element letňany

Magazín o bydlení

Mobilní klimatizace do bytu: Jak ji vybrat a používat?

Když se letní teploty vyšplhají do závratných výšin, může být v interiéru až nesnesitelné horko a dusno. V takové chvíli hledáme ve skříních odložené větráky nebo se ovíváme alespoň starými novinami. A protože podobné metody nejsou příliš účinné, tak tiše závidíme sousedům klimatizaci.

Proč si ji tedy rovnou nepořídit taky? Klimatizace může mít mnoho podob. Jednou z nich je třeba právě mobilní klimatizační jednotka, která vychází levněji než klasické klimatizace typu split. Mobilní klimatizaci je možné pořídit už za několik tisíc korun. Pochopitelně je třeba počítat s tím, že čím levnější klimatizační jednotka bude, tím méně toho bude umět a tím nižší může být její výkon.

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

Takže mobilní klimatizační jednotka vyjde levněji, než klasická klimatizace. To je určitě pozitivní. Stejně jako to, že ji lze přesouvat na různá místa a nemusíte se obtěžovat se nějakým složitým připojováním a instalací. Na první pohled se mobilní klimatizace zdá jako ideální a rychlé řešení přehřátého bytu.

Jenže. Mobilní klimatizace bývá většinou docela hlučná. To vám nemusí vadit přes den, ale v noci (kdy klimatizaci pravděpodobně budete také používat, protože v horku se spát nedá) vás to může přece jen rušit.  Hlučnost mobilní klimatizace způsobuje kompresor, který je její nedílnou součástí. U běžné klimatizace je kompresor mimo interiér, takže vás hlukem neobtěžuje.

Současně je třeba vyřešit i odvod horkého vzduchu z interiéru. Většinou stačí hadici vysunout pootevřeným oknem. Nicméně v tomto okamžiku vlastně do místnosti pouštíte i teplo a zvyšuje se spotřeba elektřiny, protože klimatizace musí víc chladit a snižuje se její účinnost. I toto lze pochopitelně vyřešit – třeba tím, že vyříznete otvor ve zdi a hadici vysunete ven.

Kupovat, nebo nekupovat mobilní klimatizaci?

Mobilní klimatizace je jednoduché zařízení, které vám může rychle vytrhnout trh z paty. Přiznejme si to, nežijeme v klimatických podmínkách, kde se horké dny táhnou celé léto. Opravdu nesnesitelné horko se omezí většinou na několik dnů v roce. V takovém případě může být mobilní klimatizace vítaným řešením. Těch několik dnů se hluk nechá vydržet (a třeba bude opravdu snesitelnější než to příšerné horko).

Instalace mobilní klimatizace je velmi jednoduchá a kromě toho, že musíte vyvést zmiňovanou hadici z interiéru pryč, by vám zapojení klimatizační jednotky nemělo nic zkomplikovat. Je třeba podotknout, že mobilní klimatizaci lze užívat lokálně, tj. neochladí vám většinou celý byt, ale jen jeho část. Kromě chlazení umí některé dražší mobilní klimatizace nabídnout i něco navíc – například pomáhají regulovat vlhkost vzduchu, což je určitě také vítané.

Podle čeho vybrat mobilní klimatizaci?

  • Cena by neměla být rozhodující. Nízká pořizovací cena (nejlevnější mobilní klimatizace stojí kolem 10 000 korun), může jít na úkor výkonu, účinnosti i funkcí.
  • Sledujte výkon a účinnost mobilní klimatizace. Tyto údaje rozhodují o tom, jak efektivně bude prostor ochlazovat.
  • Zajímejte se o údaje o hlučnosti mobilní klimatizace.
  • Nezanedbatelnou informací je i spotřeba elektřiny.
  • Všechny důležité údaje najdete na energetickém štítku. Nově jím totiž musí být vybaveny i mobilní klimatizace.
  • Dejte přednost klimatizacím ve vyšší (úsporné) třídě A.

Jak pomoct klimatizaci?

Je pohodlné zapnout si klimatizaci a ochladit byt i sebe. Účet za elektřinu nás ale může po horkém létě nemile překvapit, s trochou nadsázky asi podobně jako po skončení topní sezóny. Proto užívejte klimatizaci s rozumem a vyzkoušejte třeba i některé další možnosti, jak zamezit slunci v přehřívání vašeho interiéru.

  • Stínící technika – stačí kvalitní žaluzie, které ve správný okamžik zatáhnete. Výrobci toho dnes nabízejí mnohem víc. Jde třeba o předokenní rolety nebo slunolamy.
  • Protisluneční fólie – přehřívání interiéru mohou zabránit také protisluneční fólie aplikované na okna, které zmírňují tepelné účinky slunečního záření.
  • Větráky – pomoc nám může i kvalitní a výkonný větrák. Jen je třeba si uvědomit, že vzduch neochlazuje, ale pouze ho rozpohybuje.

Jak s vedrem v létě bojujete vy?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development