Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

V době dovolených nejsou výplní volného času jen výlety a cestování. V době pracovního volna se Češi chystají rekonstruovat, uklízet, pokládat novou podlahu, štípat dříví nebo malovat. Jak ukázal průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, v průměru na to lidé využijí osm dní své placené dovolené.

Místo výletu rekonstrukce

 „Češi tradičně zvládají řadu činností svépomocí, takže není divu, že místo aby si najali řemeslníky a volno šetřili na cestování a rekreaci, investují do péče o bydlení i několik dnů své dovolené. Nejčastěji se k tomu uchylují lidé z venkova a z domácností s čistým měsíčním příjmem mezi dvaceti a čtyřiceti tisíci korun,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Důvodem pak – s ohledem na rostoucí ceny řemeslnických prací – mohou být i finanční úspory.

Z dřívějšího průzkumu pak vyplynulo, že nejčastěji Češi vylepšují koupelnu a WC, kuchyni nebo obývák, a to i navzdory koronavirové krizi a ekonomické nejistotě, kterou s sebou nese. „Vnímáme velmi pozitivně, že se lidé rozhodli rekonstrukci svého bydlení neodkládat. Ať už úpravu financují ze svých naspořených peněz nebo se rozhodnou půjčit si třeba od stavební spořitelny, vždy se jedná o investici do budoucnosti, která zabezpečí celou rodinu,“ doplňuje Lenka Molnárová. Zatímco na rekonstrukcích lidé zatím nešetří, podle výsledků průzkumu se spokojí se skromnějším vybavením domácností.

Sen o lepším bydlení

Lidé se pro rekonstrukce bytů a domů rozhodují z mnoha důvodů – zásadní bývá zejména zvýšení komfortu, lepší izolační vlastnosti a s nimi spojené finanční úspory nebo eliminace rizik spojených se starými rozvody, ať už jde o vodoinstalaci nebo elektroinstalaci. K rekonstrukcím zahrnujícím změny dispozic nemovitosti se pak často uchylují rodiny očekávající přírůstek nebo toužící po vzdušnějším prostoru.

Ať už má rekonstrukce jakýkoli důvod, vždy je důležitý plán. A zásadní otázku je otázka, zda změny pojmout komplexně nebo zrekonstruovat jen část bytu. I v tom může pomoci konzultace s odborníkem. „V případě rozsáhlejších stavebních úprav je více než vhodné oslovit ke konzultaci projektanta, který posoudí, zda plánované úpravy zasáhnou do nosných konstrukcí. Jestli ano, budete potřebovat posudek statika, stavební povolení a případně i souhlas společenství vlastníků bytových jednotek, přičemž SVJ je potřeba informovat i o přesném rozsahu prací,“ vyjmenovává Jan Boruta ze společnosti FérMakléři.

Pokud k zásahu do nosných zdí nedojde, postačí místo stavebního povolení ohlášení rekonstrukce bytu. Jiná je ale u situace v družstevním bydlení, kdy je navíc nutný písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. K dobrým zvykům pak samozřejmě patří upozornit sousedy na hlučnější práce – třeba na nástěnce u vstupu.

S řemeslníkem, nebo svépomocí?

Plánování menší rekonstrukce stačí pár týdnů dopředu. Renovaci celého bytu je vhodné připravovat několik měsíců dopředu, zejména, pokud vám s ní budou pomáhat řemeslníci, kteří mají vytížený diář. Několik týdnů až měsíců také může trvat dodání materiálů – na objednávku často bývají třeba obklady. Ještě dřív musíte začít s plánováním v případě, že si chcete vzít na rekonstrukci bytu úvěr.

Nedostatek řemeslníků na trhu pak je jedním z důvodů, proč se lidé pouští do rekonstrukcí svépomocí. Dalším důvodem je úspora nákladů. Cena práce tvoří zhruba třetinu celkové ceny rekonstrukce. Na druhou stranu, existují práce (třeba elektroinstalace), které svépomocí provádět nelze. Na práci provedenou svépomocí navíc nebudete mít záruku. Na druhou stranu, když si objednáte firmu, musíte na řemeslníky denně dohlížet a ujistit se, že vše dělají podle plánu.

Jestli se přesto chcete do prací pustit a máte na to vyčleněnou letní dovolenou, nastudujte si pečlivě a detailně všechny technologické postupy a mějte k dispozici kvalitní profesionální nářadí. „Zručný kutil se může pustit například do bouracích a vyklízecích prací, úpravy omítek, výmalby, plovoucích podlah nebo obkladů a dlažeb. Naproti tomu se raději nepouštějte do výměny oken a vstupních dveří, zdění či pokládání parket. A rozhodně ne do zmíněných rozvodů, u nichž mohou mít nekvalifikované zásahy fatální následky a je navíc potřeba revizní zpráva pro SVJ a pojišťovnu,“ uzavírá Jan Boruta.

Jak rekonstruujete vy? Najímáte si řemeslníky, nebo se do prací pouštíte svépomocí?

 

 

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development