element letňany

Magazín o bydlení

Novostavba není vždy zárukou kvality! Kdy je lepší zvolit starší byt?

Při pořizování bytu jsme velmi často postaveni před rozhodnutí, zda se přiklonit raději ke koupi staršího bytu, a nebo naopak bytu v novostavbě. U starších bytů musíme počítat s dalšími náklady na rekonstrukci, popřípadě se změnou dispozice a jinými výdaji. Mohlo by se na první dojem zdát, že těchto výdajů budeme u bytů v novostavbě ušetřeni, ale zdání mnohdy opravdu klame. Velmi důležité je totiž dodržení všech norem a především užití kvalitních materiálů.

Jan Kalaš, zastávající funkci obchodního ředitele společnosti Star Group se k problému vyjádřil takto:

„Výhody bytů v novostavbách tkví především ve vyhovění současným trendům a nárokům, včetně těch dispozičních. Architektura je moderně pojatá a klientům vyhovuje především vzdušnost dostatečně prosluněných prostorů, propojení kuchyně s obývacím pokojem a velmi často také vybavení balkónem, terasou a vlastním parkováním přímo v objektu. Nevýhodou jsou však nižší stropy a menší výměra.“

Podle Jana Kalaše by měli zájemci o nový byt v novostavbě dbát především na kvalitu použitých materiálů a dodržení všech technických norem. V neposlední řadě je pro nakupujícího dobrou známkou solidní jednání developerů, dodržení všech zásadních termínů a dobré jméno generálního zhotovitele stavby. Byt, který je v jiných ohledech pěkný, ale jsou v něm použity nekvalitní prvky, jako obklady, podlahy nebo dveře, nemůže nikdy splňovat ani průměrné nároky na moderní dojem a celkovou kvalitu.

Jak zkontrolovat odhlučnění bytu v novostavbě?

Velmi důležitá je samozřejmě důkladná prohlídka bytu ještě před jeho koupí. U frekventovanějších lokalit si ověřte především odhlučnění okolí, nejlépe osobním testováním akustiky, třeba i pomocí prohlídky sousedních prostor. Stačí vyžádat si zpřístupnění vedlejšího bytu a ověřit si, jaké místnosti sousedí s těmi vašimi. Proud tekoucí vody, klapání podpatků, hlasitý křik…tím vším si můžete akustiku a odhlučnění bytu jednoduše otestovat sami a bez odborníka. Jestliže je byt teprve ve výstavbě, vyžádejte si dostupnou technickou dokumentaci a prověřte sílu zdi podle ni, stejně jako výšku podlahy, stropů, nášlapných vrstev atd.

Bydlení v centru nebo v klidné lokalitě?

Během rozhodování, zda koupíte nový byt nebo byt starší, rozhoduje také to, jaký typ lokality upřednostňujete. Pokud chcete bydlet poblíž centra, obvykle na výběr budete mít jen starší byty, nejčastěji před rekonstrukcí, nebo s nutností provést v něm nějaké úpravy, které přirozeně budou vyžadovat další vaše výdaje.

Pokud vám bydlení mimo centrum nepůsobí problém, ba naopak více oceníte klid a možnosti parkování přímo u bytu, bude rozhodně vhodnější nové bydlení v novostavbě. Vyhnete se rekonstrukcím, diskuzím s památkáři, řešení odvětrávání či tepelné izolace atd.

V meziročním měřítku vzrostla poptávka po bytech v novostavbách o 10% a zájem o 3- a vícepokojové byty se dokonce zdvojnásobil, především v důsledku toho, že většinu poptávajících tvoří rodiny s dvěma dětmi. Právě těm totiž více vyhovují nové byty v novostavbách, nabízející parkování i snadné dopravní spojení s centrem města, navíc bez nutnosti dalších investic, spojených s opravou bytu.

Ceny starších bytů, umístěných v lokalitě poblíž centra, vyhání nahoru právě jejich lukrativní umístění. V současné době se velmi často ve starších bytových domech, jejichž prostory dříve sloužily například coby kanceláře, mění zpět v byty, o které je také velký zájem.

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development