Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nájemníka najdete v Praze v průměru za 6 dnů. Byty se pronajímají nejrychleji v historii

Změny v hypotékách a rostoucí ceny bydlení povzbudily trh s nájemním bydlením. Podle realitních makléřů v posledních třech letech prudce narostl zájem o pronájmy bytů. Poptávka po nájmech ještě posílila loni po prvním říjnů, a to zhruba o třetinu. Právě v této době se změnily podmínky pro přidělení hypotéky. Nájmy přesto plošně nerostou. Majitelé si však pečlivěji vybírají nájemníky.

Zájem o nájemní bydlení stoupá z několika důvodů. Tím hlavním jsou rostoucí ceny nemovitostí, které se za loňský rok zvedly po celé republice v průměru o třetinu. V kombinaci se zpřísněním pravidel pro udělování hypoték se mnoha lidem zavřela cesta k získání vlastního bydlení. Nejčastěji se změny dotkly domácností ve větších městech, kde jsou nemovitosti dražší. Na úvěr na bydlení také hůře dosáhnou lidé s nižšími příjmy nebo jednotlivci. Dalším faktorem je ekonomický růst, který zvýšil zájem o bydlení ve velkých městech – lidé se totiž znovu stěhují do metropolí.

Nepřipravený nájemní trh

Na zcela nepřipraveném nájemním trhu tak hledají pronájmy desítky tisíc nových uchazečů. Kdo vlastní nemovitost, může na pronájmu vydělat, a hlavně může získat solidního nájemníka. Nové byty se v nejexponovanějších regionech udají doslova v řádech dnů.

Statistiky si v tomto ohledu vede například realitní společnost M&M Reality. „Pokud je dobře nastavena výše nájemného, pronajme se byt v Praze nebo v Brně průměru do šesti dnů. Stává se, že je pronajat i během jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána,“ uvádí tisková mluvčí Renata Lichtenegerová.

Průměrný počet zájemců, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je v Praze deset, v Brně patnáct. Na některé nemovitosti se ale realitnímu makléři ozve třeba i třicet zájemců najednou. To se týká především menších bytů s dobře nastavenou výší nájemného.

Poptávka po nájemním bydlení roste nejen ve velkých metropolích, ale v menších městech. Poptávka po bytech na prodej i pronájem ve městě se stále zvyšuje. Prakticky zde neprobíhá žádná výstavba a nejsou ani dostupné pozemky. Na jeden byt, který je na prodej, registrujeme až sedmnáct zájemců. U nájemních bytů je pak situace ještě horší. Na jeden volný byt se téměř okamžitě ozývá až pětatřicet zájemců,“ uvádí realitní makléřka Zdeňka Gavronská, která působí v Litoměřicích.

Lépe vybrat nájemníka

Situace je dána hlavně velkým převisem poptávky nad nabídkou. Rostoucí zájem o nájemní bydlení eviduje i portál Bezrealitky.cz, který zároveň hledá cesty, jak majitelům bytů usnadnit výběr vhodného nájemníka. Stále častěji pomáhají moderní nástroje. „Standardem se už stala například kontrola bezdlužnosti zájemců nebo jejich filtrace podle osobních profilů. Majitelé nemovitostí tlačí na zefektivnění celého procesu. Naprostá většina z nich dnes dává přednost zájemcům, kteří jim spolu s poptávkou zašlou také kompletní osobní profil, upřesní počet lidí v domácnosti, zda mají domácí zvířata, ale třeba i to, zda jsou kuřáci, nebo nekuřáci. Dobrovolně pak mohou doložit svou bezdlužnost výpisem z rejstříku,“ uvádí Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky.cz. Takoví zájemci pak podle něho mají až desetkrát vyšší šanci, že si je majitel vybere. Zejména pražský trh se tak začíná přibližovat evropským standardům.

Podobného trendu si všímají i realitní makléři. Ačkoli jsou ceny nájemného mnohde už na hranici toho, co jsou zájemci o pronájem bytu ochotni a schopni zaplatit, k extrémnímu zdražení nedochází. „Efektivně pronajmout byt není dnes problém, protože poptávka převyšuje nabídku a mezi zájemci je možné si vybírat. Stěžejní je právě fáze výběru, protože zákonem je více chráněn nájemník než majitel bytu. Špatný nájemník rovná se špatná investice,“ konstatuje Renata Lichtenegerová.

Vydělá i panelákový byt

I když ceny nájemního bydlení skokově nezdražují, není vyloučené, že v dohledné době porostou. „Do budoucna si myslím, že se zvyšovat budou, a to především u menších bytů. Ale obecně už delší dobu platí, že většina lidí je schopna platit určitou částku jako měsíční nájemné. U nás v Brně se to pohybuje v rozmezí od 10 do 13 tisíc korun včetně energií. Lze ale očekávat některé jiné trendy. Například se bude zvyšovat počet nájemníků v konkrétních bytech, popřípadě zmenšovat rozloha poptávaných bytů.  Už nyní zaznamenáváme sílící trend spolubydlení, kdy například 3 lidé pracující v Brně poptávají byt 3+1 s měsíčním nájmem do 15 tisíc, což bylo dříve typické spíše pro studenty,“ domnívá se Jarmila Odehnalová, která jako realitní makléřka pracuje v Brně.

Situace na realitním trhu tedy pronájmům přeje. Ten, kdo má byt, může vydělat. A kdo má peníze, může do pořízení bytu investovat. „Dobře koupený byt v panelovém domě může svému majiteli vynášet stejně jako byt v secesním cihlovém domě. S tím rozdílem, že jeho pořizovací cena je třeba o polovinu nižší. A nutno dodat, že i v uvozovkách méně pěkný byt s měsíčním nájmem třeba o jen 1000 korun nižším se pronajme stejně rychle. Což vede k zamyšlení, zda se lidem vyplatí investovat do bytu, který se chystají pronajímat, statisíce na kompletní rekonstrukci. S nižší investicí navíc odpadá obava, že nájemníci byt vybydlí,“ uzavírá pražský realitní makléř Jan Martina.

Jak situaci na trhu nemovitostí vnímáte vy? Pronajímáte (si) byt?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development