vybrat hned z několika typů krbu. Některé z nich jsou vyráběné jako dekorace, kdy pouze navozují iluzi ohně, zatímco jiné pracují jako přímotopy, takže je můžete využít jako doplňkový zdroj energie. Krby na elektřinu lze pořídit za několik málo tisíc.

Rizika krbů v bytě

Když se uvelebíte ve svém bytě před krbem na biolíh, pohodlně si natáhnete nohy a nalijete sklenku vína, budete se cítit báječně. Podobná pohoda vám ale může snadno zhořknout. Jsou to právě krby na biolíh, které stojí už za několika požáry v České republice. Stane se tak velmi snadno, například pokud jiskra přeskočí na koberec a zapálí ho. Otevřený oheň v bytě představuje vždy bezpečnostní riziko. Důležité je vybírat si kvalitní krby od renomovaných výrobců a dodržovat návody a doporučení obsluhy.

V případě biokrbů je rizikový především moment, kdy je dolíván biolíh do zásobníku. Rozhodně není vhodné biolíh doplňovat ve chvíli, kdy krb ještě hoří nebo zcela nevychladl. Vhodné je opatřit také okolí krbu například dlaždičkami nebo plechovou podložkou, podobně jako je to zvykem v rodinných domcích u krbů nebo krbových kamen.

Máte krb v bytě? Nebo uvažujete nad jeho pořízením? Proč ano, proč ne?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development