Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nemovitost jako investice? Proč stále lákají byty k pronájmu

Kdo má našetřeno, zvažuje, kam v současné době vložit peníze, aby na účtech neztrácely svoji hodnotu. Jednou z možností je pořízení nemovitosti jako investice. Podle finančníků mají byty nebo domy své místo v každém dobře diverzifikovaném portfoliu. Oproti komoditám pak nabízejí výnosy z pronájmu. Vše je však nutné dobře spočítat, už proto, že ceny nemovitostí, zejména bytů v žádaných lokalitách, jdou stále nahoru.

Do nemovitostí je možné investovat různými způsoby – koupit byt za uspořené peníze, vzít si hypotéku a splácet ji z nájmu nebo využít takzvaných nemovitostních fondů, do nichž lze spořit na měsíční bázi podobně jako například do podílových fondů. Takové řešení se vyplatí hlavně pro ty, kterým připadají nemovitosti lukrativní, ale nemohou si dovolit pořídit celý byt nebo dům.

Raketový růst cen nemovitostí

Zájem investorů o nemovitosti žene ceny realit nahoru. Všímají si toho realitní makléři i developeři. Vysoký zájem o bydlení – především v hlavním městě – se tak přelil z konce minulého roku do toho letošního. Například podle analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group se v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku prodalo 2 100 nových bytů a jejich průměrná cena vzrostla na 112 233 korun za metr čtvereční plochy. Současně bylo ke konci března v nabídkách nejmenší množství realit za poslední tři roky.

„V současnosti na trhu zaznamenáváme rekordně vysokou poptávku po novém bydlení. Nejvyšší za posledních deset let. V meziročním srovnání se během prvních třech měsíců prodalo o polovinu více bytů než loni ve stejné době. Také v dalším období očekáváme, že bude zájem velký. Situaci však stále komplikuje nedostatečná nová rezidenční výstavba, která nestačí na potřeby veřejnosti včas a pružně reagovat. Důvod je pořád stejný – komplikované a zdlouhavé povolování nových projektů,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Dynamicky se vyvíjející poptávka tlačí podle developerů na ceny po novém bydlení. Mezikvartálně ceny narostly o 4 procenta a meziročně až o 9 procent.  „Hlad po pořízení nového bytu pokračuje, a to se odráží v průměrných prodejních cenách. Ať už jde o byt pro vlastní bydlení, či na investici. Nedostatečná nabídka, způsobená zdlouhavým povolováním nové výstavby, v kombinaci s rostoucími vstupy tlačí ceny vzhůru. Své nové majitele v posledních měsících navíc našly i dražší a velké byty, které mnohdy déle čekají na své kupce,” říká Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Struktura nabídky s ohledem na velikost bytu se příliš nezměnila. Ceníkům developerů nadále dominují byty 2+kk, následují byty 3+kk a garsonky. „Situace začíná být kritická. Nová nabídka absolutně nestíhá pokrývat zvýšenou poptávku, proto je nyní na trhu nejméně bytů za poslední tři roky a kvůli tomu ceny nových bytů i nadále rostou,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Češi se o investiční byty zajímají

Zájem o nemovitosti vychází nejen z potřeby mít vlastní bydlení, ale také vhodně uložit peníze. Podle posledního průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz by si investiční nemovitost chtělo pořídit téměř 79 procent Čechů. Nejčastěji proto, že jde o bezpečnou investici s očekávaným výnosem.

„Lidé do nemovitostí z hlediska investic vkládají značnou důvěru. Téměř polovina je vnímá jako bezpečný způsob, jak zhodnotit své úspory. Pro další pětinu by takový byt nebo dům sloužil jako záložní varianta pro vlastní důchod nebo pro rodinu,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Z výsledků průzkumu také vyplývá, že investiční nemovitost čistě na spekulaci – za účelem budoucího prodeje za více peněz – by si pořídilo pouze necelých pět procent dotázaných. Pro většinu lidí je tedy důležité, aby nemovitost vedle výnosu mohla plnit i další funkci, například jako záložní varianta bydlení pro rodinné příslušníky.

„Zájem o koupi bytů na investici je v posledních letech silný, nicméně investoři jsou orientovaní především na výnosy z pronájmů. Nikoliv primárně na spekulaci, tedy aby vyčkali na zhodnocení a nemovitost ve vhodnou dobu prodali. Samotný výnos přitom dosahuje v průměru tří až čtyř procent ročně. Například v Praze se ale vzhledem k cenové hladině bude blížit spíše spodní hranici tohoto intervalu, zatímco třeba v Brně naopak té horní,“ popisuje Tomáše Suchomel a dodává: „Chuť investovat do nemovitostí nepolevila ani během pandemie, očekáváme proto, že se ještě více projeví po jejím skončení.“

Koupit byt se vyplatí i nyní

Podle odborníků se pak vyplatí nakupovat byty jako investici i v koronavirové krizi. Nemovitosti jsou totiž nadále vnímané jako vhodné zajištění proti inflaci. „Ideální nemovitostní portfolio se dnes skládá z bytu na dobré adrese, který lze pronajímat, dále pak z rekreační nemovitosti, kde poptávka potáhne ceny stále výše, a v neposlední řadě z investice do skladových prostor či logistického parku, která těží z přesunu retailových obchodů do tzv. on-line prostředí,“ uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Řezáč.

Současně ale upozornil na to, že ceny nemovitostí dosahují rekordů, které často přestávají akceptovat už i samotné banky poskytující hypotéky. Hodnota dobrého bytu v žádané lokalitě ale může i nadále růst. A investor může vydělat na pronájmu. Výnos by pak měl být ideálně dvě až tři procenta ročně. I to je nutné před samotnou investicí spočítat. Investor by si měl také připravit scénáře, jak bude například splácet hypotéku, pokud mu na nějakou dobu vypadnou nájemci.

Pořídili byste si byt jako investici?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development