element letňany

Magazín o bydlení

Podlaha: Je lepší koberec, dřevo nebo marmoleum?

Podlaha je základ každého domu nebo bytu. Udává prvotní styl interiéru, ale hlavně plní funkci izolace, a to tepelné i hlukové. Rekonstruujete nebo stavíte a přemýšlíte nad tím, jakou podlahu zvolit? Každá místnost vyžaduje své – jiné nároky musí splňovat podlaha v kuchyni, jiné v obýváku. Jaká podlaha je nejlepší? Hodí se pro vás koberec, dřevo, marmoleum, PVC nebo plovoucí podlaha?

Každá podlahová krytina má samozřejmě své výhody a nevýhody. Ještě před výběrem podlahy bychom si proto měli ujasnit svá očekávání a preference a pochopitelně zvážit i svůj rodinný rozpočet. Na druhou stranu, i při nákupu podlah platí staré dobré rčení „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Přece jen podlahu pořizujeme na několik let. A není od věci zamyslet se nad tím, že kvalitní dřevěné podlahy, které jsou vhodně udržované, přetrvají generace.

Dřevěná podlaha

Začněme tedy rovnou u dřeva. Nespornou výhodou je, že jde o přírodní materiál s dlouhou životností. Dřevo je ekologické, zdravotně nezávadné a člověk se jím obklopuje od nepaměti. Dřevěná podlaha je stylové, dodá interiéru na útulnosti. Navíc dřevo patří k dobrým tepelným i hlukovým izolantům a nezadržuje v sobě prach. Zdá se, že je to ideální kandidát na nejvhodnější podlahu do našich domovů.

1335747_75810288

Je ovšem třeba dodat i některé nevýhody – dřevo se hůře udržuje, čas od času je vhodné klasickou dřevěnou podlahu vydrhnout starou metodou, tedy pomocí mýdla, horké vody a kartáče. Počítejte také s vyšší pořizovací cenou. Tu vám ovšem vykompenzuje dlouhá životnost, kterou jsme zmínili na úvodu.

Laminát aneb plovoucí podlaha

Plovoucí podlahy patří stále k oblíbeným krytinám. Jsou levné, snadno se pokládají (kutilové to zvládnou svépomocí) a v neposlední řadě i dobře vypadají. Vybrat se můžete z nepřeberné škály dekorů – od imitací dřeva až po poněkud futuristický vzhled.
K nevýhodám laminátových podlah patří ovšem horší tepelné i hlukové izolační vlastnosti. Jinak řečeno, může vám být od plovoucí podlahy zima, a pokud ji pořídíte dětem do pokoje, mohou si brzy sousedi stěžovat. Tyto nevýhody lze zmírnit položením izolační vrstvy pod podlahu nebo pořízením lamety s protihlukovou podložkou.

Marmoleum versus PVC

Lino, linoleum nebo PVC – máte je spojené s ošklivou otrhanou podlahou někde v nemocnici? Dávno jsou pryč doby, kdy na trhu byly dva tři vzorky lina. Dnes se k PVC opět vracíme z několika důvodů – je k dostání v řadě dekorů, snadno se udržuje i pokládá, je levné.
Pokud máte k linu přece jen vnitřní odpor, zkuste sáhnout po marmoleu. Jde o podlahu vyrobenou z přírodních materiálů, která se podobá linu. Snadno se proto udržuje, velmi dobře izoluje, je teplá a pohodlná. Počítejte ale s tím, že sáhnete hlouběji do kapsy než v případě lina.

802659_35210592

Podlaha podle místnosti

Typ podlahové krytiny vybírejte také s ohledem na využití konkrétní místnosti.
Kuchyně – je vhodná odolná podlaha s dobrou nosností a snadnou údržbou. To jsou například dlaždice, tvrdší plovoucí podlaha nebo kvalitní lino či marmoleum.

  • Obývací pokoj – důraz je zde kladen na vzhled a vytváření tepelné pohody. Vhodné je proto dřevo doplněné menšími koberečky.
  • Ložnice – použít můžete například lino, dřevo nebo marmoleum.
  • Chodba – stejně jako v kuchyni je třeba především snadná údržba. Hodí se proto lino, marmoleum nebo dlaždice.
element letňany

Komentáře (1):

  1. Průmyslové rohože

    26.11.2013 v 9.20

    Každá z podlah a podlahových krytin má něco do sebe. Koberec je nejvhodnější do dětského pokoje, dřevo do obýváku a kachličky do kuchyně. Osobně to tak mám doma takhle různě poskládané a jsem spokojený. Dříve jsem měl v kuchyni lino, ale snadno se prořezalo např. spadlým příborem. Ne špatné řešení je mít všude koberec 🙂

Komentování je uzamčeno.

Jak je to s předkupním právem k nemovitosti?

Už rok znovu platí předkupní právo na nemovitosti. Znamená to, že spoluvlastníci dostávají při prodeji části nemovitosti přednost před jinými potenciálními kupci. To ale podle odborníků zpomaluje a komplikuje velkou část realitních obchodů. Průtahy se podle realitních makléřů týkají 15 až 40 % případů podle typu nemovitosti. Situace by se však mohla znovu změnit. Jak je to nyní s předkupním právem k nemovitosti? A jaké novinky se chystají?

Bydlení snů: Jaký je ideální domov pro většinu Čechů?

Každý si pod „bydlením snů“ představí něco jiného. Někomu se vybaví rozlehlý měšťanský byt ve starém činžáku s vysokými stropy a parketovými podlahami. Jinému ryze moderní byt v novostavbě. Někdo by se zase rád přestěhoval do dřevostavby na samotě. Bydlení, které nakonec zvolíme, bývá většinou výsledkem kompromisů. Velkou roli při výběru bytu nebo domu hraje totiž stav nemovitosti, lokalita a pochopitelně také finance. I proto se například lidé z Prahy stěhují do středních Čech, kde za menší peníze pořídí lepší bydlení – třeba rodinný domek nebo větší byt.

geosan development