Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Patro v bytě aneb kam všude lze umístit postel

Přiznejme si, že klasické byty nás prostorově tak trochu omezují. Prostor v nich je předem stanoven a nám nezbývá, než se přizpůsobit. Zařizování bytu ale v posledních letech dostalo novou podobu, a sice budování pater, resp. patra, sloužícího nejčastěji k umístění postele.

Průměrná místnost v klasickém bytě má výměr asi 5 x 5 m2. Jen klasické dvou-lůžko vám z nich zabere 4m2, a to navíc musíte počítat s přístupovou uličkou. Podtrženo, sečteno, postel zkrátka zabírá spoustu místa. Pokud máte v bytě vysoké stropy, není nad čím váhat! Ideálním řešením je totiž umístit postel do patra.

Ještě před samotnou realizací je však třeba si uvědomit, jak velkou postel v patře chceme, a tomu všechno přizpůsobit, tedy plochu patra i přístupové schodiště. Pokud v patře hodláte umístit místo postele např. křesla nebo knihovnu, měli byste propočítat zatížení a patro pak dostatečně upevnit.
Využití patra pro jiné účely než k umístění postele mohou praktikovat majitelé bytu s nižšími místnostmi. V nich lze využít např. předsíň, v níž můžete zbudovat nižší patro coby úložný prostor.

Schody a přístupové konstrukce

Nejvhodnější přístupovou konstrukcí jsou samozřejmě schody. Konkrétní typ schodů je třeba vybrat v závislosti na dispozici, prostoru, vybavení apod. V každém případě by však měly splňoval požadavek pohodlného a bezpečného výstupu a sestupu.
Volit můžete buď mezi pevnými nebo skládacími (popř. posuvnými) schody. Také plocha schodů se však dá využít! Mohou mít třeba podobu vedle sebe vzestupně seřazených knihovniček.

Zábradlí

Zábradlí samozřejmě nutné není, ale na škodu určitě také ne, zvlášť když budou patro využívat malé děti. Navíc z něj lze díky neomezeným možnostem vytvořit skvělý estetický prvek!

Osvětlení patra

Právě osvětlení je u patra v bytě dost důležitý faktor! Pamatovat bychom na něj měli ještě před samotnou realizací patra. Osvětleno by mělo totiž být jak patro, tak i schodiště, přičemž nejlepším řešením je samozřejmě umístění vypínačů tak, aby se na něm dalo rozsvítit přímo na patře i mimo něj.
Starší elektroinstalace s patrem pravděpodobně nepočítala, a pokud ji nechceme celou předělávat, měli bychom tento problém vyřešit alespoň pomocí lampiček a prodlužovaček, které je pak nejlepší nějakou šikovnou formou zakrýt či připevnit do koutů místnosti apod.

Materiál pro konstrukci patra

Coby materiál pro stavbu patra v bytě bývá nejčastěji využíváno dřevo. Z hlediska estetiky je vynikajícím řešením a navíc má pro toto využití dobré vlastnosti. Nosnými prvky jsou většinou hranoly o průřezu 10 x 10 cm a víc.
Použít můžete také kovové svařené či sešroubované profily. Protože estetika těchto prvků není zrovna silná stránka, můžete je následně skrýt pomocí sádrokartonů a vytvořit tak jakýsi podhled a dojem falešného stropu s bodovými světly.

Výhody a nevýhody

Obrovskou výhodou postele umístěné v patře je samozřejmě úspora místa pod ním. To můžete využít např. k umístění sedací soupravy, pracovny či knihoven. Využít se navíc dá i samotné schodiště vedoucí na patro, které lze zkonstruovat coby knihovnu, úložné skříňky či šatní skříň.
Další výhodou tohoto řešení je, že peřiny můžete nepřetržitě větrat bez nutnosti ustlávání. Peřinám to prospěje a vy se nebudete muset zabývat stlaním.
Nevýhodou však je vyšší teplota v místech pod stropem místnosti, ovšem nejedná se o neřešitelný problém. Stačí pořídit klimatizaci nebo vhodně větrat.

Rezidence Radimova

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development