Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kupujete nový byt? Tady je seznam věcí, na které se při prohlídce zaměřte

Když se konečně dostanete na prohlídku vysněného bytu, nenechte se ošálit prvním dojmem. Prohlížejte nemovitost pečlivě. A ptejte se. Připravili jsme pro vás seznam věcí, které byste při první prohlídce bytu neměli opomenout.  

Na prohlídku bytu se pořádně připravte. Už ve chvíli, kdy si domlouváte schůzku, se realitního makléře nebo prodávajícího vyptejte na kritéria, jež vás zajímají. Z fotografií a popisu nemusí být vše zřejmé. Zeptejte se například na příslušenství k bytu (sklep, balkon, terasa), na orientaci nebo dispozice.

Zkuste získat co nejvíce informací ohledně technického stavu bytu – pokud je v inzerátu uvedeno, že je rekonstruovaný, chtějte podrobně vědět, jaká rekonstrukce byla provedena a kdy. Nespokojte se s obecnými informacemi. Připravte si seznam dotazů, které při prohlídce vznesete. Neuškodí, pokud si dopředu sepíšete seznam kritérií nového bytu a postupně si budete odškrtávat, zda je nemovitost splňuje.

Technický stav bytu je klíčový

Byt může být na hezkém místě. V pěkném a udržovaném domě. Ale sám o sobě nemusí být v dobrém technickém stavu. Možná, že máte chuť pustit se do pořádné rekonstrukce, počítejte ale s tím, že vás bude stát čas a další peníze navíc.

Některé technické „detaily“ přitom může být obtížné vyřešit – například odstranění plísní nebo vlhkosti. Praskliny ve zdech nemusí být jen povrchové, ale mohou ukazovat na poměrně velký technický problém.

Při prohlídce si byt „osahejte“. Poklepejte na obklady v koupelně, zjistěte, zda drží dobře a nejsou duté. Odkryjte koberec v rohu, zda pod ním nebují plíseň. Prověřte kondici podlah. Dotkněte se omítky, zda neodpadává kvůli vlhkosti ve zdech. Zkuste pustit vodu v koupelně i v kuchyni. Otevřete a zavřete okna i dveře na balkon. Prověřte zdroje vytápění.

Ptejte se na to, v jakém stavu jsou stoupačky a kdy byly naposledy měněny. Požádejte prodávajícího, aby vám otevřel skříň, a vy jste si je mohli prohlédnout. Informujte se o elektrických rozvodech v bytě i po celém domě. Zejména staré hliníkové rozvody mohou být nebezpečné. Jejich výměna za měděné vás bude stát poměrně dost peněz. Pokud vás byt opravdu zaujme, vyplatí se vzít si na další prohlídku zkušeného technika, který stav posoudí z odborného pohledu.

Dispozice bytu, dům a okolí

Když vás technický stav bytu uspokojí, zajímejte se o jeho dispozice a orientaci na světové strany. Jsou pokoje průchozí nebo neprůchozí? Budete mít dost soukromí? Je obývák orientovaný na jižní stranu a vy tak budete mít dostatek světla? Nebo do obytné zóny bytu stíní protější budova? Má dům výtah? Vyžádat si můžete i nákres nemovitosti, abyste si v klidu doma mohli sednout a zkusit naplánovat změnu dispozic nebo příček.

Projděte se také po bytovém domě a po blízkém okolí. Je na chodbách čisto? Jak dostupná je lokalita MHD a autem? Je v blízkosti občanská vybavenost? Jsou nedaleko parky nebo zeleň či hřiště? Nebude vás rušit magistrála, po které jezdí auta ve dne v noci? Není blízko vchodu večerka, u níž postávají lidé s lahvemi?

Základní seznam otázek při prohlídce bytu

  • Jak je interiér rozvržen? Jaké má byt dispozice? Vyhovují vám, nebo je budete chtít měnit?
  • Jaký je stav oken a dveří? Těsní dobře?
  • Jsou stropy rovné a bez prasklin? Nebo na nich vidíte nerovnosti a praskliny, jež signalizují větší poškození?
  • Nezatýká do bytu?
  • V jakém stavu je topení, potrubí, rozvody, elektřina, zásuvky?
  • Je tlak vody dostatečný?
  • Jak splachuje WC?
  • Jaký zdroj vytápění je v bytě instalovaný? Kolik předchozí majitelé utratili za vytápění?
  • Jak vypadají podlahy? Jsou pevné a nové, nebo je bude třeba vyměnit?
  • Není v bytě cítit vlhkost nebo známky plísní?
  • Kolik budete platit do fondu oprav? Jak funguje SVJ?

Máte právo se ptát a promýšlet

Pokud se vám při prohlídce rozbuší srdce a vy vytušíte, že se zrovna rozhlížíte po svém novém domově, nedávejte příliš najevo své nadšení. Uvažujte racionálně. Realitní makléři i prodávající na vás mohou začít tlačit, zmiňovat se o dalších zájemcích, kteří jsou ochotni hned podepsat rezervační smlouvu.

Ke kvalifikovanému rozhodnutí, zda byt koupit, potřebujete celou řadu informací. Měli byste si být jisti technickým stavem bytu. Zároveň je třeba nahlédnout do katastru nemovitostí, pokud jste to ještě neudělali.

Po realitním makléři chtějte, ať vám dá čas na pročtení rezervační smlouvy, smlouvy o smlouvě budoucí a kupní smlouvy. Vyptejte se také na zápisy ze schůzí SVJ, projděte si jejich stanovy. Zjistěte, kolik peněz je ve fondu oprav, zda společenství neplánuje vzít si v dohledné době úvěr, což by mohlo navýšit měsíční platby.

Ve chvíli, kdy jste si jisti, že o byt stojíte a máte veškeré informace, můžete začít vyjednávat o ceně. První prohlídka bytu je ideální čas, kdy s tím začít. Uvidíte, zda je snížení ceny možné. Nezapomeňte na to, že celý proces koupě bytu je obchod a jeho přirozenou součástí je obchodní jednání.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nakupováním bytu?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development