element letňany

Magazín o bydlení

Moderní tapety a jejich comeback

Ještě v 80. letech nebylo možné setkat se s domácností bez tapet. Tapety zdobily zdi v alespoň jedné místnosti domu nebo bytu a byly zkrátka tehdy mimořádně moderní. Tehdy se jednalo převážně o tapety s jednoduchými ornamenty na bílém podkladu. Během 90. let ale jejich sláva upadla v zapomnění, aby se nyní opět vynořila. Tapety jsou v současné době velkým trendem a symbolem moderního bydlení.

Slávu tapet na pár let odsunula do pozadí barevná výmalba pokojů. Letěly (a stále jsou moderní) pastelové i syté barvy v nejrůznějších odstínech. Současné moderní tapety jsou ale mnohem osobitější, konkrétnější a stylovější. Současný trh nabízí skutečně nepřeberné množství tapet. Liší se jak barvou, tak ornamentem nebo třeba tématem. Existují vintage tapety, cestovatelské tapety, dětské tapety, tapety s florálními i zvířecími motivy. Velkým hitem jsou 3D tapety a tapety imitující dřevo nebo kachličky. Při výběru tapet navíc nemusíte být limitování žádnými rozměry. Sehnat se totiž dají i tapety na míru!

Velmi oblíbené jsou damaškové tapety. Trh je zná víc jak sto let, ale stále se obměňují, takže vypadají mimořádně moderně, ale zároveň skvěle dotváří vintage styl. Často bývají využívány také pruhované tapety, které se skvěle hodí do místností, disponujících nábytkem a doplňky, které nejsou nijak barevně sladěny. Místnost pak pruhované tapety skvěle oživí. Velmi zajímavé jsou tapety imitující cihly, dřevo, kámen nebo jiné materiály. Trendem současné doby jsou také retro tapety nejrůznějších barev a vzorů. Hodí se především do pokojů, zařízených ve stylu retro, ale i do ryze moderních místností. Velkou oblibu si získaly také dětské tapety, znázorňující různé postavičky z dětských filmů a pohádek. Tapety do dětského pokoje jsou trvanlivé a pokud je dítě samo nezničí, vydrží opravdu velmi dlouho.

Co se týče lepení tapet, i zde technologie pokročila. Příkladem jsou vliesové tapety, které při lepení není třeba natírat lepidlem. To stačí aplikovat přímo na stěnu. Jejich materiál není hořlavý a v případě potřeby jdou ze stěn snadno odstranit.

Tapeta a její využití v bytě nemusí být mnohdy zrovna jednoduché. Sladit vše barevně a stylově tak, aby to ladilo, je poměrně složité. Tapetou nemusíte nutně vyzdobit všechny čtyři stěny pokoje, ale třeba jen část jedné stěny a zbytek vymalovat barvou, která s tapetou bude ladit. Harmonii by s tapetou měly vytvářet také koberce, nábytek a doplňky.

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development