Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Nedaří se vám prodat nemovitost? Vylepšete ji za minimální náklady s maximálním efektem!

Ne každá nemovitost se prodává sama a ne každé pak stačí k dobrému dojmu na kupujícího posekat trávník na zahradě. Jestliže je vaše nemovitost v nabídce inzerátů či realitních kanceláří už nezvykle dlouho, stačí třeba jen málo. Vymalovat místnosti, přetřít okenní rámy nebo upravit zahradu. To všechno zvýší dojem za poměrně zanedbatelné výdaje. Do jak velkých rekonstrukcí a úprav se však pustit, aby se výsledek líbil také samotnému zájemci, a aby jsme jen oknem nevyhazovali výdaje za něco, co je naprosto neefektivní?

Pravidlo číslo jedna: Úklid

Úklid vás kromě pár minut práce totiž nestojí vůbec nic. Samozřejmě není třeba podnikat generální úklid a gruntovat několik dní! Prodávaná nemovitost by měla působit naprosto přirozeně, ne však neuklizeně. Nikoho pravděpodobně neuchvátí rozházené oblečení, neuklizené boty, špinavé nádobí ve dřezu nebo nevysátý koberec. Právě faktor v podobě úklidu je také důležitý při focení nemovitosti za účelem vystavení fotek v inzertních portálech. I pouhá fotka dělá své, natožpak osobní prohlídka. Krom toho většina prodejců podceňuje psychiku. Uděláte-li na nakupujícího příjemný dojem, je to rozhodně velká výhoda, možná větší, než byste si mysleli.

Home Staging

O profesionálních službách, spojených s tímto pojmem, nejspíše už většina z vás slyšela. Vámi najatý profesionál, „stager“, umí připravit nemovitost k prodeji tak, že splní očekávání i těch náročnějších zájemců. Jeho prací je například korekce rozmístění nábytku, rozestavění dekorací nebo kompletní proměna interiéru. Výsledkem je nejen nesrovnatelně vyšší atraktivita reality, ale mnohdy i vyšší prodejní cena.

Zásadnější stavební úpravy

Pokud technický stav prodávané nemovitosti rozhodně není vyhovující, můžete coby prodejce buď začít s rekonstrukcí a nebo nemovitost prodat za nižší cenu s tím, že si nakupující vše provede sám a dle svých představ. Situaci však často nejde příliš dobře odhadnout.

Například výměna interiérových dveří je dosti zásadní a poměrně nákladná úprava, nicméně výsledný efekt rozhodně zanechá. Jinou otázkou však je to, zda se nakupujícímu bude design nových dveří líbit, a zda na něj nezanechají efekt spíše negativní.

V panelákových bytech bývá velmi často bouráno umakartové jádro a nahrazeno zděným, obvykle s obklady v koupelně a na WC. Vyzdění jádra ušetří novému majiteli plno práce, ale co když se mu vámi vybrané obklady nebudou líbit? Je třeba vždy velmi dobře zvážit stav konkrétní nemovitosti a zásadnější úpravy spíše nechat na novém majiteli.

Rezidence Neklanka II

Zažíváme krizi bydlení? A jak z ní ven?

Obyčejné byty 3+kk v Praze stojí kolem sedmi milionů korun. V Plzni je za tu cenu možné koupit relativně prostorný dům. Pro rodinu, která má našetřeno 20 procent z ceny to znamená splácet plus mínus dvacet tisíc měsíčně. Bydlení v dobrých lokalitách a v dobrých nemovitostech je stále méně dostupné lidem s průměrnými příjmy. Zažíváme krizi bydlení? A jaká jsou její možná řešení?

Ceny nemovitostí v roce 2021 nepřibrzdily a nájemné je jako na houpačce

Bude to rok, co celou společnost i ekonomiku ochromila první vlna koronaviru. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Mnozí předvídali, že krize zasáhne trh s realitami a ceny nemovitostí se propadnou. Jestli někde domy a byty zlevňovaly, tak jen místy, a hlavně v chudších regionech. O dobré nemovitosti v žádaných lokalitách je pořád zájem. A jejich ceny jdou nahoru krize nekrize.

geosan development