element letňany

Magazín o bydlení

Květiny na balkon a terasu. Jaké pokvetou ve stínu a které na slunci?

Obdivujete balkony ve vaší čtvrti, které září barvami rozkvetlých květin? Některé z teras jsou orientované na sever, jiné se topí v odpoledním žáru. Rostlinám se tady ale daří. Vtip je ve výběru správných balkonových květin.

Pokud balkon nebo terasu pojmete jako relaxační místo, neměli by na něm chybět rostliny. Zpříjemní vám posezení, můžou vytvořit pocit větší intimity a domova. Navíc působí esteticky.

Abyste se přes léto mohli radovat z nádherných barevných květů, věnujte čas správnému výběru balkonovek. Pořád ještě můžete pořídit jejich sazenice. Společně s nimi nakupte i vhodný substrát a také květníky nebo truhlíky.

Květníky a truhlíky pro balkonové rostliny

Vybírat můžete klasické obdélníkové truhlíky, kulaté květníky nebo čtvercové nádoby. K dostání jsou obyčejné plastové truhlíky, stejně jako designové květináče. Můžete je barevně sladit a plánování svého rozkvetlého balkonu pojmout opravdu stylově.

Výběr správného květníku je pro pěstitelské úspěchy důležitý. Pokud například odjíždíte pravidelně na chalupu, oceníte samozavlažovací truhlíky, které naplníte vodou, a rostliny si budou ubírat podle potřeby. Velkou parádu nadělají závěsné květníky, které ozdobí vaše balkonové zábradlí.

Na slunci nekvetou jen muškáty

Osadit květinami slunečná nebo polostinná místa je nenáročné, na slunci si libuje většina květin i bylin, nejen muškáty. Jejich obliba je pochopitelná. Kvetou dlouho, některé druhy mají bohaté květy a působí luxusně. Vybírat si můžete z různých barev – od tradičních červených a růžových až přes bílé, nafialovělé nebo žíhané.

Na slunečných místech vám pokvetou i další květiny. Zkuste na balkony a terasy vysadit například afrikány. K dostání jsou v různých velikostech a barvách. Velmi pěkně vypadají například žluté velkokvěté afrikány. Oceníte je, pokud pěstujete zeleninu, zejména rajčata, protože afrikán pomáhá chránit rostliny před plísněmi.

Na slunných balkonech a terasách se bude dařit také lobelkám. Tyto nenápadné květiny kvetou v trsech. Mají modré, nafialovělé, bílé nebo narůžovělé květy. Nejčastěji je pořídíte v modré variantě. Působí roztomile a jsou nenáročné. Pokud si teď říkáte, že váš balkon je stinný a vám by se lobelky líbily, klidně si je pořiďte. Zvládají totiž stejně dobře slunce i stín.

K dalším slunci-milným rostlinám patří například petúnie, které jsou převislé a budou zdobit hlavně balkonové zábradlí. I zde můžete vybírat ze široké škály barev – od bílé přes růžovou, fialovou nebo namodralou. Prodávají se velkokvěté, drobnokvěté, s převisem i bez převisu. Až je budete vybírat, můžete narazit i na jejich jiný název – surfinie.

Fuchsie na sever a do stínu

Jestliže je váš balkon orientovaný na sever a po většinu dne na něho padá stín, zpříjemněte si ho barevnými květinami. Do truhlíků můžete vysadit například fuchsie, které dobře snáší severní a východní strany. Zvládnou polostín až stín, ovšem pozor na vítr a průvan, v němž by se jim nedařilo. Fuchsie kvetou jemnými barevnými květy od jara do podzimu. Prodávají se vzpřímené i převislé. Jsou náročnější na zálivku a hnojení.

Pěstovat tady můžete už zmiňované lobelky. Dařit se zde bude také okrasným kapradinám, které mohou kontrastovat s barevnými květy fuchsií. Většinou narůžovělými nebo bílými květy vás potěší netýkavka (balzamína), jíž se bude také dařit na stinných místech. Vysadit zde můžete také mátu. Existují různé druhé této byliny a kromě ozdoby jí budete mít i pro užitek, například když si budete chtít připravit osvěžující mojito.

Tam, kde praží slunce

Pokud je váš balkon orientovaný tak, že se po celý den topí ve světle a slunci vysaďte zde například verbeny (sporýše). Tyto trvalky, které jsou původem z Afriky, totiž netrpí úpalem, pokud mají dostatek vláhy, takže zvládnou i výheň. Vyplatí se vysazovat je do samozavlažovacích truhlíků.

Na slunci se bude dařit i řadě bylin, například levanduli nebo rozmarýnu. Levandule vás potěší drobnými nafialovělými květy, jež jsou na slunci velmi aromatické. I tyto středomořské bylinky potřebují občas závlahu, ačkoli to s ní nemusíte přehánět.

Vysazení rostlin

Až si vyberete správné květiny na balkon, správně je vysaďte. Použít můžete proděravěné truhlíky a květníky, protože otvory slouží k regulaci vlhkosti. Je dobré díry zakrýt střepem z hliněného květníku nebo kamenem. Dno vysypte drobnými kamínky. Zeminu určenou pro balkonové rostliny smíchejte s vhodným hnojivem a truhlík naplňte do dvou třetin. Sazenicím rostlin uvolněte kořenový bal a vložte je do truhlíků, které dosypte zeminou. Květiny zalijte.

Vysazovat můžete vždy jeden druh do jednoho truhlíku, ale hezké jsou i kombinace květin. Řiďte se přitom jednoduchým pravidlem: do středu vysazujte keříkovité nebo hustě kvetoucí rostliny, na okraj převislé a vysoké květiny naopak dozadu. Vytvoříte tak hezké aranže.

Jaké květiny pěstujete na balkoně vy?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development