Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Možnosti úspor v domácnosti

Současná nepříznivá ekonomická situace, prudký růst cen energií, inflace, nepříznivý trend na trhu s nemovitostmi, to jsou všechno faktory, které nutí mnoho lidí začít přemýšlet nad úsporami v domácnosti. Při šikovném hospodaření se dá ušetřit opravdu hodně, jen je třeba popřemýšlet a efektivně vyhodnotit, kde jsou úspory reálné a kolik by se dalo uspořit. Rady odborníků, byť dobře míněné, na pořízení solárních panelů nebo nových moderních spotřebičů, které spotřebují méně energie, jsou pro spoustu lidí právě z hlediska vysokých pořizovacích cen a návratnosti v dlouhodobém horizontu kvůli velmi omezeným finančním možnostem nereálné. 

SNÍŽENÍ TEPLOTY

Pokuste se snížit nastavenou teplotu v místnostech o jeden až dva stupně, ve vyúčtování to bude pro vás znamenat úsporu v řádů tisíců korun, Snížení teploty je velmi dobře realizovatelné, stačí se o něco tepleji obléct, tento trend byl v západních zemích praktikován již před mnoha lety.

ROZMRAZUJTE PRAVIDELNĚ LEDNICI

Bylo prokázáno, že už pouhý 1 cm námrazy v mrazáku znamená v celoročním měřítku stovky, někdy až tisíce korun.

VĚTREJTE EFEKTIVNĚ

V místnostech je třeba pravidelně větrat, ale při delším a častějším větrání dochází ke snížení teploty, už pokles o pouhého půl stupně a následné vytopení na původní teplotu přináší větší spotřebu energií. Větrejte několikrát denně krátce, nejlépe průvanem, maximálně 3 minuty. Po tuto dobu k poklesu teploty nedojde.

PERTE PRÁDLO, AŽ BUDETE MÍT NAPLNĚNOU PRAČKU

Každý to zná, dřív člověk pral v pračce třeba jen malé množství prádla, nyní je třeba chovat se ekonomičtěji, ušetříte za energie, ale také za vodu. Toto chování může výrazně ovlivnit spotřebované množství kubických metrů vody, i zdánlivá maličkost se při celoročním vyúčtování projeví výraznou úsporou.

SPLACHUJTE UŽITKOVOU VODOU

I když se to může někomu zdát úsměvné, i při tomto chování dochází k velkým úsporám, užitkovou vodu, která zůstane z domácího úklidu, přepírání drobného prádla a jiných činností, lze zužitkovat právě tímto způsobem, ušetříte a navíc se budete chovat ekologicky, zásoby vody v přírodě se neustále snižují.

NEPLÝTVEJTE POTRAVINAMI

Bylo jednoznačně prokázáno, že současná populace neúměrně plýtvá potravinami a velké množství přijde nakonec vniveč a skončí v popelnici. Nízké akční ceny v supermarketech mnohé lákají k větším nákupům jídla, které stejně nakonec nespotřebují a vyhodí je. Změnou v tomto chování lze docílit také značných finančních úspor.

VAŘTE EKONOMICKY

Keramické desky a horkovzdušné trouby mají poměrně dlouhou dobu, kdy dobíhají energie při vypnutém spotřebiči, u trouby je to zhruba 20 minut, kdy je udržena požadovaná teplota, u keramické desky 5 až 7 minut. Při vaření budete muset více přemýšlet a hlídat tyto doběhy energie, ale úspora získaná tímto chováním je až překvapivá.

Prognózy odborníků ohledně vývoje cen energií nejsou vůbec příznivé, situaci ovlivňuje vysoká cena emisních povolenek i sílící tlak na rychlou dekarbonizaci, takže nezbývá nic jiného, než se těmto skutečnostem přizpůsobit  a bolestivý zásah do rodinného rozpočtu korigovat úsporami.

Rezidence Radimova

Jak opticky zvětšit prostor malého bytu?

Bojujete s prostorem v malém bytě? Bohužel nejste v situaci, kdy si můžete dovolit stěhování do většího bytu, a tak vám nezbývá nic jiného, než trpět? Víme, jak opticky zvětšit malý byt. Uvidíte, že vám níže uvedené tipy pomohou v tom, se znovu pořádně nadechnout. Kromě toho vás tyto tipy nebudou stát ani příliš velké finanční prostředky. Na druhou stranu je potřeba s nějakou tou malou investici počítat.

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

geosan development