element letňany

Magazín o bydlení

Než koupíte byt, zkuste se projet do centra a taky zjistit, kdo bydlí vedle vás!

Při koupi bytu se samozřejmě zajímáme především o byt samotný: o dispozici, velikost, cenu. Lokalita je ale neméně důležitá. Obvykle kupci chtějí vědět, zda je v dosahu bydlení škola, školka, obchody a úřady. Informace, které vám podá realitní makléř nebo inzerát na internetu se s realitou nemusí vždy stoprocentně shodovat. Poznávání okolí bytu na vlastní pěst se proto v každém případě vyplatí.

„Při prohlídce bytu mi bylo řečeno, že se jedná o klidnou čtvrť a vlastně jsem ani neměl důvod nevěřit. Přesto jsem si ale lokalitu v blízkosti nemovitosti prošel sám ve večerních hodinách. V dosahu 100 metrů jsem narazil na 3 hospody a 1 diskotéku. Hluk byl slyšet až k bytu, o jehož koupi jsem uvažoval. Rozjařená mládež a podnapilci chodili přímo kolem bytu směrem k nedaleké tramvaji. Byla to jediná, avšak rozhodující vada na kráse téhle nemovitosti. Díky vlastní iniciativě jsem na ni přišel včas.“

Jak daleko budete mít obchod s čerstvým pečivem?

Většina developerských nabídek uvádí jako jednu z mnoha výhod dobrý dosah obchodních center. Výhoda to bezesporu je, což o to. Ale každému není příjemné nakupovat například čerstvé pečivo nebo běžnou drogerii zrovna v rozlehlých nákupních centrech.

Projděte se po okolí a zkuste zjistit, jak daleko od vás je menší supermarket, potraviny nebo večerka. Podobné obchody by měly být v dosahu 5 minut od bydliště.

Kde je nejbližší školka, škola, zájmové kroužky?

Víc jak polovinu nových bytů kupují singles a rodiny s dětmi, s čímž souvisí další kritéria: jak dlouho vám zabere cesta s dítětem do školky? Kde je nejbližší základní škola a zájmové kroužky?

Komplexy novostaveb mívají mnohdy školku přímo v areálu projektu, stejně tak jako obchod s potravinami nebo tělocvičnu. Developerské společnosti někdy v rámci projektu staví také cyklostezky, dětská hříště nebo bazén. Už při koupi bytu je však třeba zajímat se o to, jaké jsou náklady na provoz, údržbu apod.

Dalším důležitým místem, který byste měli mít v dobrém dosahu, je nemocnice (poliklinika, obvodní lékař apod.).

Zajeďte si z nového bytu nanečisto do práce!

Je to naprosto jednoduché: ve svém volném čase sedněte na MHD a zkuste si nanečisto zajet do práce (do školy). Jak dlouho vám to zabere? Hrozí na cestě nějaké časové prodlevy? Kolikrát budete muset přestoupit? Dobré je též vyzkoušet si takovou cestu autem – a nejen do práce, ale k místům a institucím, která budete často navštěvovat. Ať je vaše bydlení jakkoli luxusní, jen máloco ho dokáže s takovou jistotou znechutit jako zdlouhavá cesta do práce.

Kdo vedle vás bydlí?

Že se vždycky snesete s každým? Možné to je, ale jisti si můžete být tím, že nepříjemní či hluční sousedé jsou nezřídka důvodem ke změně bydliště. Pokud kupujete byt v rámci developerského projektu, určitě se dostavte na den otevřených dveří. Mimo jiné se tady bezesporu setkáte se svými potencionálními sousedy.

Pokud kupujete starší byt, projděte si nejen dům, ale i okolí. Zeptejte se majitele na to, kdo v domě bydlí, jaké je věkové složení vašich budoucích sousedů – jsou to studenti, důchodci nebo rodiny s dětmi? Tyhle informace si můžete prověřit i sami, nejlépe tak, že se sousedy pod nějakou záminkou sami navážete kontakt.

U rodinných domů je to obdobné. Zjistěte, s kým sousedí váš pozemek, s kým příjezdová cesta atd.

Stalo se vám něco podobného? Koupili jste byt a následně jste přišli na to, že vedle vás bydlí hluční sousedé, a nebo že cesta k nejbližším potravinám zabere celou věčnost? Na co byste si příště dali větší pozor a co byste doporučili našim čtenářům?

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development