Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Moderní barvy v interiéru a způsoby jejich užití

Letošnímu roku obecně vládnou pestré, syté i pastelové barvy, a to především v oblečení. Kdo chce být in, může moderními barvami vyzdobit také svoje bydlení a třeba je i sladit s šatníkem!

Barvy v interiéru nemají zrovna zanedbatelný význam. Každá z barev na něco poukazuje, každá vyvolává jiné pocity a nálady, každá se hodí k jinému vybavení a stylu bydlení. Držíte-li krok se současnými trendy, sáhnout byste letos měli po tyrkysové, hluboké modři, žluté v kombinaci s šedou nebo po lososové.

Moderní je užití interiérového barevného akcentu, tedy vymalování výraznou barvou pouze jedné stěny. Tato možnost se skvěle hodí především u tmavých odstínů a sytých barev. Právě jimi je vhodné vymalovat například pouze jednu stěnu nebo část dvou stěn apod., případně je doplnit pastelovým odstínem stejné barvy či jemnějším odstínem barvy kontrastní. Tmavě šedá tak lze kombinovat s lososovou, hluboce modrá zase s blankytně modrou nebo bílou, sytě vínová vynikne na bílém podkladu , stejně jako třeba tyrkysová.

Oblíbené jsou letos i odstíny zelené, nejvíce asi sytá jablkově zelená. Její důraz můžete zmírnit obrázky s bílými rámečky nebo bílým osvětlením a dekoracemi. Jakékoli odstíny červené a sytě oranžové barvy se příliš nehodí k vymalování celé místnosti. Teplé barvy naopak vybízejí k různým kombinacím, které jejich akcent jednak příjemně zmírní a navíc vkusně doplní.

Problém při kombinaci barev může nastat se správným zvolením jejich odstínů, a to především v souvislosti s vybavením konkrétní místnosti či interiéru. V současné době však můžete využít nabídky online designových studií, kam stačí pouze vložit fotografii svého interiéru a pak už jen zkoušet a kombinovat barvy.

Barevnou výmalbu v interiéru lze také vhodně kombinovat s textiliemi, nejčastěji samozřejmě se závěsy, záclonami a přehozy. Jedním z nejdůležitějších faktorů je barevné sladění s kobercem, pokud v místnosti je, nebo obecně s podlahovou krytinou.

Barevné akcenty lze v místnosti užít prakticky jakkoli. Nejčastější je právě volba jedné stěny v syté barvě. Jinou možnost představuje vymalování pouze částí jedné stěny, například obdélníků, do kterých se následně umístí obrazy. Trendem poslední doby jsou také horizontální pruhy ve dvou až třech barevných odstínech.

Moderní barvy nemusíte užívat nutně jen v moderních interiérech. Lososová pěkně ladí i se starobylým vybavením a fialová zase s bílým nábytkem ve stylu Provence. Hluboká modř se zase hodí k nábytku z ratanu.

Benkova Rezidence

Komentáře (1):

  1. Petra

    4.10.2013 v 19.47

    Doporučuji i barevný nábytek, pokud již holdujete tomuto trendu, který se mi také líbí. Mrkněte na https://www.nabytek-elegance.cz

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development