Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Možnosti úspor v domácnosti

Současná nepříznivá ekonomická situace, prudký růst cen energií, inflace, nepříznivý trend na trhu s nemovitostmi, to jsou všechno faktory, které nutí mnoho lidí začít přemýšlet nad úsporami v domácnosti. Při šikovném hospodaření se dá ušetřit opravdu hodně, jen je třeba popřemýšlet a efektivně vyhodnotit, kde jsou úspory reálné a kolik by se dalo uspořit. Rady odborníků, byť dobře míněné, na pořízení solárních panelů nebo nových moderních spotřebičů, které spotřebují méně energie, jsou pro spoustu lidí právě z hlediska vysokých pořizovacích cen a návratnosti v dlouhodobém horizontu kvůli velmi omezeným finančním možnostem nereálné. 

SNÍŽENÍ TEPLOTY

Pokuste se snížit nastavenou teplotu v místnostech o jeden až dva stupně, ve vyúčtování to bude pro vás znamenat úsporu v řádů tisíců korun, Snížení teploty je velmi dobře realizovatelné, stačí se o něco tepleji obléct, tento trend byl v západních zemích praktikován již před mnoha lety.

ROZMRAZUJTE PRAVIDELNĚ LEDNICI

Bylo prokázáno, že už pouhý 1 cm námrazy v mrazáku znamená v celoročním měřítku stovky, někdy až tisíce korun.

VĚTREJTE EFEKTIVNĚ

V místnostech je třeba pravidelně větrat, ale při delším a častějším větrání dochází ke snížení teploty, už pokles o pouhého půl stupně a následné vytopení na původní teplotu přináší větší spotřebu energií. Větrejte několikrát denně krátce, nejlépe průvanem, maximálně 3 minuty. Po tuto dobu k poklesu teploty nedojde.

PERTE PRÁDLO, AŽ BUDETE MÍT NAPLNĚNOU PRAČKU

Každý to zná, dřív člověk pral v pračce třeba jen malé množství prádla, nyní je třeba chovat se ekonomičtěji, ušetříte za energie, ale také za vodu. Toto chování může výrazně ovlivnit spotřebované množství kubických metrů vody, i zdánlivá maličkost se při celoročním vyúčtování projeví výraznou úsporou.

SPLACHUJTE UŽITKOVOU VODOU

I když se to může někomu zdát úsměvné, i při tomto chování dochází k velkým úsporám, užitkovou vodu, která zůstane z domácího úklidu, přepírání drobného prádla a jiných činností, lze zužitkovat právě tímto způsobem, ušetříte a navíc se budete chovat ekologicky, zásoby vody v přírodě se neustále snižují.

NEPLÝTVEJTE POTRAVINAMI

Bylo jednoznačně prokázáno, že současná populace neúměrně plýtvá potravinami a velké množství přijde nakonec vniveč a skončí v popelnici. Nízké akční ceny v supermarketech mnohé lákají k větším nákupům jídla, které stejně nakonec nespotřebují a vyhodí je. Změnou v tomto chování lze docílit také značných finančních úspor.

VAŘTE EKONOMICKY

Keramické desky a horkovzdušné trouby mají poměrně dlouhou dobu, kdy dobíhají energie při vypnutém spotřebiči, u trouby je to zhruba 20 minut, kdy je udržena požadovaná teplota, u keramické desky 5 až 7 minut. Při vaření budete muset více přemýšlet a hlídat tyto doběhy energie, ale úspora získaná tímto chováním je až překvapivá.

Prognózy odborníků ohledně vývoje cen energií nejsou vůbec příznivé, situaci ovlivňuje vysoká cena emisních povolenek i sílící tlak na rychlou dekarbonizaci, takže nezbývá nic jiného, než se těmto skutečnostem přizpůsobit  a bolestivý zásah do rodinného rozpočtu korigovat úsporami.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development