element letňany

Magazín o bydlení

Nové byty v Brně loni slavily velký úspěch. Statistiky hovoří o rekordních číslech.

Rok 2015 byl co do počtu prodaných bytů v Brně rekordní. Dohromady se zde loni prodalo 954 novostaveb, takže pomyslná tisícovka pokořena nebyla, i přesto se ale celkově prodalo o celých šestnáct procent víc nových bytů než v roce 2014.

Čísla a statistiky

V meziročním srovnání nové byty v Brně podražily o 8 procent a celková částka, kterou za ně lidé utratili, dosáhla téměř tří miliard korun. Jedná se o rekordní čísla.

Brněnská společnost Trikaya připravuje pravidelné analýzy. Z nich se dozvídáme, že v roce 2014 lidé za nové byty v Brně utratili 2,5 miliardy korun. Zabydleno bylo celkem 57 000 m2.

Nejlevnější nový byt v Brně v loňském roce zákazníka stál 1,2 milionu korun. Naopak nejdražší nový byt, který byl v roce 2015 zakoupen, stál bezmála 12 milionů korun.

Cena nových bytů v Brně rostla společně s poptávkou

Dle předpokladů rostla společně s poptávkou také cena nových bytů v Brně. Průměrná cena za nový byt v Brně stoupla na 3,6 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 8 procent. Za jeden metr čtvereční jste v roce 2015 v Brně mohli zaplatit 54 000 korun včetně DPH. Ve srovnání s rokem 2014 je tato cena o 4 000 korun vyšší.

Celou situaci, související s trhem s novými byty komplikovaly nejasnosti týkající se územního plánu města Brna. I to je samozřejmě příčinou růstu cen, stejně jako rostoucí poptávka.

Lidé hledají nové bydlení nejčastěji na jaře a na podzim

V loňském roce 2015 měli lidé o nové byty v Brně nejvíc zájem na jaře a na podzim. Je tomu tak tradičně už několik let: realitní makléři mají obvykle nejvíc práce během jara, načež následuje klidnější letní pokles zájmu o nemovitosti. Zvýšenou poptávku můžeme pak opět pozorovat na podzim.

Nejpoptávanější byt: 2+kk

Nejvíce žádané jsou v Brně nové byty o dispozici 2+kk, které v roce 2015 tvořily 43 procent z celkového počtu prodaných bytů v tomto městě. Garsonky koupilo 25% klientů, a to buď přímo pro vlastní bydlení nebo jako investici, kdy byt pronajímají a výdělek z pronájmu částečně pokrývá měsíční hypoteční splátky.

V současné době zakládají rodiny především silné ročníky 80. let, a tak hledají nové byty, které by velikostí a dispozičně vyhovovaly. Proto vzrostl zájem také o byty 3+kk. V roce 2015 byty o této dispozici koupila čtvrtina zájemců. V současné době jsou u developerských společností stále více a více poptávanější.

Větší byty (4+kk a větší) si koupilo jen 7% klientů.

Nejžádanější brněnské lokality

Bezmála polovina všech prodaných bytů v roce 2015 bylo na území městské části Brno-Střed a Slatina. Vysoce žádané je též Královo pole, Bystrc a Líšeň.

Brněnská radnice, prosazující model kompaktního města, podporuje spíše zahušťování a zabydlování centra Brna, více než rozrůstání téhle jihomoravské metropole do okolní krajiny. O bydlení v centru města je stále vysoký zájem, ovšem poptávající mají na výběr poměrně pestrou škálu typů výstavby, včetně bytů v periferních oblastech. Nejdražší byt, který se loni v Brně prodal, stál necelých dvanáct milionů. Naopak nejlevnější byt koupil zájemce v Králově Poli za 1,2 milionu korun.

Volných bytů je k dispozici stále dost, přibližně 1 100 bytů, ovšem  ve většině případů se jedná o neprodané, ale zároveň zamluvené byty. Developerské společnosti proto často vystavují rezervační smlouvy a přitom ani jeden z bytů není prodaný. Současná nabídka zahrnuje nové byty dosahující víc jak čtyři miliardy korun.

Rok 2016 by měl být stejně příznivý

Růst prodejů nových bytů v Brně je očekáván i v letošním roce. Celá řada obchodů z loňska bude dotažena až letos. Očekává se však, že omezenější nabídka požene ceny bytů trochu výš než doposud.

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development