Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Ložnice propojená s koupelnou – nový trend ve světě bydlení

Propojení jednotlivých místností a vytvoření jednolitého prostoru, kterému vládne vzdušnost – právě tímto směrem se odvíjí současné trendy v bydlení. Jestliže si zařizujete interiér zcela nově a vyznáváte ducha moderny, pak byste celý prostor měli řešit jako jeden celek, nikoli jako jednotlivé místnosti zvlášť. Propojení obývacího pokoje a kuchyně už je všeobecně známou a v bydlení často užívanou praxí, ovšem spojení ložnice a koupelny zatím zas až tak časté není, přestože každý jistě potvrdí, že mít tyto dvě místnosti poblíž je víc jak praktické. Proč je tedy rovnou nepropojit v jeden prostor?

Pouhá myšlenka na horkou koupel s vanou plnou pěny, ze které vklouznete přímo do postele, je víc jak lákavá, stejně jako nerušený odpočinek ve vaně hned vedle rozestlané postele nebo náročná rána, kdy nemusíte ještě v rozespalosti vážit do koupelny cestu přes chodbu kolem jiných místností. Propojení ložnice s koupelnou je pohodlné a poskytuje soukromí.

Jak na to?

Řešení propojení ložnice s koupelnou nepředstavuje žádný větší problém. Rozhodně si však pod pojmem „propojení“ nepředstavujte umístění vany hned vedle postele nebo skříní. Prostor musí navazovat plynule z ložnice do koupelny bez použití příček, dělících od sebe oba prostory. Postup je v podstatě stejný, jako u propojení kuchyně s obývacím pokojem.

Propojení ložnice a koupelny nemusí dát víc práce, než vybudování malého sprchového koutu, nicméně důležité je si vše řádně naplánovat, veškeré vybavení musí mít své místo a prostor. Například v případě rohové vany je umístění jasné, ale líbí-li se vám vana oválná, pak k jejímu umístění už potřebujete volný prostor.

Komfort a pohodlí

Propojení těchto dvou místností je rozhodně velmi komfortní a pohodlné. Jestliže se celý zásah provede šetrně a vkusně, je výsledek dokonalý: ráno jdete rovnou přímo do sprchy, aniž byste museli shánět župan a cokoli vám stálo v cestě a aniž byste se s kýmkoli museli přít o pořadí v koupelně.

Nevýhody propojení a jejich řešení
Po předložení fakt o novém trendu v bydlení asi každému vyvstane na mysli otázka ohledně partnera, který s vámi ložnici sdílí. Jak to provést, aby se, zatímco budu provádět ranní hygienu, nevzbudil? Aby ho neobtěžovalo večerní sprchování, zatímco si v posteli čte? Jednou z možností jsou posuvné dveře, které jsou během dne skryté například v prostoru za šatní skříní a v momentě, kdy nechcete partnera obtěžovat, můžete dveře jednoduše zatáhnout a obě místnosti tak na krátkou dobu rozdělit.
Další řešení se nabízí vybudováním vstupu do koupelny přes šatnu nebo oblékárnu nebo použitím příček či šatních skříní jako přirozeného oddělení obou místností. Výškově sahají přibližně do 3/4 výšky stěny a vymezují tak dostatečné soukromí.

Propojení prvků

I v případě propojení obou místností platí to, že dominantou ložnice by měla zůstat postel. Zajímavé je řešení, kdy lze z vany pohlédnout přímo do postele a oba dominantní prvky tak elegantně propojit. Otevřené by měly být i vstupy do oblékárny a šatny, čímž se prvky ložnicové a koupelnové přirozeně propojí.

V každém případě je nutné sladit design všech prvků a vybrat je tak, aby splňovaly nároky na funkčnost a praktickou stránku, stejně tak jako na styl. Jednotlivé kusy by v žádném případě neměly bránit pohybu.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development