Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

O barvách do interiéru zcela nevhodných

Snad každému z nás je blízká určitá barva a tu pak upřednostňuje v oblečení, doplňcích i v interiéru svého bydlení. Je však třeba si uvědomit, že ne každá barva se do interiéru, ve kterém trávíme každý den určitý čas, hodí, ba dokonce některé barvy se pro výmalbu pokoje naprosto nehodí. Ač podvědomě, dokáží narušit lidskou rovnováhu, mysl i soustředěnost. O které barvy se konkrétně jedná?

Jedná se především o velmi výrazné barvy, které dokáží silně narušit náš klid. Jedná se především o žlutou, červenou, černou a fialovou barvu. Lze namítnout, že tyto barvy se v interiéru běžně používají, ovšem není dobré ponechávat jim příliš velký prostor. Naopak jsou vhodné spíše pro doplňky nebo coby kontrastní barvy k barvám jemnějších odstínů. Interiér, ve kterém některá z těchto barev, či snad jejich kombinace, převažuje, může působit mimořádně depresivně.

Agresivní černá a žlutá

Zkombinujeme-li v interiéru právě tyto dvě barvy, bude na nás místnost působit dost agresivně. Kombinace těchto dvou barev často evokuje bodavý hmyz a jeho agresivitu a přiznejme si, kdo by o podobný interiér stál? Přitom černá i žlutá barva, jsou-li využity samostatně, působí moderně, ovšem je třeba jim věnovat pouze malý prostor v podobě doplňků, nikoli ji užít coby dominantní barvu v interiéru.
Pokud ale na kombinaci těchto dvou barev přesto trváte, pokuste se ji zjemnit bílou barvou tak, aby všechny tři barvy byly v místnosti užity zcela vyváženě. Ideální je například bílá místnost se žlutým nábytkem a černými doplňky.
Sytě fialová

Vyznavač expresionismu by měl ze sytě fialového interiéru možná radost, ale vám takto vymalovaný a vybavený pokoj moc radosti nejspíš nepřinese. Fialová je přitom barva něžná, nicméně není radno ponechávat ji příliš mnoho prostoru. Malovat celou místnost na fialovo je doslova nevhodné, pokud ji nezjemníte například bílým nábytkem a doplňky.

Pozor na černou!

Černá je barva moderní, trendy a zvlášť v současné době dosti oblíbená. Není však snad ani třeba zmiňovat, že vymalovat celou místnost na černo je skoro jako symptom signalizující potřebu návštěvy u psychoanalytika. Černé užijte pouze doplňky a nábytek, ale ne příliš vysoký. Tmavou barvu je dobré vyvážit jakoukoli barvou kontrastní, třeba i bílou.

Smyslná červená?

Červená barva značí vášeň a smyslnost a v nejmodernějším bydlení bezesporu zaujímá své místo. I zde však platí, že v příliš velkém množství škodí. Vymalovat červeně se hodí maximálně dvě stěny v místnosti. Skvělou možnost nabízí třeba červená pohovka nebo červený kobereček. Dobře si však doplňky v místnosti rozvrhněte! Červené by zkrátka pohromadě nemělo být moc, jinak se z vášně lehce stane agrese.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development