Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Minimalismus v interiéru. Zařiďte si vzdušný byt bez zbytečností

Více žít, méně mít. I to je jeden z aspektů minimalismu. Životního stylu i uměleckého proudu, který stále častěji proniká do českých domácností. Nadchl vás čistý interiér a minimum věcí? Jak si byt minimalisticky zařídit?

Minimalismus se vyznačuje prostotou, čistými liniemi, užitkem, vzdušností a střídmostí materiálů i barev. Když vejdete do minimalistického interiéru, nepadne na vás tíha přeplácanosti a neuspořádanost nahromaděných věcí. Dosáhnout minimalismu ovšem není jednoduché. Zvlášť ve světě, kde se na nás ze všech stran hrnou reklamy, co vše ke svému životu potřebujeme.

Proč vsadit na minimalismus?

Minimalismus se může promítat do různých aspektů našeho života. V interiéru znamená, že vás neobtěžují zbytečné věci. Nejste jimi zatíženi. Máte jen to, co ke svému životu opravdu potřebujete. Věci vás neruší, nechávají vás dýchat, máte kolem sebe prostor.

Můžete se soustředit na to, co je skutečně podstatné. Na sebe a na svoji rodinu. Čas už nemusíte trávit oprašováním serepetiček, které se vám z nějakého důvodu nahromadily doma. Zní to snadno, ale je zapotřebí odhodlání, disciplína i odvaha začít věci dělat jinak.

minimalistickém interiéru je světlo a vzduch. Místo přemíry věcí se sází na kvalitu. Tam, kde je málo nábytku, mohou vyniknout skutečně kvalitní kousky. Například kožená sedačka, která vydrží generace. Důležitou roli hrají použité materiály. Místo levného lina je položena dřevěná podlaha se zajímavou kresbou.

Aby minimalistický interiér nebyl nudný a studený, bývá doplněný pečlivě vybraným solitérem, například ojedinělou lampou nebo kusovým kobercem. Důležité je, aby vám byl tento prvek příjemný. Protože o vás jde v první řadě.

Rozměry minimalismu v interiéru

Minimalistické interiéry mají mnoho podob. Mohou být od podlahy až ke stropu zařízené v duchu minimalismu, kdy sáhnete po velmi jednoduchém nábytku a mnohdy až asketickém zařízení. Můžete ale začít tím, že se pro začátek jen zbavíte zbytečností, které se vám nastřádaly ve skříních.

Minimalistický duch je totiž svěží, obejde se bez nadbytečných dekorací, lapačů prachu. V minimalistickém interiéru nenajdete ani příliš deček, koberečků, ubrusů, záclon nebo bytových doplňkům, které by vám ztěžovaly úklid. I to je ostatně jedna z velkých výhod minimalismu – je praktický a šetří váš čas.

Minimalismus může do určité míry působit nudně nebo odtažitě a odosobněně. Nehodí se proto pro každého a ani není vhodný do všech interiérů. Alespoň částečně se v něm ale mohou inspirovat všichni, kdo touží po čistotě a vzdušnosti.

Jaký je minimalistický interiér?

  • Jednoduchý a nepřeplácaný, bez zbytečných doplňků a dekorací.
  • Má prosté linie, je čistý. Nábytek má geometrické tvary.
  • Dominuje mu jedna nebo dvě barvy, obejde se bez výrazných vzorů.
  • Sází na kvalitní materiály, jako je dřevo, sklo nebo kůže.
  • Patří sem i designové doplňky a výjimečné solitéry.

Minimalistická kuchyně a obývák

Hlavním rysem minimalismu je účelnost, kterou oceníte například v kuchyni. Linku nemusíte mít zaskládanou domácími spotřebiči. Schovejte je do skříní. Při plánování nové kuchyně vsaďte na vestavné trouby nebo myčky.

Minimalismus můžete uplatnit i v obývacím pokoji. Dominantou je zpravidla pohovka, jedno dvě křesla a konferenční stolek. Důraz je přitom kladený na kvalitu materiálu a na funkčnost. Nábytek by měl mít čisté linie a jednoduché tvary. Vyhněte se vzorům a ozdobám.

Místo dekorací vsaďte na osobité solitéry. I do minimalistického interiéru patří květiny, aranžujte je ale do střídmých skleněných váz. Obrazy nechte zarámovat do obyčejných jednobarevných rámů. Koberec zvolte bez vzorů a pouze jeden kousek.

Začněte ve skříních

Pokud vás minimalistický styl oslovil, ale zatím si nedovede představit, že byste si v jeho duchu zařídili celý interiér, začněte s drobnostmi. Například s úklidem skříní. Populární jsou minimalistické šatníky. Většinou nosíme jen 20 % oblečení, zbytek se nehodí nebo nám nesedí. Pokud vytřídíte šatník na polovinu, uleví se vašim skříním, oblečení bude přehledněji uspořádáno.

Vytřídit můžete také nepoužívaný porcelán, dekorace a suvenýry v zásuvkách a skříňkách. Nechte si jen ty nejcennější, které pro vás mají skutečný význam. Proberte také svoji knihovnu, knihy můžete darovat, poslat je dalším čtenářům. Nechte si na polici jen ty, k nimž se vracíte nebo jež jsou pro vás nepostradatelné. Nebo ze své knihovny udělejte dominantu obývacího pokoje.

Jakmile z vašeho interiéru a skříní zmizí nepotřebné věci, budete se moct nadýchnout. Přestanete se obklopovat zbytečnostmi. Ve vašich úložných prostorách konečně zase bude místo.

Oslovil vás minimalismus? A dokážete si ho u vás doma představit?

Rezidence Neklanka II

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development