Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Kupujete byt? Vybírejte chytře!

Při koupi bytu je pozornost a opatrnost naprosto zásadní. Pokud ale v tomto směru nemáte příliš zkušeností a nikdy jste se o reality nezajímali, je potřeba se obrnit alespoň základními informacemi. Realitní makléři jsou zkušení obchodníci a mají svoje techniky, jak vás dokonale dostat tam, kam sami chtějí. Ukažte jim, že se vyznáte a jen tak si na vás nepřijdou. Zaměřte se tedy na následující skutečnosti:

1. Inzerát
Prostudujte si důkladně inzerát. Prohlédněte si fotografie, přečtěte si popis a zapamatujte si hlavní informace. Pokud můžete, ověřte si online na katastru nemovitostí majitele bytu.

2. Prohlídka ve dvou
Dohodněte si prohlídku na takový čas, aby proběhla ještě za světla. Spousta závad a chyb domu i jeho okolí by se mohla snadno ve tmě přehlédnout. Také si k prohlídce nejlépe vezměte pomocníka. V ideálním případě někoho zkušeného a pozorného a pověřte ho, ať se zaměří na chyby a negativa bytu, to může totiž účinně zkrotit prvotní nadšení a předejít unáhleným rozhodnutím.

3. Vztahy v domě
Ptejte se na lidi v sousedství, zda nejsou časté problémy a neshody. Zaměřte se také na zvuky jako je projíždějící vlak, ruch ulice, hudba z baru vedle domu. Mějte stále na paměti, že by tahle lokalita mohla být váš domov, ve kterém budete trávit spoustu času.

4. Lokalita
Poptejte se, co se nachází v okolí. Kam lze ještě dojít pěšky a kam už se musí jezdit autem. Jaká je dostupnost MHD a dalších pro vás důležitých služeb. Snažte se myslet i do budoucna a i přesto, že dnes ještě školku nepotřebujete, zjistěte si, zda nějaká v okolí je, každá informace se může někdy hodit. Podívejte se také jaké jsou možnosti parkování a na celkovou bezpečnost lokality. Berte v potaz také roční období a přírodní vlivy. Zda nejsou v okolí časté záplavy nebo na poli za domem každé léto nedochází k pravidelnému hnojení. Také na jakou světovou stranu je byt orientován.

5. Vybavení a stav bytu
Přísluší k bytu balkon, sklep nebo třeba garáž? Má dům bezpečné prostory na uskladnění kočárku, kola nebo lyží? Je také důležité zjistit jaké vybavení v bytě zůstane a za jakou cenu. Stejně tak jsou zásadní informace o plánovaných nebo již ukončených rekonstrukcích a posledních revizích v domě i bytě.

U technického stavu zkontrolujte:
– Zdi, podlahu a stropy (praskliny, skvrny, vlhkost)
– Elektrické rozvody a jističe
– Stoupačky a jádro bytu
– Vodovodní baterie a topení
– Společné prostory a jejich stav
– Střecha a její případné opravy
– Zabezpečení hlavního vchodu i bytu
– Okna a jejich stav

6. Důvod odchodu majitele
Velice záleží, jaký měl předchozí majitel k odchodu přesně důvod a je důležité se zamyslet, jak moc se týká přímo stavu bytu a kvality života v něm.

7. Právní vady
Informujte se, zda není na nemovitost uvalena exekuce, zástavní právo nebo věcné břemeno a nejlépe si informace ověřte z výpisu listu vlastnictví, který lze získat na katastru nemovitostí. V tomto případě opatrnosti není nikdy dost.

8. Pozor na ukvapené závěry
Určitě nekývněte na koupi hned a promyslete si vše alespoň do druhého dne. Samozřejmě není rozumné ani dlouho otálet, protože vždy se musí počítat s dalšími kupci, kteří vás mohou předběhnout. Mnohdy ale žádní další zájemci neexistují navzdory tomu, co tvrdí makléř, za účelem vašeho rychlého rozhodnutí.

Může se zdát, že se budete hloupě vyptávat na příliš informací a přijde vám to zbytečné. Věřte ale, že v tomto případě, se nejedná o maličkosti a každá informace je důležitá. Jedná se přeci o vysokou částku vašich peněz a při podobných investicích se chybovat opravdu nevyplácí.

 

Rezidence Neklanka II

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development