Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Praha má málo nových bytů. Ceny nemovitostí jdou nahoru

Lidé, kteří se v hlavním městě rozhlíží po novém bydlení, nemají mnohdy z čeho vybírat. Nových bytů se podle developerů staví málo. Nemovitosti zdražují a obtížnější je i získání hypoték. Kolik bytů se v Praze prodává a kolik aktuálně stojí metr čtvereční?

Praha je přirozené centrum, do kterého se stěhují lidé za prací nejen z České republiky, ale mnohdy i za zahraničí. Je logické, že poptávka po novém bydlení je tady vyšší než v jiných regionech. Lidé přitom hledají nejen byty k bydlení, ale také k pronájmu. Zájem o byty jako investici narostl v nedávném období, kdy se ceny nemovitostí držely nízko a hypotéky byly levné a dobře dostupné.

Tato situace ale postupně odeznívá s tím, jak byty a hypotéky zdražují. Ceny nemovitostí tlačí nahoru především nedostatek nového bydlení, protože bytů je na trhu málo a zájemců o koupi několikanásobně více.

Byty v Praze zdražily o 15 procent

Ze statistik developerů vyplývá, že průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 15 procent, a to na 75 791 korun za metr čtvereční. Za poslední dva roky tak nově prodávané byty zdražily o 20 000 korun na metr čtvereční. Současně s rostoucí cenou klesá i počet prodaných bytů. Ten se meziročně snížil o 15 procent. Zatímco loni prodali developeři v Praze 6 650 bytů, letos podle jejich odhadů klesnou prodeje pod 6 000.

Důvodem podle odborníků není nezájem lidí o nové bydlení, ale situaci komplikuje skutečnost, že zájemci často nemají z čeho vybírat. Zásoba nových dostupných bytů v hlavním městě meziročně klesla téměř o čtvrtinu, a to na 3 600.

Nejvíce nových bytů se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo v Praze 5, Praze 8 a Praze 9. Toto jsou čtvrti, ve kterých se v uplynulých letech v metropoli nejvíce stavělo. Nejméně prodejů nového bydlení bylo zaznamenáno v samotném srdci metropole, v Praze 1 a Praze 2.

Situaci v Praze dobře podtrhuje srovnání s ostatními regiony v České republice. Ve druhém čtvrtletí prodali developeři více nových bytů v mimopražských regionech než v hlavním městě. Zatímco v jiných krajích se prodalo 1 670 bytů, v Praze to bylo jen 1 500. Nejvíce nových bytů našlo svého majitele ve Středočeském kraji, následoval Jihomoravský a Plzeňský kraj.

Srovnání: Jak zdražují byty v Praze

Vývoj průměrné ceny za metr čtvereční prodaných nových bytů v Praze (včetně DPH)
Období Cena v Kč
1. čtvrtletí 2016 60517
2. čtvrtletí 2016 65 922
3. čtvrtletí 2016 69 517
4. čtvrtletí 2016 71 567
1. čtvrtletí 2017 72 131
2. čtvrtletí 2017 75 791

Zdroj: Trigema

Statistiky nezlepšuje ani počet takzvaných nově zahájených bytů. Zatímco loni se v Praze zahajovalo 60 procent všech bytů v bytových domech z celé České republiky, letos je to jen necelá čtvrtina, tedy 23 procent. Přesto se Praze nakonec podařilo vrátit se na pozici nejrychleji se rozvíjejícího regionu v České republice, kterou si dlouhodobě udržuje.

Byty v Praze hned tak nezlevní

Byty se nyní v pražské metropoli prodávají rychleji, než se staví. Rostoucí zájem o nové bydlení pochopitelně ceny nesnižuje a podle analytiků nemovitosti hned tak nezlevní. Situaci podtrhuje i skutečnost, že žádané byty se prodávají rychleji, než se staví. Trh se během krize před několika lety pročistil a působí na něm především větší a zavedení developeři. Běžnou praxí je, že lidé si kupují byty už ve fázi projektu, takzvaně z papíru, poté co developer oznámí výstavbu a získá všechna potřebná stavební povolení.

Ceny nemovitostí ženou nahoru také narůstající požadavky na komfort a úroveň bydlení. Koupě bytu je chápána jako velká životní investice, a pokud se už rozhodneme bydlet a splácet hypotéku, chceme získat bydlení, které nám bude vyhovovat, nejlépe bez kompromisů. S bytem dnes lidé většinou kupují také garáž nebo parkovací místo. Zajímají se více o okolí nové výstavby, občanskou vybavenost, dopravní dostupnost. Stále více je poptávané bydlení u zeleně, ale zároveň s dobrou dostupností do centra a je zřejmé, že takových míst v Praze postupně ubývá, protože širší centrum jednoduše není nafukovací.

Běžnou praxí jsou dnes také takzvané klientské změny – lidé si během výstavby mohou u developera například vyžádat změnu obkladů, umístění příček nebo úpravy elektroinstalace. Výslednou cenu bytů pochopitelně ovlivňují i rostoucí nároky na jejich kvalitu. Klíčovým faktorem je také cena stavebních prací a rostoucí mzdy.

Ani bydlení z druhé ruky není o moc levnější

Nové byty jsou logicky dražší než byty na sekundárním trhu. Nicméně, trh s nemovitostmi funguje v symbióze, takže pokud zdražují nové byty, roste i cena bytů starší. Byty starší deseti let zdražují podle odhadů realitních kanceláří o 5 až 10 procent. Konkrétní ceny nemovitostí se odvíjí především od lokality a stavu prodávaného bytu.

Situaci na realitním trhu by mohlo uklidnit rychlejší povolování nové výstavby, nicméně problémem, na který dlouhodobě poukazují developeři, je pomalé povolování projektů stavebními úřady. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let.

Hledáte nové bydlení? Jaký máte z nabídky bytů na realitním trhu pocit?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development