element letňany

Magazín o bydlení

Máte byt na pronájem? Přes Airbnb můžete vydělat

Zní to snově. Místo dlouhodobého pronájmu se vám budou nájemníci střídat jako na běžícím pásu. Za jeden týden zinkasujete tolik, jako za měsíční nájemné. A navíc poznáte lidi z celého světa. Pronájem bytu přes Airbnb má řadu pozitiv. Na druhou stranu, být hostitelem může být i časově náročné a nevyhnete se určitým povinnostem. Jak to celé funguje?

Sdílená ekonomika kvete. Vznikají různé platformy a aplikace, které usnadňují cestování nebo podnikání. Hovoří se o uberizaci (podle služby Uber), digitalizaci služeb a sdílené ekonomice. Myšlenka je jednoduchá. Máte místo v autě? Nabídněte svezení lidem, kteří ho právě teď potřebují. Máte volný pokoj, byt nebo dům? Pronajměte ho.

O hosty se musíte postarat

Pochopitelně, pronájmy bytů nejsou nic nového. Rozdíl je ale v tom, že přes Airbnb pronajímáte nemovitost krátkodobě, například na dvě noci, na týden nebo na měsíc. Přes aplikaci se dostane nabídka vaší nemovitosti doslova do celého světa. Stačí, aby někdo na druhé straně zeměkoule hledal ubytování právě ve vašem městě a zalíbil se mu váš byt nebo služby, které navíc poskytujete. Rozhodovat přitom budou podobné parametry jako při dlouhodobém pronájmu: poloha, dopravní dostupnost, ale také vybavení, bezdrátová wi-fi apod.

Na druhou stranu, vám jako hostitelům mohou stoupat náklady: musíte se postarat o to, aby nový host vcházel do uklizeného bytu, aby měl čistě povlečenou postel, v koupelně mýdlo a čisté ručníky, na WC toaletní papír. Někde si také musíte předat klíče od bytu, i když i to lze řešit například bezpečnostními schránkami. V podstatě jde o podnikání, které musíte promyslet: od marketingu až po účetnictví. Současně vás neminou další povinnosti, které vyplývají z legislativy a jež dobře sám popisuje portál Airbnb.

Pravidla krátkodobého pronájmu bytu

Právní rovinu ale nechme pro tentokrát stranou, v některém z dalších článků se k ní vrátíme. Důležité je vůbec uvážit, zda máte nemovitost vhodnou k pronájmu přes Airbnb. Nemusí to být hned celý byt! Pronajmout můžete i pokoj nebo jenom postel. Samozřejmě, ne každý je natolik společenský a otevřený, aby zvládl soužití s cizími lidmi, kteří se navíc pořád točí. Lukrativnější také bude pronájem bytu nebo pokoje v centru města v hezkém upraveném domě, než v ošuntělém paneláku na předměstí. Ale zaměřit se můžete například na cestující studenty, kteří chtějí poznat vaše město a koukají spíš po ceně než po luxusu, protože zážitky budou hledat spíš venku. Záleží prostě na tom, na koho s pronájmem budete cílit.

  • Přes Airbnb můžete pronajmout postel ve sdílené ložnici, pokoj v bytě, celý byt nebo dům.
  • Základem úspěchu je dobře vyplněný profil na webu Airbnb. Na popisku si dejte záležet. Mnohdy bude rozhodovat detail služby. Popište lidem, jak se k vám dostanou, jaké vybavení na ně čeká a co vše jim nabídnete.
  • Detaily jsou opravdu důležité. Úsměv na tváři vašemu hostu vykouzlí čokoláda nebo láhev vychlazené piva v lednici na uvítanou.
  • Napište, zda hosté mohou využít wi-fi, ledničku, pračku, kuchyni, zda na ně budou čekat čisté ručníky apod.
  • Nelžete. Popište a nafoťte nemovitost věrohodně. Pod každým profilem na Airbnb jsou reference od hostů – většinou se v nich zmiňují o čistotě, vybavení bytu, ale i přístupu majitelů.
  • Fotografie jsou rozhodující! Profilová fotka může rozhodnout o tom, zda člověk na druhé straně na vaši nabídku „klikne“ a začte se do ní. Dejte si proto na fotkách rozhodně záležet.
  • Se svými hosty komunikujte. I to může být časově náročné. Dobře jim popište cestu i další detaily spojené s příjezdem – například, kde vás zastihnou, nebo kde a kdo jim předá klíče. Pamatujte na to, že letadlo může mít zpoždění.
  • Začínáte s pronájmem bytu přes Airbnb? Nastavte rozumnou cenu. Udělejte si průzkum ve svém okolí a zjistěte si, za kolik se krátkodobě pronajímají podobné nemovitosti. Pokud host zůstane například dva týdny, můžete mu nabídnout slevu. Až získáte pozitivní reference od hostů, můžete cenu postupně zvyšovat – dobrý hostitel si to může dovolit!
  • Nezapomeňte si na svém profilu upravit způsob rezervace. Máte dvě možnosti: buď hostům umožníte okamžitou rezervaci, nebo budou muset o rezervaci nejprve požádat. Pokud zvolíte druhou možnost, máte 24 hodin na její schválení.
  • Pozor, Airbnb je jen zprostředkovatel. Smlouvu uzavíráte vy se svým hostem. Platby za ubytování ale nevybíráte od hostů vy, ale posílat vám je bude přímo Airbnb, a to přes bankovní účet nebo přes účet na PayPal. A jak portál vydělává? Správná otázka, účtuje si několik procent z ceny jako servisní poplatek.

Kolik přes Airbnb vyděláte?

Že se dají pronájmem bytu přes Airbnb vydělat zajímavé peníze, pochopili někteří majitelé nemovitostí velmi rychle. Možná jste se i vy dočetli o tom, že některé domy v Praze se proměnily téměř v hotely, po kterých pořád putují nahoru dolů turisté s kufry. (A to se pochopitelně nelíbí ostatním obyvatelům.)

Pronájmem bytu přes Airbnb můžete za týden vydělat i tolik, co na měsíčním nájemném. Nejdražší je samozřejmě pronájem v Praze nebo v jiných turisticky zajímavých oblastech. Představte si například, že vaše cena bude 500 korun na osobu. A že k vám minimálně přijedou vždy 2 lidé. I kdybyste měli plno jen dva týdny z měsíce, je to 7 000 za měsíc. Za tři týdny vyděláte 10 500 korun, a pokud se u vás dveře netrhnou, měsíčně to bude 15 tisíc korun. Až se zaběhnete, můžete cenu za osobu navýšit na 1 000 korun. A hned jste na dvojnásobných částkách. Od vydělané sumy si musíte odečíst náklady: poplatky spojené s bytem, náklady na energie, na drobné vybavení, opravy nebo vyprání povlečení.

Pronajímáte byt přes Airbnb? Jaké jsou vaše zkušenosti? A je to lepší než dlouhodobý pronájem?

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development