Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kupujete byt? O co se zajímat při prohlídce nemovitosti?

Když kupujete byt, vybíráte si především nový domov. Na fotkách v realitních inzerátech jsou nemovitosti často vyšperkované, takže při prohlídce můžete zažít zklamání. Nebo naopak, tuctový byt vás okouzlí zvláštním génime loci, neopakovatelným duchem místa. Než podepíšete rezervační smlouvu, zajímejte se o detaily, prohlížejte a ptejte se. Nenechte se vystresovat tvrzením, že o nemovitost mají zájem ještě jiní, kteří by podepsali hned. Jde o vaše našetřené peníze. O vaši hypotéku.

Prohlédněte si inzerát. Detailně

Vybíráte nemovitost? Potom nám jistě dáte za pravdu, že na první pohled vás upoutají fotky. Ano, prohlédněte si je. Leccos vám napoví. Potom se ale pozorně začtěte do textu. Inzerát, který popisuje nemovitost, by měl být plný užitečných informací, které jako zájemce o byt nebo dům potřebujete vědět.

Vedle základních parametrů bytu, jako jsou například jeho dispozice, velikost nebo podlaží, ve kterém se nachází, byste se měli dozvědět i o jeho stavu. Je v novostavbě? Pokud jde o starší byt, má nové rozvody nebo vyměněná okna? Prošel panelový dům rekonstrukcí, nebo se na ni teprve chystá? V jaké lokalitě byt je? Je orientovaný jižně, nebo severně? Jsou v bytě nové podlahy? Neváhejte si polohu nemovitosti zadat do Street View Google, abyste si mohli dům i celou ulici prohlédnout. Zjistěte si také, jakou občanskou vybavenost vám okolí nabízí.

Zavolejte realitnímu makléři

Nikdy se z popisu nedozvíte vše. Proto ještě před tím, než si sjednáte prohlídku, zavolejte realitnímu makléři, vyptávejte se a zajímejte se o některé detaily, na které by vám měl být schopen odpovědět.

  • Zeptejte se na dispozice bytu. V inzerátu sice může být napsané, že byt je koncipovaný jako 2+kk, ale ve skutečnosti může jít o byt 1+1, který je možný na dispozice 2+kk předělat.
  • Zajímejte se, jak velký byt ve skutečnosti je. V inzerátu je sice rozloha napsaná, ale metry čtvereční se nemusí týkat jen samotného bytu. Zahrnutý může být například i balkon nebo sklep.
  • Informujte se, co vše je součástí bytu – zda se můžete těšit na balkon, parkovací stání nebo sklep. A zda jsou tyto prostory v ceně bytu, nebo si za ně musíte připlatit.
  • Zeptejte se, v jakém stavu byt aktuálně je. Zda byly nově udělány elektrické rozvody nebo vyměněna okna.
  • Zajímejte se, jaké jsou náklady na energie a čím se v bytě vytápí nebo jak je ohřívána voda.
  • Ptejte se, v jakém patře je byt ve skutečnosti. Je totiž rozdíl mezi patrem a nadzemním podlažím, jako 1.NP je označováni přízemí.
  • Pokud je byt ve vyšším patře, zajímejte se také o to, zda v domě jezdí výtah a v jakém je stavu.
  • Informujte se, o jaký typ vlastnictví se jedná. Zda jde o osobní nebo družstevní. Ano, je v tom rozdíl. Podívejte se také do katastru nemovitostí, tam zjistíte, kdo byt ve skutečnosti vlastní.
  • Vyptejte se na stav bytového domu. Prošel rekonstrukcí, nebo se na rekonstrukci teprve chystá? A jsou na modernizaci připravené peníze v bytovém fondu? Nemá po rekonstrukci společenství vlastníků dluh, který je nutné splácet?
  • Neváhejte se zeptat, zda je cena uvedená v inzerátu konečně a zda je možné jednat o slevě. Zajímejte se o to, co vše cena zahrnuje, zda si například nemusíte připlatit ještě za kus pozemku. Nezapomeňte zjistit, jak vysoké zálohy na energie se v bytě platí.

Víte vše, co jste potřebovali? Pokud realitní makléř odpověděl na vaše otázky a vám se pořád nemovitost zamlouvá, můžete si dohodnout prohlídku. Ještě před tím si pořiďte printscreen inzerátu. Někdy se stává, že realitní makléři upravují nejen popis inzerátu, ale třeba i cenu, za kterou se nemovitost prodává.

Připravte si seznam a podívejte se na byt

Vše, co jste se o bytu dozvěděli, si sepište. Připravte si také seznam kritérií, která jsou pro vás při výběru bytu klíčová. A vybavte se dalšími dotazy. Při prohlídce se rozhodně nestyďte si byt pořádně prohlédnout. Zajímat byste se měli především o jeho technický stav. S prohlídkou bytu začněte už u vstupních dveří. Pochopitelně si prohlédněte chodbu, výtah a veškeré společné prostory. S bytem kupujete i je.

Mějte oči všude. I tam, kam vás nechce majitel nebo makléř pustit. Neváhejte odkrýt koberec v rohu. Možná odkrývá plíseň. Prohlédněte si pořádně stropy. Zatékání nebo vlhkost nebagatelizujte. Dokážou pořádně potrápit. Nespoléhejte se na tvrzení, že stačí opravit jen maličkost a vše bude v pořádku. Pokud o dům nebo byt stojíte, domluvte se s majitelem nejdřív na nápravě.

Prověřte si akustiku stavby. Tu je těžké odhalit při jedné nebo dvou prohlídkách. Neváhejte si objednat měření hluku, pokud o dům opravdu stojíte. Později se vyhnete nepříjemnostem, když vás bude trápit hluk od sousedů nebo noční život, který se v ulici rozvine po půlnoci. Lepší je zajít si na prohlídku odpoledne než ráno, když jsou lidé povětšinou v práci a děti ve škole.

Pozornost věnujte otopnému systému. Bohužel není možné při běžné prohlídce zjistit, jak je topení ve skutečnosti výkonné, za jak dlouho vytopí byt a za jak dlouho zase vychladne. Proto si, pokud máte o byt vážný zájem, pozvěte raději odborníka, který rovnou zkontroluje i stav topení.

Vyzkoušejte si také kohoutky v koupelně. Přeměřte si místo pro pračku. Zjistěte, jak byla provedená rekonstrukce kuchyně, zda se například jen netváří jako moderní a perfektní. Všímejte si detailů. Nahlédněte také do prostoru stoupacích šachet a vedení.

Neplánujte před makléřem

Byt nekupujte po první prohlídce. Nechte vše uležet. Pokud o byt stojíte, vydejte se na druhou prohlídku s odborníkem, který má technické zázemí, zkušenosti a všimne si detailů, které můžete přehlídnout.

Pozor si dejte na emoce. Před realitním makléřem je neodhalujte. Neplánujte, jak tady uděláte příčku a tamhle ji zase vybouráte. Tady je už jen krok od toho, aby vám ve slabé chvilce vnutil rezervační smlouvu. Hrajte poker. Ukažte, že o byt možná zájem máte a možná ne.

Kupovali jste byt? Na co jste se ptali vy?

Benkova Rezidence

Komentáře (1):

  1. Janda

    9.5.2017 v 13.37

    Určitě také prozkoumejte podlahu, v jakém je stavu. Její případná výměna by mohla být nemalou investicí!

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development