Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Loftové byty jsou nesmírně žádané. V naší republice jich ale není příliš mnoho.

Přestože je loftový byt už v rámci současného bydlení zažitým pojmem, řadě lidí toho moc neříká a v podstatě ani neví, co přesně si pod tímto označením představit. Nejcharakterističtějšími znaky loftového bytu jsou vysoké stropy, otevřené místnosti, ateliérové prostory a atypický interiér.

Co to jsou loftové byty?

V podstatě se jedná o nově využívané staré budovy, v nichž byly byty zřízeny. Nejčastěji to jsou přestavěné průmyslové stavby, nevyužívané sklady, jejichž rekonstrukce se ujali renomovaní architekti. Výsledkem jsou unikátní byty, splňující nároky i vysoce náročných klientů.

Bydlení jen pro vyvolené?

Toto velkolepé bydlení se skvěle hodí pro umělce, architekty a milovníky moderních interiérů a designu. Výjimečnost a styl loftových bytů se přirozeně ve většině případů odrazí na vyšší pořizovací ceně oproti běžnému typu bydlení, ovšem samozřejmě ne vždy. Výjimku tvoří případy, kdy je architekty důmyslně využit prostor a zvoleny ty správné materiály, takže se náklady sníží na minimum.

Doby, kdy loftové byty byly určeny pouze vyvoleným jedincům, pomalu odeznívají. Vzhledem k malému počtu tohoto druhu bydlení v rámci České republiky jsou loftové byty sice cenově náročnější, nicméně ne nedostupné.

První loftové byty vznikly v USA

Tradice loftových bytů trvá víc jak 50 let. Poprvé se začaly stavět v New Yorku v době, kdy prostor rozšiřujícím se průmyslovým budovám přestal stačit a během 50. a 60. let se pak továrny z centra začaly přesídlovat k okrajům měst. Z továren v centrech měst se staly vysídlené nevyužívané prostory, pro které architekti záhy našli nové využití. Prostory byly upravovány na prostorné byty a ty pak hojně využívali umělci, kterým prostory skvěle posloužily coby ateliéry a bydlení zároveň.

V USA jsou loftové byty velmi oblíbené i v současnosti, ovšem představa, že většina mladých lidí a umělců bydlí v loftech, je mylná. I za velkou louží jsou loftové byty rozhodně méně zastoupeny.

Znaky loftových bytů

Znakem loftových bytů je především velký až obrovský prostor, který není nijak narušen příčkami. Jídelna, obývací místnost a kuchyně tvoří například jeden velký prostor. Lofty často bývají dvoupatrové, ovšem s průhledem do patra, takže horní patro je od spodního odděleno pouze schody, čímž celý prostor získává na vzdušnosti.

Těmito velkolepými prostory disponují většinou právě bývalé továrny, kterých je v USA poměrně dost, a které takto získávají zcela nový způsob využití.

Mezi další znaky, typické pro loft, patří například prosklené plochy, prosvětlený vzdušný prostor, původní ocelové nebo dřevěné konstrukce coby pozůstatek industriální stavby, téměř nečleněný prostor a s tím spojené vyšší náklady na vytápění a mnohdy i vyšší pořizovací cena.

Kde k loftovému bytu přijít?

Dá se říci, že lofty v současné době najdeme v každém velkoměstě, nebo alespoň v jejich drtivé většině. Jsou umístěny v bývalých továrnách, nevyužívaných skladech nebo pivovarech, které už své původní funkci neslouží. Lofty tedy velmi často najdeme ve velmi lukrativních oblastech buď v centrech měst a nebo v dopravně dobře dostupných částech velkoměst.

V našem hlavním městě se lofty nachází například na Palmovce, v Holešovicích, na Smíchově nebo Nuslích. Cena za loftový byt se různí a pohybuje se v rozmezí od 5 do 15 milionů korun.

Řada developerských projektů zahrnuje do výstavby nových bytů právě také lofty, ale není to rozhodně jediný způsob, jak k nim přijít. Jenom v Praze je množství nevyužitých prostor, ve kterých se loftový byt dá zřídit. Chce to jen hledat, mít finance a odhodlání.

Naprosto specifické bydlení

Díky rozsáhlým a téměř nečleněným plochám a otevřenému prostoru se majitelům loftových bytů naskýtá příležitost vytvořit si ve svém bytě jakousi galerii nebo další patro. Tento specifický druh bydlení se ale příliš nehodí pro rodiny s dětmi nebo obecně vícečlenné rodiny, přirozeně z důvodu nedostatku soukromí. Další nevýhodou je také špatná tepelná a zvuková izolace.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development