element letňany

Magazín o bydlení

Nejčastěji se rekonstruují kuchyně. Kolik vás to bude stát?

Statistiky uvádějí, že Češi nejčastěji rekonstruují kuchyně, na druhém místě se drží koupelny. První, na co obvykle myslíme, je design a estetická stránka: má být klasická, starožitná nebo v souladu s nejmodernějšími trendy? Dřív nebo později nás samozřejmě dostihne otázka kolik to všechno bude stát. Teoreticky je to jen pár „prkýnek“ a nějaké ty elektrospotřebiče. V praxi ale rekonstrukce kuchyně představuje poměrně vysokou investici.

„Mám 8 metrů dlouhou kuchyň. Jakou cenu mi nabídnete?“

Pokud vejdete do jakéhokoli kuchyňského studia s podobnou otázkou, odpověď s největší pravděpodobností nedostanete ihned. Prodejci kuchyní obvykle nemají určeny žádné fixní částky za metr kuchyňské linky. Pokud na něco podobného narazíte, vždy se zajímejte, co takový metr kuchyně zahrnuje. Obvykle v ceně totiž není započítán dřez, pracovní deska ani úchytky.

Faktory, ovlivňující cenu kuchyně:

Zdánlivě na chlup stejné kuchyně se mohou cenově až děsivě lišit. Cenu totiž značně ovlivňují nejrůznější faktory, které to jsou?

  • Materiál – cena dvířek, korpusu a pracovní desky. Cenu navyšují moderní materiály, například oblíbený vysoký lesk může stát i 2 000,- Kč/m2
  • Nábytkové kování – zde jsou ceny hodně rozdílné a mnohdy skutečně vysoké.
  • Elektrospotřebiče – i v případě, že vybíráte ty nejlevnější, připravte se na výdaj ve výši pár desítek tisíc korun.

Kování a vnitřní vybavení

Málokdo předpokládá, že novou kuchyni bude znovu rekonstruovat za nějakých pět, deset let. Kuchyň by proto měla být kvalitní a kvalitu značně navyšuje kování, které bohužel také představuje jednu z nejdražších položek celé kuchyně. U kování se rozhodně příliš nevyplácí šetřit. Kuchyni využíváte denně, a tak jistě oceníte chytře řešené systémy.

Nejlevnější variantu představují police na podpěrách, které vás nestojí skoro nic. Stejný prostor ale můžete koncipovat jako výsuvné šuplíky s tichým dovíráním, které vás mohou vyjít i na 5 tisíc.

Například rohová skříňka s výsuvným systémem pro co nejefektivnější využití rohového prostoru se může vyšplhat až na 8 tisíc. Výsuvné mechanismy pro uložení olejů a jiných potravin stojí přibližně 2 – 4 tisíce.

Spotřebiče? Vestavěné jsou nejdražší

Bez kuchyňských spotřebičů se samozřejmě neobejdete. V současné době jsou nejoblíbenější vestavěné spotřebiče, u nichž je cena zase vyšší než u klasických. Jsou však praktičtější a vzhledově mnohem hezčí. Kupuje se obvykle odsavač par, trouba, varná deska, myčka a mikrovlnka. Spotřebiče za 150 000 korun rozhodně kupovat nemusíte, ovšem neměli byste ani šeřit za každou cenu.

Například u myčky se vestavba prodraží minimálně o 3 tisíce. Mikrovlnku pořídíte i za 2000 korun, ovšem vestavěná stojí v průměru 7 tisíc korun.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Na kolik přišla nová kuchyň právě vás?

Máme středně velkou kuchyň, přibližně 7 m dlouhá linka. Chtěli jsme lamino ve vysokém lesku, kvalitní kování, prosklené výklopy nahoře a rovnou i kvalitní jídelní stůl z umakartu. Kuchyni nám dělal známý, takže žádná kuchyňská studia. Jen materiál nás vyšel na 80 000 korun + spotřebiče 50 000 korun a 20 000 korun doplňky. Celková částka byla přibližně 150 000 korun. Pokud bychom šli do kuchyňského studia, věřím, že bychom se pod 200 tisíc nevešli.

Kateřina, Hodonín

Zatím jsme ještě ve fázi plánování. Nechali jsme si udělat návrh zdarma v Ikey a jsme vcelku spokojení. V Koryně jsme neustále naráželi na problém a častou větu „tohle nejde“. Zjistili jsme ale, že pokud si člověk trvá na svém, jde všechno.

Manželé Lukášovi, Kutná Hora

Mám malou panelákovou kuchyň a volila jsem skutečně to nelevnější. Kuchyň bez spotřebičů mě vyšla na 30 tisíc a oslovila jsem známého truhláře. Spotřebiče vyšly zhruba na tu samou částku.

Martina, Česká Třebová

My máme kuchyň starou už 9 let a tehdy nás vyšla na 200 000 včetně všech spotřebičů. Musím ale říci, že drobné vady a mouchy už jsem na ní začala vidět po sedmi letech užívání. Kuchyň máme hodně prostornou, skříňky prosklené a spotřebiče vestavěné.

Marie, Praha

Doporučuji Ikeu. Je to kvalita za málo peněz. Mám kuchyň 250 x 300 x 150 cm ve tvaru do U. Samotná linka nás vyšla na 54 tisíc plus myčka, sporák a digestoř 35 tisíc. Dělali jsme novou vodoinstalaci, ale zde si cenu už nepamatuji. Zářivky pod linku stály 2 500 korun. Podlaha nás vyšla na 14 tisíc, máme vinyl. Za kuchyňskou linkou máme obklady ze Sika, které jsme pořídili ve výprodeji s 80% slevou, takže vyšly asi na 2 500 korun, ale jinak stojí samozřejmě víc. Pokud hledáte akce a výprodeje, volíte levné materiály a leccos si dokážete udělat sami nebo s pomocí příbuzných a známých, vyjde rekonstrukce kuchyně levně. Jinak to ale moc levná záležitost není.

Šárka, Louny

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development