element letňany

Magazín o bydlení

Odhlučnění bytu: Jak být doma v klidu

Toužili jste po příjemném a klidném bydlení. Konec konců, abychom se doma cítili dobře, je pohoda důležitá. Jenže vám ji narušují příliš hluční sousedé – občasné hádky, křik, dupání dětí, bezohlednost. Upozornění nepomáhají. Takže nezbývá než popřemýšlet o odhlučnění bytu.

Podívejme se nejdřív, co říká zákon. Občanský zákoník přinesl v souvislosti s občanskými spory pojem „míra přiměřených poměrů“ – samozřejmě, každý si ho může vykládat po svém. Nicméně zkuste zapátrat po obecní přihlášce. Ta většinou vymezuje noční klid, který platí mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Pokud jsou sousedé v tomto období hluční (hudba, křik…) a nereagují na upozornění, můžete zavolat městskou policii.

Už žádný nepříjemný zvuk!

Jenže – co když vás ruší i mimo noční klid. Co když se chcete po dlouhé šichtě vyspat, ale sousedovo dítě si rozhodlo v sedm ráno procvičit kroky z hodiny stepu? Co když k vám z jedné strany proniká hlučná hudba, z druhé hádka a nad vámi pořád ten nesnesitelný dupot? Šetřete své nervy odhlučněním bytu. Sice vás to bude něco stát, ale zdraví je přece jen přednější.

Aby bylo odhlučnění efektivní a přineslo kýžený výsledek, je třeba vybrat správnou metodu i materiál zvukové izolace. V neposlední řadě pochopitelně záleží i na kvalitě provedení. Odborníci doporučují zaměřit se při odhlučnění na stěny, podlahu, stropy, okna i dveře. Hluk se totiž přenáší po celé konstrukci a dílčí odhlučnění by nemuselo mít význam.

Není hluk jako hluk

Pokud se pro hlukovou izolaci rozhodnete, není na škodu povolat odborníka, aby vám s výběrem vhodného řešení pomohl. Určitě s vámi v diskuzi o možnostech odhlučnění použije následující pojmy. Ty jsou upravené v příslušných stavebních normách, které rozlišují dva typy hluku.

  • Kročejová neprůzvučnost – ukazuje, jak moc hluku se šíří po konstrukci do sousedních bytů (jedná se například o dupání, kroky apod.). Limit je stanoven na 55 dB.
  • Vzduchová neprůzvučnost – ukazuje, kolik hluku, jenž se šíří vzduchem, zeď nebo strop pohltí. Jedná se například o televizi, hlasy apod. Limit je stanoven na 53 dB.

Odhlučnění stropů

Nejčastěji nás v bytových nebo panelových domech trápí zvuk prostupující přes stropy a zdi. Ideální je, pokud by si soused odhlučnil podlahu – ne vždy je ale k takovému kroku ochotný. K odhlučnění stropu mohou částečně přispět sádrokartonové podhledy, které zároveň pozvednou interiér. Aby bylo odhlučnění ještě efektivnější, je vhodné doplnit podhledy izolací – například minerální vlnou nebo polystyrenem. Ne vždy ale můžou tato opatření přinést očekávaný výsledek, zejména pokud vás trápí kročejový hluk (tedy dupání, kroky apod.). V takovém případě je žádoucí použít speciální akustický podhled, který se upevňuje pomocí silenblokových závěsů.

Odhlučnění stěn

Možná vás ale ani tak neruší soused nad vámi jako spíš vedle vás. Za vaší ložnicí stále hraje nahlas televize, takže se vám špatně usíná. Nebo vás ruší hovor – a přiznejme si to, ne vše chce člověk slyšet. V tomto případě budete jistě uvažovat o odhlučnění stěny. Pořídit si můžete speciální desky nebo akustické předstěny, které izolují hluk a jež na stěnu připevníte. Je ale třeba podotknout, že si tím uberete několik centimetrů prostoru.

Jaký materiál je nej?

V případě odhlučnění stropů nebo stěn se můžete setkat s různými materiály. O některých z nich už jsme se zmínili. Na strop se lepí sádrokartonové podhledy kombinované s minerální vlnou. Ty mohou za určitých okolností pozvednout interiér. Stále oblíbeným materiálem jsou polystyrenové desky, s nimiž se velmi dobře pracuje a lze je zajímavě upravit. Na druhou stranu, stále se jedná o polystyren, s nímž v interiéru příliš krásy nenaděláte. Ti, co dávají přednost přírodním materiálům, mohou použít například korkové obložení s celulózovou izolací. Nevýhodou ovšem je vyšší cena oproti polystyrénovým deskám. Jinou možností jsou speciální akustické předstěny, které jsou nejčastěji tvořené z hliníkových profilů.

A co hluk z ulice?

V bytě může být opravdu k nevydržení, pokud se k hlučným sousedům přidá ještě hluk z ulice. Jestli bydlíte na rušné třídě, kde jezdí přes den i noc spousta aut, je vhodné uvažovat o výměně oken. Ta vybírejte nejen s ohledem na tepelně-izolační vlastnosti, ale právě i s ohledem na hlukovou izolaci (tzv. neprůzvučnost).

Raději firmu, než svépomocí

Jednou z otázek, kterou budete v případě odhlučnění bytu řešit, je nejen výběr vhodného materiálu nebo postupu, ale také to, zda si necháte hlukovou izolaci aplikovat firmou, nebo vše provedete svépomocí. Pokud je problém s hlukem rozsáhlý, není od věci objednat si kvalitní odbornou firmu, která vám navrhne optimální řešení (každý případ je vhodné posuzovat individuálně). Zkuste například oslovit více firem, na něž jsou dobré reference, a požádat je o přípravu kalkulace a možností řešení.

Ať se vám odhlučnění povede a konečně můžete svůj byt označit za klidný a příjemný domov!

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development