Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kupujete byt? Hypotéky jsou zase levnější

Úrokové sazby jsou při výběru hypotéky jedním z nejdůležitějších parametrů. Začátkem letošního roku se ceny hypoték opět propadly. Úroková sazba nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na pět let dokonce dosáhla na rekordní minimum? Jaké banky poskytují nejlevnější hypotéky?

Sazby hypoték pod 2 procenty

Únor hypotékám přál, alespoň z pohledu spotřebitelů. S cenami hypoték pohnulo deset z patnácti bank. Dobrou zprávou je, že ve většině případů zamířily úrokové sazby dolů. Jak ve své tiskové zprávě uvedla společnost Golem Finance, k největšímu poklesu došlo u hypoték s pětiletkou fixací a u úvěrů na bydlení do 70 procent hodnoty nemovitosti.

Více než polovina bank tak nyní poskytuje sazby hypoték pod dvěma procenty. Nejnižší dosažitelná sazba u hypoték s fixní úrokovou sazbou činí po splnění všech podmínek 1,59 % a u variabilních hypoték dokonce 1,49 %. „Žadatelé s čistými úvěrovými registry a stabilním příjmem mají nyní skutečně unikátní příležitost dosáhnout na sazbu pod 2 procenty a navíc si mohou vybírat z nabídek až devíti bank,“ píše ve své analýze společnost Golem Finance.

Hypotéky zlevňují všechny velké banky

Levnější hypotéky nabízí všechny velké banky, mezi nimi i Česká spořitelna nebo Komerční banka. Právě Česká spořitelna, která loni poskytla téměř 26 500 hypoték, v průběhu února snížila úrokovou sazbu u hypotéky s pětiletou fixací z původních 2,09 procent na 1,99 procent. Pro hypotéky s proměnnou sazbou připravila úrok od 1,85 procent. Do poloviny března také klientům nabízí odhad nemovitosti zdarma.

Česká spořitelna se současně zaměřila na zjednodušování produktů a procesů a v minulém roce připravila pro klienty několik novinek. „Klient má například nově možnost čerpání hypotéky prostřednictvím internetového bankovnictví SERVIS 24. Klienti tak mohou čerpat své hypotéky z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy pobočky a ušetří tak čas,“ říká Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.

Hranici dvouprocentního úroku prolomila také Komerční banka, která loni navýšila objem nově poskytovaných hypoték o 34 procent na 45,8 miliardy korun. Komerční banka od února snížila úrokové sazby u nejčastěji poskytovaných hypotečních úvěrů až o 0,3 procentního bodu. Hypotéka do 90 procent hodnoty nemovitosti s fixací od 3 do 7 let je za úrokovou sazbu 1,89 procent. „Aktuální nabídka Komerční banky je pro klienty velmi výhodná a vytváří tak dlouhodobou jistotu nízkých úroků. Pokles úrokové sazby představuje při nejčastěji volené 5leté fixaci roční úsporu na splátkách více než 10 tisíc korun. Naše nabídka navíc není prozatím časově omezena,“ dodává Vladimír Jeřábek, člen představenstva a výkonný ředitel pro Distribuci KB.

Pozadu nezůstávají ani další významní poskytovatelé hypotečních úvěrů. Například hypoteční banka Wüstenrot snížila v únoru úrokové sazby hypotečních úvěrů poskytovaných na účely bydlení až o 0,2 procent ročně. Snížení se týká především tříletých a pětiletých sazeb. Úroková sazba Hypotéky Wüstenrot na bydlení začíná nyní na 1,74 procentech, zatímco Hypotéku Refin může žadatel o refinancování původního úvěru získat už za 1,64 procent ročně.

Podle našich zkušeností nastává právě v únoru doba, kdy se klienti po vánoční a novoroční pauze začínají více zajímat o pořízení nového bydlení nebo o rekonstrukci toho stávajícího. Proto naše banka již tradičně připravila nabídku zvýhodněných sazeb,“ komentuje snížení úroků Kurt Scheuermann, člen představenstev společností Wüstenrot odpovědný za řízení rezortu obchodu a marketingu. Levnější hypotéky nabízí také ČSOB nebo Hypoteční banka.

Úvěry na bydlení i zdražovaly

Jak je patrné, v únoru banky ohlásily zlevňování především hypoték s delší fixací. Na hypotečním trhu se ale i zdražovalo. Například mBank zvýšila úrokovou sazbu u hypotéky s pětiletou fixací na 2,24 procent. UniCredit Bank sice zlevnila úvěry na bydlení s tří a pětiletou fixací, ale navýšila úrokovou sazbu fixace na jeden rok, kterou nyní nabízí za 4,04 procenta.

Proměnou prošly i hypotéky poskytované na 100 procent ceny nemovitosti. „V případě stoprocentních hypoték došlo k v uplynulém měsíci k obratu a po několika měsících poklesu index vystoupal o 4 setiny procentního bodu na 3,19 %. Banky začínají brzdit s poskytováním hypoték v nejvyšším pásmu LTV a podle našeho názoru úrokové sazby u tohoto typu hypoték již moc zlevňovat nebudou, takže lednová hodnota 3,14 % tak s největší pravděpodobností symbolizuje dosažení úrokového dna,“ uvádí v analýze společnost Golem Finance.

Nechte si spočítat hypotéku

Úroková sazba hypoték je důležitou složkou, která ovlivňuje konečnou cenu hypotéky. Ovšem pozor, ačkoli se banky poskytující úvěry na bydlení často pyšní levnou úrokovou sazbou, je zpravidla nutné splnit konkrétní podmínky, abyste na výhodný úrok opravdu dosáhly. Nechte si proto zpracovat nabídku u více bank.

Jaké faktory ovlivňují výši úrokové sazby?

  • Poměr požadovaného úvěru vůči odhadní ceně nemovitosti (tzv. LTV)
  • Typ úrokové sazby a délka fixace hypotéky (např. rok, tři nebo pět)
  • Druhy a účel úvěru na bydlení a doba jeho splatnosti.
  • Bonita klienta a případné další dluhy.
Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development