element letňany

Magazín o bydlení

Pojištění domácnosti kontra pojištění nemovitosti. Poznáte rozdíl?

Šetřit na nesprávném místě se rozhodně nevyplácí. V případě majetkového pojištění to platí dvojnásob, protože nepříjemnosti, jako jsou vykradení, vyhoření nebo vyplavené bytu mohou potkat každého. Pojištění sice zmíněným událostem nezabrání, ale alespoň zmírní jeho dopad. Ale pozor – musíte vědět, co je předmětem pojistné smlouvy. K častým mýlkám patří záměna pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti.

Co je podstatou pojištění domácnosti?

Pojištění domácností chrání vnitřní vybavení nemovitosti před zničením, krádeží apod. Jako mnemotechnikou pomůcka se často používá představa domu či bytu otočeného vzhůru nohama – pojištění domácnosti se vztahuje na všechny předměty, které by se vysypaly. Dle pojistných podmínek může pojištění zahrnovat také věci ve sklepě, na půdě, na balkóně apod.

Co je podstatou pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti spočívá v ochraně nemovitého majetku – tedy domu, bytu, rekreačního objektu a dalších typů staveb. Pojišťovna kryje škody vzniklé na pojištěné stavbě a stavebních součástech, které jsou s objektem spojeny – např. podlahy, střecha, radiátory, klimatizační jednotka apod.

Na co se pojištění nemovitosti vztahuje?

V praxi samozřejmě záleží na tom, co je konkrétně uvedeno ve smluvních podmínkách, ale obecně se pojištění nemovitosti vztahuje na škody způsobené ohněm, výbuchem, povodní či záplavou, vichřicí, krupobitím, sesuvem půdy, sněhovou lavinou, pádem stromů, zemětřesením a několik dalšími obvyklými i ojedinělými událostmi. Majetkové pojištění v základu obvykle zahrnujte také škody způsobené odcizením, vloupáním, loupeží a vandalismem.

Pokud se vám rozsah škod jeví jako nedostatečný, neváhejte si připlatit některé z doplňkových pojištění. Některé pojišťovny nabízí ochranu i před velmi nepravděpodobnými událostmi.

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development