Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Květiny na balkon a terasu. Jaké pokvetou ve stínu a které na slunci?

Obdivujete balkony ve vaší čtvrti, které září barvami rozkvetlých květin? Některé z teras jsou orientované na sever, jiné se topí v odpoledním žáru. Rostlinám se tady ale daří. Vtip je ve výběru správných balkonových květin.

Pokud balkon nebo terasu pojmete jako relaxační místo, neměli by na něm chybět rostliny. Zpříjemní vám posezení, můžou vytvořit pocit větší intimity a domova. Navíc působí esteticky.

Abyste se přes léto mohli radovat z nádherných barevných květů, věnujte čas správnému výběru balkonovek. Pořád ještě můžete pořídit jejich sazenice. Společně s nimi nakupte i vhodný substrát a také květníky nebo truhlíky.

Květníky a truhlíky pro balkonové rostliny

Vybírat můžete klasické obdélníkové truhlíky, kulaté květníky nebo čtvercové nádoby. K dostání jsou obyčejné plastové truhlíky, stejně jako designové květináče. Můžete je barevně sladit a plánování svého rozkvetlého balkonu pojmout opravdu stylově.

Výběr správného květníku je pro pěstitelské úspěchy důležitý. Pokud například odjíždíte pravidelně na chalupu, oceníte samozavlažovací truhlíky, které naplníte vodou, a rostliny si budou ubírat podle potřeby. Velkou parádu nadělají závěsné květníky, které ozdobí vaše balkonové zábradlí.

Na slunci nekvetou jen muškáty

Osadit květinami slunečná nebo polostinná místa je nenáročné, na slunci si libuje většina květin i bylin, nejen muškáty. Jejich obliba je pochopitelná. Kvetou dlouho, některé druhy mají bohaté květy a působí luxusně. Vybírat si můžete z různých barev – od tradičních červených a růžových až přes bílé, nafialovělé nebo žíhané.

Na slunečných místech vám pokvetou i další květiny. Zkuste na balkony a terasy vysadit například afrikány. K dostání jsou v různých velikostech a barvách. Velmi pěkně vypadají například žluté velkokvěté afrikány. Oceníte je, pokud pěstujete zeleninu, zejména rajčata, protože afrikán pomáhá chránit rostliny před plísněmi.

Na slunných balkonech a terasách se bude dařit také lobelkám. Tyto nenápadné květiny kvetou v trsech. Mají modré, nafialovělé, bílé nebo narůžovělé květy. Nejčastěji je pořídíte v modré variantě. Působí roztomile a jsou nenáročné. Pokud si teď říkáte, že váš balkon je stinný a vám by se lobelky líbily, klidně si je pořiďte. Zvládají totiž stejně dobře slunce i stín.

K dalším slunci-milným rostlinám patří například petúnie, které jsou převislé a budou zdobit hlavně balkonové zábradlí. I zde můžete vybírat ze široké škály barev – od bílé přes růžovou, fialovou nebo namodralou. Prodávají se velkokvěté, drobnokvěté, s převisem i bez převisu. Až je budete vybírat, můžete narazit i na jejich jiný název – surfinie.

Fuchsie na sever a do stínu

Jestliže je váš balkon orientovaný na sever a po většinu dne na něho padá stín, zpříjemněte si ho barevnými květinami. Do truhlíků můžete vysadit například fuchsie, které dobře snáší severní a východní strany. Zvládnou polostín až stín, ovšem pozor na vítr a průvan, v němž by se jim nedařilo. Fuchsie kvetou jemnými barevnými květy od jara do podzimu. Prodávají se vzpřímené i převislé. Jsou náročnější na zálivku a hnojení.

Pěstovat tady můžete už zmiňované lobelky. Dařit se zde bude také okrasným kapradinám, které mohou kontrastovat s barevnými květy fuchsií. Většinou narůžovělými nebo bílými květy vás potěší netýkavka (balzamína), jíž se bude také dařit na stinných místech. Vysadit zde můžete také mátu. Existují různé druhé této byliny a kromě ozdoby jí budete mít i pro užitek, například když si budete chtít připravit osvěžující mojito.

Tam, kde praží slunce

Pokud je váš balkon orientovaný tak, že se po celý den topí ve světle a slunci vysaďte zde například verbeny (sporýše). Tyto trvalky, které jsou původem z Afriky, totiž netrpí úpalem, pokud mají dostatek vláhy, takže zvládnou i výheň. Vyplatí se vysazovat je do samozavlažovacích truhlíků.

Na slunci se bude dařit i řadě bylin, například levanduli nebo rozmarýnu. Levandule vás potěší drobnými nafialovělými květy, jež jsou na slunci velmi aromatické. I tyto středomořské bylinky potřebují občas závlahu, ačkoli to s ní nemusíte přehánět.

Vysazení rostlin

Až si vyberete správné květiny na balkon, správně je vysaďte. Použít můžete proděravěné truhlíky a květníky, protože otvory slouží k regulaci vlhkosti. Je dobré díry zakrýt střepem z hliněného květníku nebo kamenem. Dno vysypte drobnými kamínky. Zeminu určenou pro balkonové rostliny smíchejte s vhodným hnojivem a truhlík naplňte do dvou třetin. Sazenicím rostlin uvolněte kořenový bal a vložte je do truhlíků, které dosypte zeminou. Květiny zalijte.

Vysazovat můžete vždy jeden druh do jednoho truhlíku, ale hezké jsou i kombinace květin. Řiďte se přitom jednoduchým pravidlem: do středu vysazujte keříkovité nebo hustě kvetoucí rostliny, na okraj převislé a vysoké květiny naopak dozadu. Vytvoříte tak hezké aranže.

Jaké květiny pěstujete na balkoně vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development