Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Na co si dát pozor při přebírání nového bytu

Našli jste svůj vysněný byt. Je nový, takže vás ani nenapadne řešit, jestli je v něm vše tak, jak by mělo být. Zadržte. I při přebírání nového bytu zkontrolujte, v jakém je stavu. Přečtěte si, na co se zaměřit a na co byste se určitě zeptat.

Nákup nemovitosti může být do určité míry stresující záležitostí. Nejprve hledáte byt, který odpovídá vašim představám. Následně absolvujete prohlídky a zjišťujete, zda vám nemovitost bude vyhovovat a zda odpovídá tomu, co říkal inzerát. Když už podepíšete rezervační smlouvu, vyjednáte si hypotéku a chystáte se k přebírání nového bytu, zdá se, že je vše hotovo. Ještě než si skutečně oddechnete, zkontrolujte, v jakém stavu je nový byt.

Není to nic, za co byste se měli stydět. Když si půjdete koupit auto nebo jakékoli jiné zboží, určitě si ho pořádně prohlédnete. Stejně by tomu mělo být i v případě bytu. Pokud už totiž jednou podepíšete předávací protokol a převezmete klíče od nového bytu, začínáte zodpovídat za jeho stav. Jinak řečeno, odstranění závad nebo nedodělků, které nebudou uvedeny v předávacím protokolu, budete vymáhat na prodávajícím jen obtížně.

Na co se ptát při přebírání nového bytu

„Kupující by se měl při přebírání nového bytu zaměřit především na to, zda jeho vybavení odpovídá dohodě. Okem je možné také zkontrolovat, zda jsou rovné zdi a podlahy, jaké je úroveň jejich provedení, zda nejsou poškrábané rámy dveří nebo oken. Kupující by měl nahlédnout i do koupelny a na toaletu, kde je vhodné vyzkoušet funkčnost zařízení. Samozřejmostí by měla být i kontrola radiátorů, zda jsou dobře usazeny apod.,“ doporučila Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.

Kromě koupelny a WC věnujte pozornost i kuchyni. Pusťte vodu a sledujte, zda je dostatečně natlakovaná. Vyzkoušejte si, za jak dlouho poteče teplá voda. Pokud jsou součástí vybavení i elektrospotřebiče, zapněte je a ověřte si, že dobře fungují. Nezapomeňte ani rozsvítit a zhasnout světla. Vyplatí se vyzkoušet si také odemykání a zamykání vstupních dveří. Zapomenout byste neměli ani na odvětrávání, resp. otestování vzduchotechniky.

Odškrtejte si při přebírání nového bytu:

  • Je v bytě vybavení, na kterém jste se dohodli s developerem?
  • Jsou zdi a podlahy rovné? Jsou koberce položeny kvalitně?
  • Jsou lišty kvalitně osazené a navazují dobře jejich spoje?
  • Je osazení vany, umyvadla a WC provedeno bezchybně?
  • Jaká je kvalita spár? Nejsou popraskané dlaždice?
  • Nejsou poškrábaná okna, rámy od dveří nebo prahy?
  • Těsní okna a dveře?
  • Jsou radiátory osazeny kvalitně?
  • Funguje dobře WC (splachování)? Teče voda v koupelně? Jak jsou na tom odpady?
  • Teče voda v kuchyni? Za jak dlouho poteče teplá voda? Nedochází k výkyvům teploty vody?
  • Je ovládání žaluzií bezproblémové?
  • Můžete otevřít bez problémů všechna okna?
  • Fungují zámky u dveří?
  • Svítí světla všude, kde mají?
  • Funguje odvětrávání?
  • Jak jsou na tom spotřebiče? Jsou rovněž plně funkční?

Vzít si s sebou můžete odborníka

Samozřejmě, nový byt nekupujete každý den. Co se týká stavebních prací, jste laik, takže se bojíte, zda poznáte jejich kvalitu. Jestliže chcete mít jistotu, že je vše, tak jak má, vezměte si s sebou k přebírání nového bytu odborníka. Můžete oslovit například soudního znalce nebo odhadce nemovitostí.

Oslovit můžete i Českomoravskou asociaci inspektorů rezidenčních nemovitostí (ČMAIRN), což je sdružení inspektorů, které si můžete pro zhodnocení nově přebíraného bytu přizvat. Kolik vás taková služba bude stát? Počítejte s tím, že se poplatek může pohybovat mezi 4 000 až 5 000 korunami. Je to sice investice navíc, ale zase by vám taková služba měla ušetřit případné vícenáklady, pokud byste si při přebírání bytu nevšimli nedostatků, jež může odhalit oko odborníka.

Záruka na nový byt a jak ji uplatnit

Na nové nemovitosti je zpravidla poskytována záruka v délce 36 měsíců od vydání kolaudačního souhlasu. „Záruční lhůta se vztahuje na montážní a stavební práce v domě. Záruční doba na střešní plášť je pět let. U výrobků a zařízení pro vybavení jednotek je záruční doba shodná s údajem uvedeným na záručním listu výrobce,“ upřesnila Lada Kuncová.

Poté, co zkontrolujete byt a podepíšete předávací protokol, dostanete zároveň návod na užívání bytové jednotky. „Součástí těchto materiálů jsou i kontakty na reklamačního technika, který případně přijde v dohodnutém termínu závadu zkontrolovat a dohodne i termíny jejího odstranění,“ dodala Kuncová.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development