Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Na chatu, na chalupu, nebo do bytu v horách?

Češi patří mezi nejvíce nadšené chataře a chalupáře. Je už zvykem, že ke svému bydlení, třeba městskému bytu, mají ještě nemovitost v přírodě. Poptávka po chatách a chalupách v souvislosti s koronavirovou krizí ještě vzrostla, protože zahraniční dovolené jsou méně dostupné. Pořídit si chalupu nebo chatu je ovšem v posledních letech dražší. Cena tradičních rekreačních objektů totiž v posledních letech roste až o 15 % každý rok. To dává vzniknout zcela novým trendům – lidé například neváhají nakupovat levnější panelákové byty v podhůří.

Chat a chalup je v České republice podle posledního sčítání kolem 450 tisíc. Jsou mezi nimi krásně opravné roubenky, bývalé zemědělské usedlosti a statky, chaty vystavěné v 70. a 80. letech minulého století, ale i novodobé minimalistické domy s moderním vybavením a komfortem městského bytu.

Každý totiž pojímá chalupaření a chataření po svém. Někdo potřebuje být v úzkém kontaktu s přírodou, a tak mu nevadí chata vtisknutá do stráně nad rybníkem, kde se v létě žije bez elektřiny a pro vodu se chodí do studánky. Jiní zase dávají přednost maximálnímu luxusu, u chalupy proto nechybí bazén a uvnitř domu jsou veškeré moderní elektrospotřebiče.

Prudké zdražení chat a chalup

Samozřejmě, rozhodují je cena a finanční dostupnost rekreačních objektů. Mít chatu nebo chalupu se v České republice stává opět velkým trendem, a poptávka tlačí ceny rekreačních nemovitostí nahoru. Za poslancích pět let jejich ceny v některých lokalitách vyskočily několikanásobně.

Značně podražily chalupy a chaty v Jihomoravském kraji, potom také kolem Liberce a ve Středočeském kraji – tam hledají rekreační objekty hlavně lidé z Prahy. Ve středních Čechách se průměrné ceny za metr čtvereční chat a chalup zvedly o přibližně 8 500 korun, za metr čtvereční tak lidé nyní platí kolem 22 500 korun.

Zdražují i nemovitosti v dalších oblastech, především v horách. Exponovaná je například Šumava, Krušné hory, Krkonoše, Jizerské hory. Tyto lokality přitahují nejen v létě, ale také v zimě, zvlášť pokud je v jejich blízkosti sjezdovka. Zájemci o rekreační objekty tady platí kolem 15 000 korun za metr čtvereční. Velká poptávka je rovněž po chatách a chalupách v okolí Lipna – zde je podle realitních makléřů už několik let vyprodáno, roste zde sice nová výstavba, ale ta je drahá.

Zdražování není u konce

Chaty a chalupy, co se týká cen, podle expertů ještě nedosáhly svého maxima. Jejich ceny budou podle všeho růst. Přispět k tomu může i koronavirová krize, která omezila – a do budoucna znovu může omezit – cestování. Pro člověka s běžným výdělkem tak jsou tradiční rekreační nemovitosti v podstatě nedostupné.

„Typická chalupa, jak si jí většina z nás představí, se v atraktivních turistických lokalitách stala pro střední třídu v podstatě nedostupnou. Tento trend se s každým rokem posouvá do stále širších oblastí,” popisuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky a dodává: „Nastává tak paradoxní situace, kdy například starší chalupa bez pozemku u silnice stojí více než běžný byt v totožné lokalitě uprostřed zeleně.“

Panelové chalupy v přírodě

Češi jsou ovšem typičtí tím, že hledají možnosti a umí si poradit v jakékoli situaci. A tak dalo zdražování rekreačních nemovitostí vzniknout docela novému trendu, jemuž se říká „panelové chalupy“. Lidé si totiž všimli, že zatímco ceny chalup v žádaných oblastech jdou nahoru, panelové byty v horských a podhorských oblastech, v pohraničí nebo u bývalých vojenských újezdů jsou cenově dostupné.

Zároveň mají jednu velikou výhodu – jsou často doslova jen pár kroků od panenské přírody, ale pro běžné bydlení jsou kvůli chybějícím pracovním příležitostem neatraktivní. Roli specifického rekreačního objektu s případnou možností jednoduchého pronájmu však splní znamenitě. Navíc, majitelé nemusí ztrácet čas s péčí o nemovitost nebo o zahradu, šetří také na energiích a službách, protože provoz bytu je lacinější než provoz a údržba chalupy.

Nejedná se zatím o masový trend, do budoucna může sílit. „Byty se nachází v místech, kde se produktivní člověk nemá šanci uživit. Často se navíc jedná o byty, které jsou již nějakou dobu vybydlené. Pro rekreaci se však paradoxně hodí skvěle. Pokud někdo potřebuje pouze místo na přespání v přírodě, kde si může celoročně nechat za bezpečnostními dveřmi třeba kolo a vyrážet do okolí, ten může mít panelovou chalupu už za pár set tisíc s možností jednoduché rekonstrukce. A ceny těchto objektů budou spíše stagnovat nebo klesat,“ Hendrik Meyer.

Potenciál maloměsta

Podobně lákavá mohou být i česká maloměsta, v nichž je řada objektů, které kvůli přesunu obyvatel do spádových sídel ztratily svou rezidenční funkci a jsou trvale neobydlené. Jejich cena je díky tomu podprůměrná, často neprávem. Cenová hladina může být stlačena pod běžnou úroveň takzvaným efektem lokálního stigmatu – například bývalým průtahem obcí, který byl nahrazen obchvatem nebo již zrušeným průmyslovým provozem. Ceny nemovitostí v dané lokalitě na to však zatím kvůli nižší poptávce nezareagovaly. A právě tyto objekty se díky „second chance“ efektu mohou stát opět plnohodnotnými nemovitostmi.

Opět se to týká především bývalých pohraničních měst. Spousta lidí vůči nim má předsudky, nevidí, kolik práce samosprávy udělaly v posledních letech na zlepšení životních podmínek a jak se proměnila struktura místních obyvatel. „Myslím si, že právě pro menší česká města bude současná sezona obrovskou vzpruhou. Pokud dokážou dobře zareagovat v rámci sebepropagace, mohou získat celou řadu nových vlastníků objektů, často bohatších a s městskými návyky, kteří mohou mít v dlouhodobém hledisku velice pozitivní dopad na ekonomiku samosprávy nebo obnovu života v obci,” konstatuje Hendrik Meyer.

Investice i zástava

Podobný byt – stejně jako chalupa nebo chata – může do budoucna posloužit i jako zástava. Nebo naopak investice, jež může do rodinného rozpočtu přinést pár tisíc navíc. Když bude byt hezky zrekonstruovaný, je možné ho pronajímat. Nemusí jít hned o velké věci, například prostřednictvím Airbnb nebo jiných portálů, ale třeba o pronájem na dovelenou známým.

Jak se na víkendové bydlení díváte vy? Máte chatu, chalupu nebo byt v podhůří?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development