Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Pojištění domácnosti kontra pojištění nemovitosti. Poznáte rozdíl?

Šetřit na nesprávném místě se rozhodně nevyplácí. V případě majetkového pojištění to platí dvojnásob, protože nepříjemnosti, jako jsou vykradení, vyhoření nebo vyplavené bytu mohou potkat každého. Pojištění sice zmíněným událostem nezabrání, ale alespoň zmírní jeho dopad. Ale pozor – musíte vědět, co je předmětem pojistné smlouvy. K častým mýlkám patří záměna pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti.

Co je podstatou pojištění domácnosti?

Pojištění domácností chrání vnitřní vybavení nemovitosti před zničením, krádeží apod. Jako mnemotechnikou pomůcka se často používá představa domu či bytu otočeného vzhůru nohama – pojištění domácnosti se vztahuje na všechny předměty, které by se vysypaly. Dle pojistných podmínek může pojištění zahrnovat také věci ve sklepě, na půdě, na balkóně apod.

Co je podstatou pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti spočívá v ochraně nemovitého majetku – tedy domu, bytu, rekreačního objektu a dalších typů staveb. Pojišťovna kryje škody vzniklé na pojištěné stavbě a stavebních součástech, které jsou s objektem spojeny – např. podlahy, střecha, radiátory, klimatizační jednotka apod.

Na co se pojištění nemovitosti vztahuje?

V praxi samozřejmě záleží na tom, co je konkrétně uvedeno ve smluvních podmínkách, ale obecně se pojištění nemovitosti vztahuje na škody způsobené ohněm, výbuchem, povodní či záplavou, vichřicí, krupobitím, sesuvem půdy, sněhovou lavinou, pádem stromů, zemětřesením a několik dalšími obvyklými i ojedinělými událostmi. Majetkové pojištění v základu obvykle zahrnujte také škody způsobené odcizením, vloupáním, loupeží a vandalismem.

Pokud se vám rozsah škod jeví jako nedostatečný, neváhejte si připlatit některé z doplňkových pojištění. Některé pojišťovny nabízí ochranu i před velmi nepravděpodobnými událostmi.

Rezidence Neklanka II

Hypotéky jdou nahoru. O kolik si připlatíte?

Nemovitosti pořád zdražují a teď začaly růst i hypoteční sazby. Dlouho to bylo na spadnutí a když v srpnu Česká národní banka navýšila základní sazby, bylo jasné, že banky rychle zareagují. Hypoteční sazby zdražila už například Česká spořitelna, ČSOB, Moneta nebo Fio bank a experti očekávají, že další banky budou následovat.

Nájemní bydlení: Kdy vám může majitel navýšit nájem?

Češi prý rádi bydlí ve svém. Mít svůj byt nebo dům znamená jistotu. Hypoteční sazby ale rostou a nemovitosti zdražují, a tak se vlastnické bydlení stává stále méně dostupným. Lidé si proto nyní pronajímají více bytů a mají zájem o dlouhodobé smlouvy. Ty ale nejsou bez rizika. Pozor byste si měli dát nejen na možné zvyšování nájemného, ale i na neočekávanou výpověď a další věci.

geosan development