element letňany

Magazín o bydlení

O možnostech bydlení v Praze 4

Bydlení v Praze 4 si už po dlouhá léta uchovává stálou prestiž a svým obyvatelům toho má rozhodně co nabídnout. Spektrum možností a služeb je v Praze 4 víc jak široké, krom toho se zde nachází dostatek zelených ploch a s tím spojených možností nejrůznějších volnočasových aktivit. V současné době se v Praze 4 staví nové byty a výrazně se zlepšuje infrastruktura, což určitě patří také mezi nesporné výhody této městské části hlavního města. Dopravně je Praha 4 velmi dobře dostupná a nákupní střediska sem lákají nejen místní obyvatele.

Nákupní centra a služby v Praze 4

Nákupních center je v Praze 4 hned několik. Největší nejen v rámci této městské části, ale i obecně v celé Praze, je Centrum Chodov, k němuž se lze zcela snadno dostat pomocí MHD i autem.

Doslova naproti se nachází Obchodní centrum Růže s jedenácti tisíci metry čtverečními a čtyřmi patry obchodů, restaurací, kaváren a zábavních podniků. Jedná se o starší objekt než Centrum Chodov, nicméně i Růže si udržuje svoji stálou oblibu.

V Praze 4 pak najdeme také centrum Novodvorská Plaza a Arkády Pankrác, přičemž obě se nachází nedaleko samotného centra Prahy, což zvyšuje jejich oblibu a samozřejmě také hovoří o velké výhodě, dopravní dostupnosti. I zde najdeme řadu možností zábavy pro páry, jednotlivce i rodiny s dětmi. Arkády Pankrác se mohou pochlubit prodejní plochou 40 000 m2, díky které toto centrum řazeno mezi největší nákupní centra v Praze.

Tradičním nákupním centrem je DBK na Budějovické ulici, jehož výhodou je poloha v centru řady dopravních tras. S parkováním zde ale rozhodně není žádný problém.

Liberty Building a další developerské projekty v Praze 4

Praha 4 se cílem hledáčků developerů stala především během posledních pár let. A kde konkrétně je možné koupit nový byt v Praze 4? Například u společnosti Geosan Development, která v Praze 4 – Nuslích, staví nové byty v rámci projektu Liberty Building. Nachází se na ulici Kloboučnická, Bartoškova a V Horkách, a jedná se novostavbu, spojenou s rekonstrukcí administrativní části budovy bývalé továrny Regula. Stavba má trojúhelníkový půdorys s vnitroblokem, určeným pro odpočinek a relaxaci, a krom toho také podzemní garáže s dostatkem míst pro všechny nové majitele bytů. První patro je věnováno administrativním prostorám, určeným těm, kteří si v místě bydliště chtějí zařídit kancelář. Dispozičně nové byty počítají jak s malometrážními prostory pro páry nebo jednotlivce, ale i s většími byty pro rodiny s dětmi.

To, že je Praha 4 u developerů oblíbenou lokalitou, dokazují další projekty. Jeden z nich se nachází v místech, kde kdysi stával nuselský pivovar, při ulicích Bělehradská a Křesomyslova. Jedná se o projekt společnosti KF Development, která zde staví také lékařské ordinace, restaurace a obchody.

Dalším projektem v Praze 4, nabízejícím nové byty, je Koti Braník, inspirovaný severskou architekturou dalekého Finska.

Rezidenčním projektem jsou Zahrady Opatov, nacházející se u Litochlebského náměstí. Novostavba nabídne celkem 182 nových bytů mezi ulicemi Hviezdoslavova a Chilská, pouhých 250 m od stanice metra.

Moderní, nápaditý styl bydlení nabízí také Rezidence Letokruhy na Komárkově ulici v Chodově.

Kromě Liberty Building byste přímo v Nuslích našli ještě také projekt s názvem Rezidence Jezerka, Rezidence Jivenská či Rezidence Kavčí hory s kouzelným výhledem na Vltavu.

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development