Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Loni padl rekord. Co do hypoték a bydlení přinese rok 2017?

Nejnižší úrokové sazby u hypoték, největší objem poskytnutých úvěrů na bydlení a spoustu novinek v oblasti nemovitostí a realit. Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní a přelomový. Podívejte se, co se změnilo a jaký je výhled na rok 2017. Vyplatí se i letos investovat do nemovitostí? A jak experti vidí další vývoj realitního trhu a úrokových sazeb?

V roce 2016 si lidé u bank půjčili 225 miliard korun na bydlení. Jen pro srovnání, předloni to bylo 184 miliard korun. Lze se domnívat, že zájem o hypotéky vzrostl i s ohledem na nízké úrokové sazby, v listopadu loňského roku klesla úroková sazba na nejnižší hladinu, a to 1,77 procent. Průměrně se loni pohybovala kolem 2,12 procent. Průměrná výše hypotéky se v roce 2016 pohybovala ve výši 1,82 milionů korun. Lidé si za půjčené peníze nejčastěji kupovali cihlové byty o dispozici 2+1 nebo 2+kk, kterých je obecně nedostatek, což zvyšuje jejich cenu, alespoň v některých lokalitách.

Trh v roce 2016 zažil mnoho převratných změn a událostí, které zapříčinily enormní zájem klientů o hypoteční úvěry. Ten byl motivován především celkovou velmi příznivou ekonomickou situací včetně dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a také plánovanou účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od 1. prosince. I v tomto turbulentním prostředí jsme si však dokázali obhájit vedoucí pozici na trhu,“ komentuje uplynulý rok Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky.

Čtěte také: Co změnil zákon o spotřebitelském úvěru?

Končí zlatá éra hypoték?

Oblast hypotečních úvěrů ovlivnilo i doporučení České národní banky (ČNB), které zastavilo poskytování stoprocentních hypoték, takže nyní lze na hypotéku dostat maximálně 95 procent z její ceny. Od letošního dubna se limit ještě zpřísní, takže nově poskytnuté úvěry se budou pohybovat v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti. „Dotčena bude významná část stávající produkce na trhu. Podle našich odhadů je stávající produkce na trhu zhruba na dvojnásobné úrovni, než je doporučení. Tím pádem se cesta k pořízení nemovitosti mnohým klientům zkomplikuje a celý hypoteční trh se kvůli aktuálním změnám zpomalí,“ vysvětluje Jan Sadil.

„Zákaz“ stoprocentní hypotéky ze strany ČNB má svůj důvod. Centrální banka se bála cenové bubliny a spirály mezi cenami nemovitostí a úvěrů. Ač se jedná o doporučení, banky ho z velké míry plní. Současně ale ČNB prosazuje změnu legislativy, která by jí v případě nárůstu potencionálních systémových rizik umožnila stanovit horní hranici poměru výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, ale i výše úvěru zajištěného nemovitostí v poměru k čistému ročnímu příjmu dlužníka nebo poměru  měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu žadatele. „Usilujeme o legislativní zakotvení pravomoci ČNB stanovovat institucím závazné limity některých rizikových parametrů, které dnes pouze doporučujeme. Umožnilo by nám to účinněji reagovat na rizika, která by pro finanční instituce i spotřebitele vznikala v případě přílišného rozvolňování úvěrových standardů,“ říká Vladimír Tomšík, viceguvernér ČNB.

Jak na tom budou hypotéky?

Zákon o spotřebitelském úvěru mimo jiné znamená, že banky budou žadatele o úvěry posuzovat přísněji. Experti předpokládají, že hypotéky zdraží. Už koncem loňského roku začaly banky úvěry úrokové sazby zvyšovat, ty rostly o půl procentního bodu. Další navýšení sazeb přinesl letošní leden. Tím to ale podle odborníků nekončí.

A tak je pravděpodobné, že úroková sazba 1,77 procent, za kterou si lidé mohli půjčovat loni v listopadu je už minulostí. „Myslím si, že jsme se na konci dotkli úrokového dna. V závislosti na účinnost nového zákona se trend otáčí a úvěry zdražují,“ dodává Jan Sadil.

Mimo to se musí banky připravit na to, že lidé budou moct předčasně splatit hypotéku, a to bez sankcí. Bude to možné vždy jednou ročně, klient bude moci splatit až čtvrtinu úvěru i před koncem fixačního období. Splacení celé hypotéky je možné v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci či invalidity dlužníka.

A co čeká reality?

Proměnou letos projde i realitní trh. Nový realitní zákon, který projednává vláda, pozmění pravidla, zatím volná živnost realitních makléřů se změní na vázanou živnost. Zákon by mohl začít platit ve druhé polovině letošního roku.

Není bez zajímavosti, že český trh je přitažlivý pro zahraniční investory. Zájem mají hlavně podnikatelé z Asie, kteří zde loni pořídili nemovitosti za 36 miliard korun a překonali tak české i německé investory.  „Asijští investoři, kteří jsou aktivní na trhu střední a východní Evropy, mají tendenci se zaměřovat na větší transakce, jakými jsou dominantní nemovitosti, portfolia nemovitostí nebo i vlastnický podíl v samotné realitní společnosti,“ uvádí Chris Sheils, šéf investic v pražské kanceláři CBRE.

Proměňují se také lokality, které jsou pro investory, ať už velké nebo drobné, zajímavé. V Praze například nově vítězí Karlín. V této čtvrti investoři skupují bytové projekty i kancelářské prostory. „Karlín patří mezi nejvyhledávanější čtvrti v Praze, a to jak z řad nájemců, tak investorů,” dodává Chris Sheils.

Zdá se, že rok 2017 bude ve znamení zdražování hypoték a proměně realitního trhu. Chystáte se letos investovat do nemovitosti? A podle čeho se budete rozhodovat?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development