Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Odhlučnění bytu: Jak být doma v klidu

Toužili jste po příjemném a klidném bydlení. Konec konců, abychom se doma cítili dobře, je pohoda důležitá. Jenže vám ji narušují příliš hluční sousedé – občasné hádky, křik, dupání dětí, bezohlednost. Upozornění nepomáhají. Takže nezbývá než popřemýšlet o odhlučnění bytu.

Podívejme se nejdřív, co říká zákon. Občanský zákoník přinesl v souvislosti s občanskými spory pojem „míra přiměřených poměrů“ – samozřejmě, každý si ho může vykládat po svém. Nicméně zkuste zapátrat po obecní přihlášce. Ta většinou vymezuje noční klid, který platí mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Pokud jsou sousedé v tomto období hluční (hudba, křik…) a nereagují na upozornění, můžete zavolat městskou policii.

Už žádný nepříjemný zvuk!

Jenže – co když vás ruší i mimo noční klid. Co když se chcete po dlouhé šichtě vyspat, ale sousedovo dítě si rozhodlo v sedm ráno procvičit kroky z hodiny stepu? Co když k vám z jedné strany proniká hlučná hudba, z druhé hádka a nad vámi pořád ten nesnesitelný dupot? Šetřete své nervy odhlučněním bytu. Sice vás to bude něco stát, ale zdraví je přece jen přednější.

Aby bylo odhlučnění efektivní a přineslo kýžený výsledek, je třeba vybrat správnou metodu i materiál zvukové izolace. V neposlední řadě pochopitelně záleží i na kvalitě provedení. Odborníci doporučují zaměřit se při odhlučnění na stěny, podlahu, stropy, okna i dveře. Hluk se totiž přenáší po celé konstrukci a dílčí odhlučnění by nemuselo mít význam.

Není hluk jako hluk

Pokud se pro hlukovou izolaci rozhodnete, není na škodu povolat odborníka, aby vám s výběrem vhodného řešení pomohl. Určitě s vámi v diskuzi o možnostech odhlučnění použije následující pojmy. Ty jsou upravené v příslušných stavebních normách, které rozlišují dva typy hluku.

  • Kročejová neprůzvučnost – ukazuje, jak moc hluku se šíří po konstrukci do sousedních bytů (jedná se například o dupání, kroky apod.). Limit je stanoven na 55 dB.
  • Vzduchová neprůzvučnost – ukazuje, kolik hluku, jenž se šíří vzduchem, zeď nebo strop pohltí. Jedná se například o televizi, hlasy apod. Limit je stanoven na 53 dB.

Odhlučnění stropů

Nejčastěji nás v bytových nebo panelových domech trápí zvuk prostupující přes stropy a zdi. Ideální je, pokud by si soused odhlučnil podlahu – ne vždy je ale k takovému kroku ochotný. K odhlučnění stropu mohou částečně přispět sádrokartonové podhledy, které zároveň pozvednou interiér. Aby bylo odhlučnění ještě efektivnější, je vhodné doplnit podhledy izolací – například minerální vlnou nebo polystyrenem. Ne vždy ale můžou tato opatření přinést očekávaný výsledek, zejména pokud vás trápí kročejový hluk (tedy dupání, kroky apod.). V takovém případě je žádoucí použít speciální akustický podhled, který se upevňuje pomocí silenblokových závěsů.

Odhlučnění stěn

Možná vás ale ani tak neruší soused nad vámi jako spíš vedle vás. Za vaší ložnicí stále hraje nahlas televize, takže se vám špatně usíná. Nebo vás ruší hovor – a přiznejme si to, ne vše chce člověk slyšet. V tomto případě budete jistě uvažovat o odhlučnění stěny. Pořídit si můžete speciální desky nebo akustické předstěny, které izolují hluk a jež na stěnu připevníte. Je ale třeba podotknout, že si tím uberete několik centimetrů prostoru.

Jaký materiál je nej?

V případě odhlučnění stropů nebo stěn se můžete setkat s různými materiály. O některých z nich už jsme se zmínili. Na strop se lepí sádrokartonové podhledy kombinované s minerální vlnou. Ty mohou za určitých okolností pozvednout interiér. Stále oblíbeným materiálem jsou polystyrenové desky, s nimiž se velmi dobře pracuje a lze je zajímavě upravit. Na druhou stranu, stále se jedná o polystyren, s nímž v interiéru příliš krásy nenaděláte. Ti, co dávají přednost přírodním materiálům, mohou použít například korkové obložení s celulózovou izolací. Nevýhodou ovšem je vyšší cena oproti polystyrénovým deskám. Jinou možností jsou speciální akustické předstěny, které jsou nejčastěji tvořené z hliníkových profilů.

A co hluk z ulice?

V bytě může být opravdu k nevydržení, pokud se k hlučným sousedům přidá ještě hluk z ulice. Jestli bydlíte na rušné třídě, kde jezdí přes den i noc spousta aut, je vhodné uvažovat o výměně oken. Ta vybírejte nejen s ohledem na tepelně-izolační vlastnosti, ale právě i s ohledem na hlukovou izolaci (tzv. neprůzvučnost).

Raději firmu, než svépomocí

Jednou z otázek, kterou budete v případě odhlučnění bytu řešit, je nejen výběr vhodného materiálu nebo postupu, ale také to, zda si necháte hlukovou izolaci aplikovat firmou, nebo vše provedete svépomocí. Pokud je problém s hlukem rozsáhlý, není od věci objednat si kvalitní odbornou firmu, která vám navrhne optimální řešení (každý případ je vhodné posuzovat individuálně). Zkuste například oslovit více firem, na něž jsou dobré reference, a požádat je o přípravu kalkulace a možností řešení.

Ať se vám odhlučnění povede a konečně můžete svůj byt označit za klidný a příjemný domov!

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development