Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Ložnice pro alergiky

Na spaní a ložnici má snad každý z nás vysoké nároky. Hlavním požadavkem je pohodlí a zdravý spánek. Jste-li alergik, jsou vaše nároky na zařízení ložnice ještě o to větší. Ložnice pro alergika přitom nemusí vypadat nijak zvláštně a na první pohled byste ji třeba vůbec nepoznali. Stačí se při jejím zařizování držet výběru těch správných materiálů.

Postel pro alergiky

Základem každé ložnice je samozřejmě postel a postel pro alergika musí splňovat určitá kritéria. Tím prvním je kvalitní matrace, která by měla mít především povlak, který se dá jednoduše svléknout a vyprat. Prát a obracet by se měla matrace alespoň jednou až dvakrát do roka, u alergiků klidně i častěji.
Matrace pro alergiky je obvykle vyrobena z polyetherové pěny. Vyznačují se tím, že nelákají roztoče jako klasické matrace, jsou prodyšné a proti plísňové. K výrobě matrací se používá také bio pěna nebo studená pěna.
Důležité jsou samozřejmě i přikrývky a polštáře. Pro alergika je nejvhodnějším materiálem duté vlákno, které nedovoluje výskyt roztočů ani jiných alergenů.
Při výběru postele pro alergika si též všímejte její konstrukce. Ideální je postel vyrobená z masivu, s kvalitním roštem a jednoduchou konstrukcí. Rozhodně se nedoporučují úložné prostory pod postelí. Hromadí se v nich totiž prach a hůře se uklízejí než volný prostor pod postelí.

Ložní prádlo

Některým alergikům může vadit i ložní prádlo. Nejen, že povlečení pro alergika musíme při praní víc promáchat, ale neměli bychom používat ani aviváž.
Také povlečení samotné by mělo projít jistou úpravou. V současné době jsou sice moderní povlečení se sytými barvami a vzory, ovšem pro alergika nejsou příliš vhodné. Obsahují totiž plno barviv, které by mu mohly jenom uškodit.

Vytápění ložnice

Pokud máte tu možnost, zvolte do ložnice pro alergika raději podlahové vytápění než klasický radiátor. Teplo, které sálá z podlahy totiž vůbec nevíří prach. Obecně se také doporučuje mít v ložnici pro alergiky nižší teplotu než vyšší a je-li to možné, můžete i zvlhčovat vzduch.
Textilie a dekorace
Záclony, koberce a jiné textilie se do ložnice, kde spí alergik, moc nedoporučují kvůli zadržování prachu. Problém lze jednoduše vyřešit užitím plovoucích podlah a žaluzií místo závěsů.
Také dekorace v ložnici alergika nejsou příliš vítány. Důvod je jasný – hůře se uklízejí a zachytává se na nich prach. Nábytek a vybavení ložnice pro alergika by mělo být především dobře udržovatelné a čistitelné.

Základem alergikova zdravého spaní je také častější úklid ložnice, praní povlečení a hlavně povlaku matrace.

Benkova Rezidence

Komentáře (2):

 1. petra

  19.2.2013 v 15.06

  Dobrý den,
  myslíte, že má i vliv potah te matrace ? Nežijou ti roztoči vevniřku ? Píšete, že se vyrábí z polyetherové pěny, ale tu nemůžu nikde najít. Našla jsem si matraci, která se mi líbí, ale nevím jestli je vhodna. Je tu https://www.rothwell.cz/Matrace-KORA-11-zdarma-lina-pena . Ale maji tam nějaky potah AloeVera a píší, že je antialrgický. Já nevím, jestli to bude stačit. Neměl by být se stříbrem ? Díky moc za odpovědi

  • Pavel Novotný

   21.2.2013 v 12.23

   Dobrý den, detailnější informace zda je matrace vhodná nebo nikoli vám poskytne prodejce matrací.

Komentování je uzamčeno.

Tipy pro interiérový design

V malých bytech je klíčové efektivní využití každého centimetru. Vestavěné skříně, skládací nábytek a multifunkční kusy, jako jsou rozkládací pohovky nebo stoly, které lze složit ke zdi, jsou skvělými způsoby, jak ušetřit místo.

Trendy v moderním bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ekologii.

geosan development