element letňany

Magazín o bydlení

Máte byt na pronájem? Přes Airbnb můžete vydělat

Zní to snově. Místo dlouhodobého pronájmu se vám budou nájemníci střídat jako na běžícím pásu. Za jeden týden zinkasujete tolik, jako za měsíční nájemné. A navíc poznáte lidi z celého světa. Pronájem bytu přes Airbnb má řadu pozitiv. Na druhou stranu, být hostitelem může být i časově náročné a nevyhnete se určitým povinnostem. Jak to celé funguje?

Sdílená ekonomika kvete. Vznikají různé platformy a aplikace, které usnadňují cestování nebo podnikání. Hovoří se o uberizaci (podle služby Uber), digitalizaci služeb a sdílené ekonomice. Myšlenka je jednoduchá. Máte místo v autě? Nabídněte svezení lidem, kteří ho právě teď potřebují. Máte volný pokoj, byt nebo dům? Pronajměte ho.

O hosty se musíte postarat

Pochopitelně, pronájmy bytů nejsou nic nového. Rozdíl je ale v tom, že přes Airbnb pronajímáte nemovitost krátkodobě, například na dvě noci, na týden nebo na měsíc. Přes aplikaci se dostane nabídka vaší nemovitosti doslova do celého světa. Stačí, aby někdo na druhé straně zeměkoule hledal ubytování právě ve vašem městě a zalíbil se mu váš byt nebo služby, které navíc poskytujete. Rozhodovat přitom budou podobné parametry jako při dlouhodobém pronájmu: poloha, dopravní dostupnost, ale také vybavení, bezdrátová wi-fi apod.

Na druhou stranu, vám jako hostitelům mohou stoupat náklady: musíte se postarat o to, aby nový host vcházel do uklizeného bytu, aby měl čistě povlečenou postel, v koupelně mýdlo a čisté ručníky, na WC toaletní papír. Někde si také musíte předat klíče od bytu, i když i to lze řešit například bezpečnostními schránkami. V podstatě jde o podnikání, které musíte promyslet: od marketingu až po účetnictví. Současně vás neminou další povinnosti, které vyplývají z legislativy a jež dobře sám popisuje portál Airbnb.

Pravidla krátkodobého pronájmu bytu

Právní rovinu ale nechme pro tentokrát stranou, v některém z dalších článků se k ní vrátíme. Důležité je vůbec uvážit, zda máte nemovitost vhodnou k pronájmu přes Airbnb. Nemusí to být hned celý byt! Pronajmout můžete i pokoj nebo jenom postel. Samozřejmě, ne každý je natolik společenský a otevřený, aby zvládl soužití s cizími lidmi, kteří se navíc pořád točí. Lukrativnější také bude pronájem bytu nebo pokoje v centru města v hezkém upraveném domě, než v ošuntělém paneláku na předměstí. Ale zaměřit se můžete například na cestující studenty, kteří chtějí poznat vaše město a koukají spíš po ceně než po luxusu, protože zážitky budou hledat spíš venku. Záleží prostě na tom, na koho s pronájmem budete cílit.

  • Přes Airbnb můžete pronajmout postel ve sdílené ložnici, pokoj v bytě, celý byt nebo dům.
  • Základem úspěchu je dobře vyplněný profil na webu Airbnb. Na popisku si dejte záležet. Mnohdy bude rozhodovat detail služby. Popište lidem, jak se k vám dostanou, jaké vybavení na ně čeká a co vše jim nabídnete.
  • Detaily jsou opravdu důležité. Úsměv na tváři vašemu hostu vykouzlí čokoláda nebo láhev vychlazené piva v lednici na uvítanou.
  • Napište, zda hosté mohou využít wi-fi, ledničku, pračku, kuchyni, zda na ně budou čekat čisté ručníky apod.
  • Nelžete. Popište a nafoťte nemovitost věrohodně. Pod každým profilem na Airbnb jsou reference od hostů – většinou se v nich zmiňují o čistotě, vybavení bytu, ale i přístupu majitelů.
  • Fotografie jsou rozhodující! Profilová fotka může rozhodnout o tom, zda člověk na druhé straně na vaši nabídku „klikne“ a začte se do ní. Dejte si proto na fotkách rozhodně záležet.
  • Se svými hosty komunikujte. I to může být časově náročné. Dobře jim popište cestu i další detaily spojené s příjezdem – například, kde vás zastihnou, nebo kde a kdo jim předá klíče. Pamatujte na to, že letadlo může mít zpoždění.
  • Začínáte s pronájmem bytu přes Airbnb? Nastavte rozumnou cenu. Udělejte si průzkum ve svém okolí a zjistěte si, za kolik se krátkodobě pronajímají podobné nemovitosti. Pokud host zůstane například dva týdny, můžete mu nabídnout slevu. Až získáte pozitivní reference od hostů, můžete cenu postupně zvyšovat – dobrý hostitel si to může dovolit!
  • Nezapomeňte si na svém profilu upravit způsob rezervace. Máte dvě možnosti: buď hostům umožníte okamžitou rezervaci, nebo budou muset o rezervaci nejprve požádat. Pokud zvolíte druhou možnost, máte 24 hodin na její schválení.
  • Pozor, Airbnb je jen zprostředkovatel. Smlouvu uzavíráte vy se svým hostem. Platby za ubytování ale nevybíráte od hostů vy, ale posílat vám je bude přímo Airbnb, a to přes bankovní účet nebo přes účet na PayPal. A jak portál vydělává? Správná otázka, účtuje si několik procent z ceny jako servisní poplatek.

Kolik přes Airbnb vyděláte?

Že se dají pronájmem bytu přes Airbnb vydělat zajímavé peníze, pochopili někteří majitelé nemovitostí velmi rychle. Možná jste se i vy dočetli o tom, že některé domy v Praze se proměnily téměř v hotely, po kterých pořád putují nahoru dolů turisté s kufry. (A to se pochopitelně nelíbí ostatním obyvatelům.)

Pronájmem bytu přes Airbnb můžete za týden vydělat i tolik, co na měsíčním nájemném. Nejdražší je samozřejmě pronájem v Praze nebo v jiných turisticky zajímavých oblastech. Představte si například, že vaše cena bude 500 korun na osobu. A že k vám minimálně přijedou vždy 2 lidé. I kdybyste měli plno jen dva týdny z měsíce, je to 7 000 za měsíc. Za tři týdny vyděláte 10 500 korun, a pokud se u vás dveře netrhnou, měsíčně to bude 15 tisíc korun. Až se zaběhnete, můžete cenu za osobu navýšit na 1 000 korun. A hned jste na dvojnásobných částkách. Od vydělané sumy si musíte odečíst náklady: poplatky spojené s bytem, náklady na energie, na drobné vybavení, opravy nebo vyprání povlečení.

Pronajímáte byt přes Airbnb? Jaké jsou vaše zkušenosti? A je to lepší než dlouhodobý pronájem?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development