Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Minimalismus v interiéru. Zařiďte si vzdušný byt bez zbytečností

Více žít, méně mít. I to je jeden z aspektů minimalismu. Životního stylu i uměleckého proudu, který stále častěji proniká do českých domácností. Nadchl vás čistý interiér a minimum věcí? Jak si byt minimalisticky zařídit?

Minimalismus se vyznačuje prostotou, čistými liniemi, užitkem, vzdušností a střídmostí materiálů i barev. Když vejdete do minimalistického interiéru, nepadne na vás tíha přeplácanosti a neuspořádanost nahromaděných věcí. Dosáhnout minimalismu ovšem není jednoduché. Zvlášť ve světě, kde se na nás ze všech stran hrnou reklamy, co vše ke svému životu potřebujeme.

Proč vsadit na minimalismus?

Minimalismus se může promítat do různých aspektů našeho života. V interiéru znamená, že vás neobtěžují zbytečné věci. Nejste jimi zatíženi. Máte jen to, co ke svému životu opravdu potřebujete. Věci vás neruší, nechávají vás dýchat, máte kolem sebe prostor.

Můžete se soustředit na to, co je skutečně podstatné. Na sebe a na svoji rodinu. Čas už nemusíte trávit oprašováním serepetiček, které se vám z nějakého důvodu nahromadily doma. Zní to snadno, ale je zapotřebí odhodlání, disciplína i odvaha začít věci dělat jinak.

minimalistickém interiéru je světlo a vzduch. Místo přemíry věcí se sází na kvalitu. Tam, kde je málo nábytku, mohou vyniknout skutečně kvalitní kousky. Například kožená sedačka, která vydrží generace. Důležitou roli hrají použité materiály. Místo levného lina je položena dřevěná podlaha se zajímavou kresbou.

Aby minimalistický interiér nebyl nudný a studený, bývá doplněný pečlivě vybraným solitérem, například ojedinělou lampou nebo kusovým kobercem. Důležité je, aby vám byl tento prvek příjemný. Protože o vás jde v první řadě.

Rozměry minimalismu v interiéru

Minimalistické interiéry mají mnoho podob. Mohou být od podlahy až ke stropu zařízené v duchu minimalismu, kdy sáhnete po velmi jednoduchém nábytku a mnohdy až asketickém zařízení. Můžete ale začít tím, že se pro začátek jen zbavíte zbytečností, které se vám nastřádaly ve skříních.

Minimalistický duch je totiž svěží, obejde se bez nadbytečných dekorací, lapačů prachu. V minimalistickém interiéru nenajdete ani příliš deček, koberečků, ubrusů, záclon nebo bytových doplňkům, které by vám ztěžovaly úklid. I to je ostatně jedna z velkých výhod minimalismu – je praktický a šetří váš čas.

Minimalismus může do určité míry působit nudně nebo odtažitě a odosobněně. Nehodí se proto pro každého a ani není vhodný do všech interiérů. Alespoň částečně se v něm ale mohou inspirovat všichni, kdo touží po čistotě a vzdušnosti.

Jaký je minimalistický interiér?

  • Jednoduchý a nepřeplácaný, bez zbytečných doplňků a dekorací.
  • Má prosté linie, je čistý. Nábytek má geometrické tvary.
  • Dominuje mu jedna nebo dvě barvy, obejde se bez výrazných vzorů.
  • Sází na kvalitní materiály, jako je dřevo, sklo nebo kůže.
  • Patří sem i designové doplňky a výjimečné solitéry.

Minimalistická kuchyně a obývák

Hlavním rysem minimalismu je účelnost, kterou oceníte například v kuchyni. Linku nemusíte mít zaskládanou domácími spotřebiči. Schovejte je do skříní. Při plánování nové kuchyně vsaďte na vestavné trouby nebo myčky.

Minimalismus můžete uplatnit i v obývacím pokoji. Dominantou je zpravidla pohovka, jedno dvě křesla a konferenční stolek. Důraz je přitom kladený na kvalitu materiálu a na funkčnost. Nábytek by měl mít čisté linie a jednoduché tvary. Vyhněte se vzorům a ozdobám.

Místo dekorací vsaďte na osobité solitéry. I do minimalistického interiéru patří květiny, aranžujte je ale do střídmých skleněných váz. Obrazy nechte zarámovat do obyčejných jednobarevných rámů. Koberec zvolte bez vzorů a pouze jeden kousek.

Začněte ve skříních

Pokud vás minimalistický styl oslovil, ale zatím si nedovede představit, že byste si v jeho duchu zařídili celý interiér, začněte s drobnostmi. Například s úklidem skříní. Populární jsou minimalistické šatníky. Většinou nosíme jen 20 % oblečení, zbytek se nehodí nebo nám nesedí. Pokud vytřídíte šatník na polovinu, uleví se vašim skříním, oblečení bude přehledněji uspořádáno.

Vytřídit můžete také nepoužívaný porcelán, dekorace a suvenýry v zásuvkách a skříňkách. Nechte si jen ty nejcennější, které pro vás mají skutečný význam. Proberte také svoji knihovnu, knihy můžete darovat, poslat je dalším čtenářům. Nechte si na polici jen ty, k nimž se vracíte nebo jež jsou pro vás nepostradatelné. Nebo ze své knihovny udělejte dominantu obývacího pokoje.

Jakmile z vašeho interiéru a skříní zmizí nepotřebné věci, budete se moct nadýchnout. Přestanete se obklopovat zbytečnostmi. Ve vašich úložných prostorách konečně zase bude místo.

Oslovil vás minimalismus? A dokážete si ho u vás doma představit?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development