Rozhodnout se, kde strávíte celý život, je těžké. Zvažujete veškerá pro a proti. Musíte si rozmyslet nejen to, zda zvítězí venkov nad městem, byt nad rodinným domem nebo naopak. Když už si zvolíte bydlení v městském bytě a vyberete lokalitu, vystane plno dalších otázek…
Jednou z nich je, zda dáte přednost panelovému, cihlovému nebo zbrusu novému bytovému domu. Svoji roli přitom hrají emoce, zkušenosti, ale i racionální úvahy. Protože každý z nás je jiný, podívejme se na rozumové důvody, které hovoří pro i proti jednotlivým variantám.
Panelový byt
Neoddiskutovatelnou předností panelových bytů je jejich nízká pořizovací cena i provozní náklady. Panelové bydlení bývá považováno za jedno z nejlevnějších. Náklady na provoz nicméně může navyšovat příspěvek do fondu oprav – většina panelových domů totiž prochází nebo bude procházet revitalizací (zateplení, výměna oken, rekonstrukce výtahu apod.). Je také třeba počítat s tím, že panelové byty, které ještě neprošly rekonstrukcí, ji budou vyžadovat (panelové jádro apod.), což samozřejmě také navýší celkové náklady investice.
Nižší cena panelových bytů bývá kompenzována určitými nevýhodami. Většinou se budete muset smířit s tím, že v panelovém domě je vše více slyšet, než v domě cihlovém. Navíc se v panelácích nachází zpravidla více bytových jednotek, což odpovídá i zvýšenému pohybu osob. Výhodou ale může být to, že se zpravidla hned u panelového domu nachází parkoviště, takže zaparkujete většinou snáze, než u cihlového domu v centru města. Život v panelových sídlištích také bývá již zaběhnutý – můžete zde najít základní občanskou vybavenost (obchody, lékaři, lékárny, školy, školky…).
Výhody panelového bytu
- Nízká pořizovací cena
- Nižší náklady na provoz
- Relativně dobré parkování
- Větší výběr z nabídky
- Výtah a lodžie
Nevýhody panelového bytu
- Horší zvuková izolace
- Přeplněná parkoviště
- Neosobní bydlení a typizované byty
- Vyšší pohyb osob
- U nerekonstruovaného bytu většinou umakartové jádro
Cihlový byt
Cihlové byty jsou oproti panelovým o něco dražší na pořízení i provoz (např. vyšší náklady na vytápění díky vysokým stropům apod.). Některé z nich nebývají vybaveny výtahem, takže je třeba zvážit, zda i v budoucnu bude vyběhnutí schodů do třetího patra tak bezproblémové (komplikace nastávají např. s malými dětmi v kočárku nebo u starších osob). Cihlové bytové domy jsou zpravidla blíže centru než panelová sídliště, což je výhodné z hlediska dopravní dostupnosti, na druhou stranu se u nich hůře parkuje.
Výhodou cihlových bytů zpravidla bývá zajímavý interiér – některé z nich dokonce mají genius loci. Cihlové domy také nebývají tak hlučné – stěny lépe izolují a také se v nich pohybuje méně osob. Nicméně ani při koupi cihlového domu se nevyhneme některým stavebním úpravám. Ty se ale většinou v „cihle“ provádějí lépe a vnitřní dispozice nám dávají také mnohem více možností.
Výhody cihlového bytu
- Dům s určitou historií
- Interiér s neotřelou dispozicí
- Lépe izolují hluk
- Nižší pohyb osob
- Větší rozměry bytů
Nevýhody cihlového bytu
- Vyšší pořizovací cena
- Vyšší náklady na provoz
- Zpravidla není výtah
- Menší výběr z nabídky bytů
- Horší možnosti parkování
Byt v novostavbě
Pokud vás zatím neoslovila ani jedna z možností, je tady ještě další – byt v novostavbě. Ten sice bývá o něco dražší, na druhou stranu novostavby mají již vyřešené zateplení (fasáda, okna), a proto nabízejí nižší náklady na provoz. Ani příspěvek do fondu oprav není z logických důvodů tak vysoký jako v předchozích možnostech.
„Novostavby v současné době vznikají v atraktivních lokalitách a reflektují požadavky na moderní bydlení. Již v průběhu vzniku developerského projektu se zájemci mohou dohodnout na úpravě dispozic nebo nadstandardního vybavení bytu,“ Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se zabývá výstavbou nových bytů v Praze.
Je zřejmé, že pokud získáte nový byt podle vašich představ, ušetříte peníze na rekonstrukci. I s tím je třeba při výběru bytu a zvažování všech možností kalkulovat. Novostavby také bývají čistší, jejich okolí je lépe upravené. Důležité je ale sledovat kvalitu jejich provedení a dát přednost realizacím od stavebních firem s kvalitními referencemi. Jistou nevýhodou může být, že se okolí kolem novostavby ještě utváří (občanská vybavenost) nebo může být problém s dopravní dostupností (satelity mimo město apod.).
Výhody novostavby
- Nižší náklady na provoz
- Atraktivní lokalita
- Odpovídají současným požadavkům na bydlení
- Možnosti úprav dle individuálních požadavků
- Možnost reklamovat případné nedostatky
Nevýhody novostavby
- Vyšší pořizovací cena
- V některých případech horší dopravní dostupnost
- Zatím nerozvinutá občanská vybavenost (nové satelity)
- Může probíhat dostavba v okolí
- Kvalita provedení (je třeba zjistit si reference o stavební firmě)
Hála
20.10.2013 v 7.03
Opravdu nevím, jestli mezi výhody panelového bytu patří to co jste napsala, ale podrobněji:
Výhody panelového bytu
Nízká pořizovací cena – my jsme byt v paneláku koupili za 2 160 000Kč, je už to sice několik let, pravda. V té době ale jsme už měli podepsanou smlouvu na koupi úplně nového 3+1 bytu za nižší cenu, 1 900 000. Opět je pravdou, že byt byl o něco menší (nakonec díky skluzu stavební firmy jsme museli přistoupit k náhradnímu panelákovému řešení). Nicméně nízká pořizovací cena je velmi relativní.
Nižší náklady na provoz – záleží jak v kterém městě, ale náklady nižší opravdu jsou.
Relativně dobré parkování – tak to určitě nesouhlasím. Ještě jsem neviděl, mluvím o Brně, panelák, kde by bylo bezproblémové parkování. Ve večerních hodinách parkujete kde se dá. Možná v Praze nebo jiných městech je to jiné, ale moc bych se tomu divil.
Větší výběr z nabídky – velmi relativní.
Výtah a lodžie – v každém paneláku výtah a lodžie není. V těch menších panelácích často na výtah nenarazíte.
Pronájem bytů
14.2.2014 v 13.19
Popravdě se mi spíše zdá, že nejvíce rozhoduje cena a až teprve pak, kde ten byt je a jak vypadá. Kdybych měla na výběr cihlový a panelový byt za stejnou cenu stejně bych se rozhodovala individuálně podle toho jak ty byty vypadají, jak jsou rozčleněné pokoje, podle stavu bytu atd