Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Polovina roku za námi. A co na to realitní trh?

Šest měsíců roku 2020 uběhlo ve stínu koronavirové krize poměrně rychle a netradičně. Pandemie onemocnění Covid-19 ovlivnila mnohé segmenty trhu – reality, hypotéky a stavebnictví nevyjímaje. Ceny některých nemovitostí poklesly, jinde se propad oproti očekávání nekonal. Experti odhadují, že realitní trh se bude ještě nějakou dobu z otřesu vzpamatovávat, obecně se očekává stagnace cen a v některých regionech jejich další propad.

Do roku 2020 vstoupil realitní trh sebevědomě. Ceny nemovitostí byly vysoko, lidé se nebáli brát si hypotéky, jejichž sazby byly většinou přijatelné. Kdo hledal bydlení, nad investicí neváhal. Pouze se hůře sháněly pěkné byty, protože výstavba už dlouho skomírá a poptávka byla hlavně ve větších městech vyšší než nabídka. Po skvělém startu ale přišla studená rána – koronavirová krize zasadila tvrdou ránu mnoha odvětvím, a to včetně realitního trhu. Řada realitních kanceláří byla zavřená, nekonaly se prohlídky bytů, lidé se báli nakupovat, nikdo nevěděl, co bude.

Skvělý start realitního trhu a pak útlum

Situaci zpětně reflektuje například síť realitních kanceláří CENTURY 21. Ta podle svého vyjádření zaznamenala skvělý start na začátku letošního roku a do poloviny března prodala nemovitosti v objemu o 31 % vyšším než loni. Jenže v dubnu už počítala ztráty zhruba 25 % oproti stejnému měsíci v roce 2019.

Hledaly se možnosti a cesty, jak obchody v rámci přijatých opatření znovu rozhýbat. „Květen se postupně velmi dobře rozjel v rezervacích, lidé měli opět velkou chuť nakupovat. Nárůst činil téměř 30 % oproti loňskému květnu, ale v uzavřených obchodech se to nepotvrdilo. Především kvůli zpomalujícímu se řízení hypoték v bankách, kde se změnil přístup ke schvalování. Banky začaly požadovat nové a důkladnější prověření žadatelů, přestože Česká národní banka výrazně zmírnila podmínky pro čerpání hypoték,“ komentuje situaci provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek.

Zájem o chaty a chalupy roste

Zajímavé je, že se změnil i profil nemovitostí, které lidé nakupují. Mnoho z nich si pravděpodobně uvědomilo, že karanténa se může opakovat a že se lépe tráví na chalupě nebo na chatě, zvlášť, když je hezké počasí. A tak řada realitních kanceláří hlásí nárůst poptávky po rekreačních nemovitostech. to se promítlo do jejich cen. Zejména v turisticky exponovaných a oblíbených oblastech. „Chalupy a chyty se v atraktivních lokalitách staly pro střední třídu v podstatě nedostupné. Jen na našem portálu rostly ceny rekreačních objektů asi 15% tempem,“ říká Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky.cz.

Podobného trendu si všímá i zmíněná realitní síť CENTURY 21. Navíc, pokud je rekreační objekt na pěkném místě a v dobré kondici, není výjimkou, že se prodá hned na prvním prohlídkovém dni a za vyšší cenu, než je uvedena v nabídce.

Zcela opačný je ale trend v oblasti komerčních nemovitostí. „Oproti tomu byl zcela ochromen trh s komerčními prostory včetně nájmů, kde evidujeme nárůst počtu nových prostor v nabídce, ale zároveň zcela ochladl zájem nových nájemců. Toto platí jak v centrech měst, tak v obchodních centrech,“ říká Tomáš Jelínek.

Skomírá také trh s dražšími nemovitostmi, které kupovali hlavně zahraniční kupci. Zde ale realitní kanceláře očekávají postupný návrat k normálu, protože je dlouhodobě patrný zájem zahraniční klientely po českých nemovitostech. Důvodem je bezpečnost, stabilní měna i poměrně dobrá kondice ekonomiky.

Stagnující ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí zatím sice plošně neklesají, ale lze předpokládat, že budou regiony, kde přece poklesnou, neboť je tam trh přežhavený a ceny neodpovídají realitě. Jde o místa, kde došlo k prudkému nárůstu průmyslu, k investicím ze strany především automotivu a kde lze očekávat snižování počtu zaměstnanců. Plošně proto realitní makléři očekávají spíše stagnaci realitních cen. Souvisí to právě s váháním investorů kupovat nové nemovitosti.

Jak už dříve upozornily některé realitní kanceláře, pokles zájmu o investice do nemovitostí se může v následujících měsících negativně promítnout do prodejních cen bytů, domů i stavebních pozemků. „Pokud k poklesu cen skutečně dojde, nebude se jednat o žádný dramatický propad o desítky procent. U kvalitních nemovitostí ve městech lze očekávat spíše krátkodobou cenovou stagnaci. Výraznější slevu mohou nabízet prodávající, kteří potřebují svoji nemovitost rychle zpeněžit,“ vysvětluje Veronika Hegrová z portálu Hyponamiru.cz.

Přibude bytů ležáků

Situace v developmentu pak bude podle Evžena Korce ze společnosti EKOSPOL odpovídat stavu celé ekonomiky, náš obor je s tím úzce provázán. Lze očekávat zásadní propad prodeje nových bytů. Otázka pouze je, jak hluboký pád to bude. Zda půjde v meziročním srovnání o poloviční propad nebo 30procentní.

„Mezi těmito dvěma čísly si myslím, že se pokles prodejů nových bytů bude pohybovat. Byty se ale úplně prodávat nepřestanou, i nyní budou lidé hledat nové bydlení. Jen se zcela změní struktura bytů v nabídce. Stejně jako při minulé ekonomické krizi po roce 2008 budou lidé vyhledávat levnější byty s cenou do 85 tisíc korun za metr čtvereční, o předražený luxus bude zájem nulový. Vzroste tak počet neprodejných ležáků, které však jejich developeři nebudou chtít kvůli vysokým nákladům jen tak zlevnit. Pozice zájemců o nové bydlení se tak ještě zhorší, protože budou muset pečlivě vybírat, aby nezvolili neprodejný předražený byt,“ předvídá Evžen Korec.

Zrušení daně z nabytí nemovitostí

Realitnímu trhu by pak mohlo pomoci i zrušení daně z nabytí nemovitosti. To ale nahraje spíše bohatým investorům. „Daň z nabytí nemovitosti jsme vždy považovali za zcela nemorální formu zdanění, a proto jsme rádi, že dochází ke zrušení. K tomu mělo dojít i bez této krize. Je sice fakt, že čtyři procenta u nákupu věci za miliony vás asi neodradí od realizace, ale odpuštění tohoto ‚trestu‘ za naplnění jedné ze základních životních potřeb vás potěší,“ uzavírá Tomáš Jelínek.

Jak situaci na realitním trhu vnímáte vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development