Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kupujete byt? Tady je 9 fíglů realitních makléřů, na které si dejte pozor

Když najdete vysněný byt, roztočí se kolotoč smluv, papírů, vyřizování. Pokud byt kupujete přes realitku, většinou vám potřebný servis nabídne realitní makléř. V tomto případě platí otřepané důvěřuj, ale prověřuj. Vybrali jsme pro vás devět fíglů realitních kanceláří, na něž si dejte pozor – při výběru bytu i při jeho koupi.

Fiktivní nabídka

Jakmile se na realitních serverech objeví zajímavá nemovitost za výhodnou cenu, v realitních kancelářích se netrhnou dveře. Makléři to dobře vědí a někteří z nich lukrativní nemovitosti využívají, aby vzbudili zájem potenciálních kupců. Když na inzerát zavoláte, ačkoli je to jen pár hodin po zveřejnění nemovitosti, byt už je prodaný, ale realitní makléř vás naláká na jiný – stejně krásný, jen o trochu menší a dražší. Jdete se podívat na byt, o nějž byste jinak nestáli. Při prohlídce makléř pokračuje ve chvalozpěvu nemovitosti.

Ukradený inzerát

Podle spotřebitelských organizací přibývá inzerátů, které jsou takzvaně ukradené. V praxi to vypadá následovně: realitní makléř zkopíruje fotografie cizí nemovitosti a její popis. Inzeruje nemovitost a v okamžiku, kdy do realitky zavolá kupec, kontaktuje vlastníka nemovitosti a začne ho přesvědčovat k uzavření zprostředkovatelské smlouvy. Někdy dokonce sám absolvuje prohlídku bytu jako fiktivní zájemce, aniž by vlastníka upozornil, že chce byt nabízet – při této prohlídce si sám může pořídit fotografie. Z takového jednání plynou případná rizika pro kupujícího i prodávajícího.

Je inzerát pravdivý?

Inzeráty zveřejněné na realitních serverech mají vzbudit váš zájem, abyste makléři zavolali, potom už hodně záleží na jeho prodejních a vyjednávacích dovednostech. A samozřejmě na skutečném stavu nemovitosti. Ke zatraktivnění inzerátu mohou přispět i nepřesnosti o velikosti bytu (do výměry je započten i balkon). Lže se také o umístění bytu (patro nebo orientace). Přikrášlené mohou být i informace o občanské vybavenosti v lokalitě, o dostupnosti služeb nebo o nákladech spojených s provozem bytu. Pomůže, pokud kontaktujete správce domu či se zeptáte sousedů a samozřejmě si lokalitu důkladně prohlédněte. Zajímejte se také o plánované stavební úpravy v místě nebo o stavební plány – může se totiž stát, že ten hezký výhled do zeleně, který by vás přesvědčil ke koupi menšího bytu, bude už brzy zastavěn.

Kdo koho zastupuje

Abyste měli jistotu, že si neprohlížíte nemovitost, jejíž prezentaci si realitní makléř vypůjčil a vy máte sloužit jako návnada na prodávajícího, aby s realitkou začal spolupracovat, chtějte vždy vidět zprostředkovatelskou smlouvu k nemovitosti. Tu mezi sebou uzavírá realitní kancelář a prodávající.

Majitel nemohl

Úloha realitních kanceláří je zprostředkovatelská – fungují jako mezičlánek vašeho vztahu s prodávajícím. Pokud jste se rozhodli byt koupit a na schůzce, kde jste se měli sejít všichni tři (vy, makléř i prodávající), majitel chybí, dohodněte si jiný termíny. Na smlouvě totiž musí být i jeho podpis – podpis skutečného prodávajícího, jehož vztah k nemovitosti byste si měli rozhodně prověřit (opravdu je jediný vlastník?).

Fronta na byt

Realitní makléři se ve vás budou snažit vzbudit zdání, že na byt čeká zástup zájemců. Je o obehraný trik, který ale funguje – možná že bydlení už hledáte dlouho, možná, že už jste z toho unavení, možná, že nedostatky bytu chcete přehlédnout. Záměrem je jediné: abyste co nejdříve podepsali rezervační smlouvu a realitní kancelář inkasovala rezervační poplatek, jenž je obtížné získat zpět, pokud si přes noc vše rozmyslíte. Když se to vezme kolem a kolem – pokud je tolik zájemců o byt, proč realitní makléř tlačí právě na vás? Na druhou stranu, třeba je byt opravdu pěkný a za skvělou cenu, a proto vás realitní makléř jen upozorňuje, že ho kontaktovalo více zájemců. Všímejte si i detailů v jednání. Mnohé napoví.

Kdo platí provizi

Realitní kanceláře nepracují zadarmo, to je přirozené. Kdo provizi zaplatí, zda kupující nebo prodávající, a v jaké výši, by mělo zaznít ještě před tím, než podepíšete rezervační smlouvu předcházející smlouvě kupní. Může se totiž stát, že provizi zaplatí jak kupující, tak prodávající. Všimněte si, že výše rezervační zálohy složené při koupi nemovitosti, většinou odpovídá výši provize. Hned na začátku jednání o případné koupi bytu by mělo být jasné, zda se rezervační poplatek odečítá z celkové ceny nemovitosti a jaké jsou podmínky jeho vrácení.

Co ještě zaplatíte

Provize je jasná. Někdo ji bude muset zaplatit. A co dál? S prodejem bytu se pojí řada administrativy i poplatků. Než rezervační smlouvu podepíšete, ujistěte se, co vše budete platit. Může se stát, že při osobním jednání vám makléř slíbí, že realitka zaplatí poplatek za vklad nemovitosti do katastru, ale ve smlouvě o tom není ani zmínka. Trvejte na tom, aby vše bylo smluvně podchyceno. Čtěte každou větu ve smlouvě a buďte si jisti, že víte, co znamená.

Úschovna peněz

Než bude nemovitost v katastru zapsána na vaše jméno, využívá se mezičlánku pro finanční transakci – úschovny peněz. Tam obnos čeká, než je vklad v katastru provedený. Až poté jsou peníze převedeny na účet prodávajícího. Úschovnu je možné využít u notáře nebo advokáta. Často ji nabízí i realitní kanceláře. Na první pohled se to zdá jako dobrý nápad – ušetříte za poplatky, uspoříte i nějaký čas. I kdyby makléř jednal v dobré víře, tak nemusí mít potuchy o stavu firmy – možná, že je realitka ve finančních potížích a vy o peníze uložené na jejím účtu přijdete.

Setkali jste se při koupi nebo prodeji bytu s nekalým jednáním realitních makléřů? Jaké triky jste odhalili?

 

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development