Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Masivní montované dřevostavby

Obliba dřevostaveb je nesporná a především neustále vzrůstající, i když ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, především západními, v počtu dřevostaveb ještě poměrně pokulháváme, což může být způsobeno například celou řadou předsudků, které nejsou ničím podložené. Většina lidí pro stavbu svého domu zvolí spíše tradiční stavební materiály v dojmu, že jsou kvalitnější, ovšem dřevo jim ve skutečnosti může ve svých kvalitách směle konkurovat. Krom toho se jedná o přírodní a ekologický materiál.

Nepodložená zaujatost a pověry

Mezi lidmi se obvykle traduje mylný dojem ohledně špatných izolačních vlastností dřeva. Pro stavbu montovaných dřevostaveb se však využívá vyschlé dřevo, jehož buněčná struktura naopak izoluje velmi dobře.

S tímto předsudkem se pojí další, a sice, že se dřevo nedá použít tam, kde jsou proměnlivé vlhkostní podmínky. Dřevo má však naopak schopnost vlhkost regulovat s ohledem na okolní prostředí, takže i tento předsudek lze logicky vyvrátit. Co je však v tomto bodě velmi důležité je to, že je třeba zajistit možnost opětovného vysychání dřeva, aby dřevěné stěny mohly samy tvořit optimální klima uvnitř domu. Díky těmto vlastnostem se v interiéru nehromadí ani vlhkost, ani příliš suchý vzduch.

Logicky může mít na dřevo zničující dopad požár a oheň obecně, avšak i tuto předpojatost lze lehce vyvrátit. Je dokonce potvrzeno, že oheň statiku tradičních stavebních materiálů narušuje ve větší míře, než v případě dřeva, což je způsobeno obsahem vody ve dřevě, která se vlivem hoření mění na páru a tím ho zpomaluje.

Jaký druh konstrukce dřevostavby zvolit?

V podstatě u dřevostaveb rozlišujeme buď způsob tesařský, který je tradičnější, a nebo montovanou stavbu, která je spíše modernější. U tesařského způsobu je využíváno jednotlivých prvků ze dřeva, kdežto u druhé možnosti konkrétního systému.

Záležitostí poslední doby jsou ovšem dřevostavby z masivu, které jsou jakousi symbiózou obou zmíněných variant, jelikož využívají systémy montovaných staveb, stejně tak jako přednosti těch tradičních tesařských. Coby příklad můžeme uvést dřevěnou stěnu MHM, vyráběnou z masivu za pomocí moderní technologie. Tento systém nabízí skvělou výhodu variability stavby. K výrobě dílců se využívá speciální CNC linka s hoblovacím automatem, který masiv formátuje na určitou tloušťku, opatří ho drážkovou plochou, polodrážkami a vzduchovými komůrkami vevnitř dřevěné stěny, které zajišťují dobrou tepelnou prostupnost.

Nízkoenergetické hledisko

Spojování dřevěných stěn MHM spočívá čistě na mechanickém systému, takže při něm není využíváno žádných chemických prostředků či lepidel a stěna je tvořena pouze masivním dřevem. Z tohoto důvodu není třeba aplikovat parozábrany nebo fólie k tomu, aby se zabránilo přirozenému odvětrávání, protože tato konstrukce je sama o sobě skvěle prodyšná. Podobné je to také s regulací vlhkosti vzduchu v interiéru místností. Stěny totiž v závislosti na vnějších podmínkách vlhkost buď absorbují nebo uvolňují.

Teplota dřeva je zároveň v souladu s teplotou vzduchu v interiéru, takže systém MHM lze označit za nízkoenergetický a ekologický.

Rychlost provedení stavby

Obrovskou výhodou montovaných staveb je rychlé provedení stavebních prací, což je způsobeno samozřejmě tovární přípravou jednotlivých dílců, které pak na konkrétním místě už jenom smontují, což zabere několik málo týdnů.

Stavbu z tradičních materiálů obvykle prodlužují tzv. mokré procesy, které se u montovaných staveb neprovádějí, což je dalším aspektem rychle probíhající stavby montovaných dřevostaveb z masivu.

U tradičních staveb stavba samotná probíhá pouze v teplejším počasí a vyloučeno je stavění v zimě, což u montovaných domů samozřejmě odpadá. Stavět lze opravdu prakticky kdykoli.

Pevná cena

Zděné domy mají oproti dřevostavbám navíc nevýhodu v podobě navyšování ceny během stavby, čemuž se u dřevostaveb lze elegantně vyhnout díky předem stanované pevné ceně.

Nevýhody? Pouze minimální!

Mezi nevýhody montovaných dřevostaveb z masivu lze zařadit například snížené zvukově izolační schopnosti stěn a podlah. Krom toho se může interiér dřevostavby během letních měsíců díky menším akumulačním schopnostem dřeva přehřívat. Během stavby je třeba detailně dbát na precizní provedení řemeslnických prací, a to zejm. z toho důvodu, že v případě jejich zanedbání a špatného provedení mohou hrozit vážné problémy celé konstrukci.

Je však nutné na závěr poznamenat, že všechny zmíněné nevýhody lze vždy předem dobře eliminovat a problémům tak zabránit.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development