Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Patro v bytě aneb kam všude lze umístit postel

Přiznejme si, že klasické byty nás prostorově tak trochu omezují. Prostor v nich je předem stanoven a nám nezbývá, než se přizpůsobit. Zařizování bytu ale v posledních letech dostalo novou podobu, a sice budování pater, resp. patra, sloužícího nejčastěji k umístění postele.

Průměrná místnost v klasickém bytě má výměr asi 5 x 5 m2. Jen klasické dvou-lůžko vám z nich zabere 4m2, a to navíc musíte počítat s přístupovou uličkou. Podtrženo, sečteno, postel zkrátka zabírá spoustu místa. Pokud máte v bytě vysoké stropy, není nad čím váhat! Ideálním řešením je totiž umístit postel do patra.

Ještě před samotnou realizací je však třeba si uvědomit, jak velkou postel v patře chceme, a tomu všechno přizpůsobit, tedy plochu patra i přístupové schodiště. Pokud v patře hodláte umístit místo postele např. křesla nebo knihovnu, měli byste propočítat zatížení a patro pak dostatečně upevnit.
Využití patra pro jiné účely než k umístění postele mohou praktikovat majitelé bytu s nižšími místnostmi. V nich lze využít např. předsíň, v níž můžete zbudovat nižší patro coby úložný prostor.

Schody a přístupové konstrukce

Nejvhodnější přístupovou konstrukcí jsou samozřejmě schody. Konkrétní typ schodů je třeba vybrat v závislosti na dispozici, prostoru, vybavení apod. V každém případě by však měly splňoval požadavek pohodlného a bezpečného výstupu a sestupu.
Volit můžete buď mezi pevnými nebo skládacími (popř. posuvnými) schody. Také plocha schodů se však dá využít! Mohou mít třeba podobu vedle sebe vzestupně seřazených knihovniček.

Zábradlí

Zábradlí samozřejmě nutné není, ale na škodu určitě také ne, zvlášť když budou patro využívat malé děti. Navíc z něj lze díky neomezeným možnostem vytvořit skvělý estetický prvek!

Osvětlení patra

Právě osvětlení je u patra v bytě dost důležitý faktor! Pamatovat bychom na něj měli ještě před samotnou realizací patra. Osvětleno by mělo totiž být jak patro, tak i schodiště, přičemž nejlepším řešením je samozřejmě umístění vypínačů tak, aby se na něm dalo rozsvítit přímo na patře i mimo něj.
Starší elektroinstalace s patrem pravděpodobně nepočítala, a pokud ji nechceme celou předělávat, měli bychom tento problém vyřešit alespoň pomocí lampiček a prodlužovaček, které je pak nejlepší nějakou šikovnou formou zakrýt či připevnit do koutů místnosti apod.

Materiál pro konstrukci patra

Coby materiál pro stavbu patra v bytě bývá nejčastěji využíváno dřevo. Z hlediska estetiky je vynikajícím řešením a navíc má pro toto využití dobré vlastnosti. Nosnými prvky jsou většinou hranoly o průřezu 10 x 10 cm a víc.
Použít můžete také kovové svařené či sešroubované profily. Protože estetika těchto prvků není zrovna silná stránka, můžete je následně skrýt pomocí sádrokartonů a vytvořit tak jakýsi podhled a dojem falešného stropu s bodovými světly.

Výhody a nevýhody

Obrovskou výhodou postele umístěné v patře je samozřejmě úspora místa pod ním. To můžete využít např. k umístění sedací soupravy, pracovny či knihoven. Využít se navíc dá i samotné schodiště vedoucí na patro, které lze zkonstruovat coby knihovnu, úložné skříňky či šatní skříň.
Další výhodou tohoto řešení je, že peřiny můžete nepřetržitě větrat bez nutnosti ustlávání. Peřinám to prospěje a vy se nebudete muset zabývat stlaním.
Nevýhodou však je vyšší teplota v místech pod stropem místnosti, ovšem nejedná se o neřešitelný problém. Stačí pořídit klimatizaci nebo vhodně větrat.

Villa Střížkovská

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

geosan development