Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Mobilní klimatizace do bytu: Jak ji vybrat a používat?

Když se letní teploty vyšplhají do závratných výšin, může být v interiéru až nesnesitelné horko a dusno. V takové chvíli hledáme ve skříních odložené větráky nebo se ovíváme alespoň starými novinami. A protože podobné metody nejsou příliš účinné, tak tiše závidíme sousedům klimatizaci.

Proč si ji tedy rovnou nepořídit taky? Klimatizace může mít mnoho podob. Jednou z nich je třeba právě mobilní klimatizační jednotka, která vychází levněji než klasické klimatizace typu split. Mobilní klimatizaci je možné pořídit už za několik tisíc korun. Pochopitelně je třeba počítat s tím, že čím levnější klimatizační jednotka bude, tím méně toho bude umět a tím nižší může být její výkon.

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

Takže mobilní klimatizační jednotka vyjde levněji, než klasická klimatizace. To je určitě pozitivní. Stejně jako to, že ji lze přesouvat na různá místa a nemusíte se obtěžovat se nějakým složitým připojováním a instalací. Na první pohled se mobilní klimatizace zdá jako ideální a rychlé řešení přehřátého bytu.

Jenže. Mobilní klimatizace bývá většinou docela hlučná. To vám nemusí vadit přes den, ale v noci (kdy klimatizaci pravděpodobně budete také používat, protože v horku se spát nedá) vás to může přece jen rušit.  Hlučnost mobilní klimatizace způsobuje kompresor, který je její nedílnou součástí. U běžné klimatizace je kompresor mimo interiér, takže vás hlukem neobtěžuje.

Současně je třeba vyřešit i odvod horkého vzduchu z interiéru. Většinou stačí hadici vysunout pootevřeným oknem. Nicméně v tomto okamžiku vlastně do místnosti pouštíte i teplo a zvyšuje se spotřeba elektřiny, protože klimatizace musí víc chladit a snižuje se její účinnost. I toto lze pochopitelně vyřešit – třeba tím, že vyříznete otvor ve zdi a hadici vysunete ven.

Kupovat, nebo nekupovat mobilní klimatizaci?

Mobilní klimatizace je jednoduché zařízení, které vám může rychle vytrhnout trh z paty. Přiznejme si to, nežijeme v klimatických podmínkách, kde se horké dny táhnou celé léto. Opravdu nesnesitelné horko se omezí většinou na několik dnů v roce. V takovém případě může být mobilní klimatizace vítaným řešením. Těch několik dnů se hluk nechá vydržet (a třeba bude opravdu snesitelnější než to příšerné horko).

Instalace mobilní klimatizace je velmi jednoduchá a kromě toho, že musíte vyvést zmiňovanou hadici z interiéru pryč, by vám zapojení klimatizační jednotky nemělo nic zkomplikovat. Je třeba podotknout, že mobilní klimatizaci lze užívat lokálně, tj. neochladí vám většinou celý byt, ale jen jeho část. Kromě chlazení umí některé dražší mobilní klimatizace nabídnout i něco navíc – například pomáhají regulovat vlhkost vzduchu, což je určitě také vítané.

Podle čeho vybrat mobilní klimatizaci?

  • Cena by neměla být rozhodující. Nízká pořizovací cena (nejlevnější mobilní klimatizace stojí kolem 10 000 korun), může jít na úkor výkonu, účinnosti i funkcí.
  • Sledujte výkon a účinnost mobilní klimatizace. Tyto údaje rozhodují o tom, jak efektivně bude prostor ochlazovat.
  • Zajímejte se o údaje o hlučnosti mobilní klimatizace.
  • Nezanedbatelnou informací je i spotřeba elektřiny.
  • Všechny důležité údaje najdete na energetickém štítku. Nově jím totiž musí být vybaveny i mobilní klimatizace.
  • Dejte přednost klimatizacím ve vyšší (úsporné) třídě A.

Jak pomoct klimatizaci?

Je pohodlné zapnout si klimatizaci a ochladit byt i sebe. Účet za elektřinu nás ale může po horkém létě nemile překvapit, s trochou nadsázky asi podobně jako po skončení topní sezóny. Proto užívejte klimatizaci s rozumem a vyzkoušejte třeba i některé další možnosti, jak zamezit slunci v přehřívání vašeho interiéru.

  • Stínící technika – stačí kvalitní žaluzie, které ve správný okamžik zatáhnete. Výrobci toho dnes nabízejí mnohem víc. Jde třeba o předokenní rolety nebo slunolamy.
  • Protisluneční fólie – přehřívání interiéru mohou zabránit také protisluneční fólie aplikované na okna, které zmírňují tepelné účinky slunečního záření.
  • Větráky – pomoc nám může i kvalitní a výkonný větrák. Jen je třeba si uvědomit, že vzduch neochlazuje, ale pouze ho rozpohybuje.

Jak s vedrem v létě bojujete vy?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development