Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

V době dovolených nejsou výplní volného času jen výlety a cestování. V době pracovního volna se Češi chystají rekonstruovat, uklízet, pokládat novou podlahu, štípat dříví nebo malovat. Jak ukázal průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, v průměru na to lidé využijí osm dní své placené dovolené.

Místo výletu rekonstrukce

 „Češi tradičně zvládají řadu činností svépomocí, takže není divu, že místo aby si najali řemeslníky a volno šetřili na cestování a rekreaci, investují do péče o bydlení i několik dnů své dovolené. Nejčastěji se k tomu uchylují lidé z venkova a z domácností s čistým měsíčním příjmem mezi dvaceti a čtyřiceti tisíci korun,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Důvodem pak – s ohledem na rostoucí ceny řemeslnických prací – mohou být i finanční úspory.

Z dřívějšího průzkumu pak vyplynulo, že nejčastěji Češi vylepšují koupelnu a WC, kuchyni nebo obývák, a to i navzdory koronavirové krizi a ekonomické nejistotě, kterou s sebou nese. „Vnímáme velmi pozitivně, že se lidé rozhodli rekonstrukci svého bydlení neodkládat. Ať už úpravu financují ze svých naspořených peněz nebo se rozhodnou půjčit si třeba od stavební spořitelny, vždy se jedná o investici do budoucnosti, která zabezpečí celou rodinu,“ doplňuje Lenka Molnárová. Zatímco na rekonstrukcích lidé zatím nešetří, podle výsledků průzkumu se spokojí se skromnějším vybavením domácností.

Sen o lepším bydlení

Lidé se pro rekonstrukce bytů a domů rozhodují z mnoha důvodů – zásadní bývá zejména zvýšení komfortu, lepší izolační vlastnosti a s nimi spojené finanční úspory nebo eliminace rizik spojených se starými rozvody, ať už jde o vodoinstalaci nebo elektroinstalaci. K rekonstrukcím zahrnujícím změny dispozic nemovitosti se pak často uchylují rodiny očekávající přírůstek nebo toužící po vzdušnějším prostoru.

Ať už má rekonstrukce jakýkoli důvod, vždy je důležitý plán. A zásadní otázku je otázka, zda změny pojmout komplexně nebo zrekonstruovat jen část bytu. I v tom může pomoci konzultace s odborníkem. „V případě rozsáhlejších stavebních úprav je více než vhodné oslovit ke konzultaci projektanta, který posoudí, zda plánované úpravy zasáhnou do nosných konstrukcí. Jestli ano, budete potřebovat posudek statika, stavební povolení a případně i souhlas společenství vlastníků bytových jednotek, přičemž SVJ je potřeba informovat i o přesném rozsahu prací,“ vyjmenovává Jan Boruta ze společnosti FérMakléři.

Pokud k zásahu do nosných zdí nedojde, postačí místo stavebního povolení ohlášení rekonstrukce bytu. Jiná je ale u situace v družstevním bydlení, kdy je navíc nutný písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. K dobrým zvykům pak samozřejmě patří upozornit sousedy na hlučnější práce – třeba na nástěnce u vstupu.

S řemeslníkem, nebo svépomocí?

Plánování menší rekonstrukce stačí pár týdnů dopředu. Renovaci celého bytu je vhodné připravovat několik měsíců dopředu, zejména, pokud vám s ní budou pomáhat řemeslníci, kteří mají vytížený diář. Několik týdnů až měsíců také může trvat dodání materiálů – na objednávku často bývají třeba obklady. Ještě dřív musíte začít s plánováním v případě, že si chcete vzít na rekonstrukci bytu úvěr.

Nedostatek řemeslníků na trhu pak je jedním z důvodů, proč se lidé pouští do rekonstrukcí svépomocí. Dalším důvodem je úspora nákladů. Cena práce tvoří zhruba třetinu celkové ceny rekonstrukce. Na druhou stranu, existují práce (třeba elektroinstalace), které svépomocí provádět nelze. Na práci provedenou svépomocí navíc nebudete mít záruku. Na druhou stranu, když si objednáte firmu, musíte na řemeslníky denně dohlížet a ujistit se, že vše dělají podle plánu.

Jestli se přesto chcete do prací pustit a máte na to vyčleněnou letní dovolenou, nastudujte si pečlivě a detailně všechny technologické postupy a mějte k dispozici kvalitní profesionální nářadí. „Zručný kutil se může pustit například do bouracích a vyklízecích prací, úpravy omítek, výmalby, plovoucích podlah nebo obkladů a dlažeb. Naproti tomu se raději nepouštějte do výměny oken a vstupních dveří, zdění či pokládání parket. A rozhodně ne do zmíněných rozvodů, u nichž mohou mít nekvalifikované zásahy fatální následky a je navíc potřeba revizní zpráva pro SVJ a pojišťovnu,“ uzavírá Jan Boruta.

Jak rekonstruujete vy? Najímáte si řemeslníky, nebo se do prací pouštíte svépomocí?

 

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development