element letňany

Magazín o bydlení

Před dovolenou zabezpečte nemovitost. Máme pro vás 10 tipů, jak na to

Než zamknete vchodové dveře a sednete do auta, abyste konečně vyjeli na dovolenou, měli byste si být jisti, že váš byt nebo dům je zabezpečený. O prázdninách totiž podle policejních statistik narůstá počet vykradených nemovitostí. Podívejte se proto na tipy, jak domov před dovolenou zabezpečit.

Letní vloupačka za 55 tisíc korun

Statistiky jsou mnohdy neúprosné. A počet vloupaček v létě narůstá, o tom čísla hovoří jasně. „Nejvíce náhrad za škody způsobené vloupáním evidujeme v období letních měsíců, kdy lidé odjíždí na dovolenou,“ potvrzuje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 tisíc korun. Do této částky nejsou zahrnuté jen ukradené cennosti, například šperky nebo elektronika, ale také zničené dveře, zámky či okna.

Bohužel, většinu letních krádeží, asi 80 procent, se nikdy nepodaří odhalit. Je proto nepravděpodobné, že se s odcizenými věcmi ještě někdy setkáte. Proto je klíčová prevence. Letenku na pláž už možná máte, ale než zabalíte kufry, popřemýšlejte, co pro bezpečnost svého bytu můžete udělat.

Zapomeňte na selfie z letiště

Jedeme na dovolenou! Takhle moc se na ni těšíme!“ Selfie z letiště jsou populární. Samozřejmě, máte radost a chcete se pochlubit známým, ale na sociálních sítích jsou i potencionální zloději. Neupozorňujte zbytečně na to, že váš byt je momentálně bez dozoru.  Nechte si fotky na později.

Vzbuďte zdání „jsme doma“

Posekejte trávník před vchodem a upravte keře u vstupu. Zavlažte zahradu. Ať to vypadá, že je vaše nemovitost udržovaná. Požádejte sousedy, ať vám vybírají schránku. Protože přetékající box je znamením pro zloděje: „Aha, tady teď nikdo není.“ Věřte tomu, že si napřed nemovitost vytipují. Skvělé je automatické osvětlení, které bude například dvě hodiny svíti v obýváku. Nebo automatické zatahovací rolety, které se na noc zatáhnou a ráno se zase vytáhnou.

Poproste souseda

Jestli máte vedle sebe spolehlivého souseda, máte z poloviny vyhráno. Nejenže vám může vybírat schránku, ale také občas „mrknout“, zda se u vás neděje něco nekalého. Zvlášť když pojedete na delší dovolenou, hodí se někdo, kdo do bytu nahlédne, zkontroluje zavřená okna a zalije květiny. Mimochodem, pokud nikoho takového neznáte, podobnou službu si můžete i objednat u pojišťovny, jejíž pracovník vám například bude chodit vybírat schránku.

Ochraňte cennosti

Máte doma cenné obrazy, šperky z pátého kolene nebo elektroniku, na které vám záleží? Uložte cennosti do úschovny. Využít můžete například služby bezpečnostní schránky, kterou nabízí některé banky. Další možností je sejf, nicméně i ten se dá otevřít a kde je sejf, tam jsou i cennosti.

Pořiďte si dobrý zámek

Máte jen obyčejné dveře? Zabezpečte je alespoň odolným zámkem. Zvolte cylindrickou vložku bezpečnostní třídy minimálně 3 a výše. Čím vyšší třída, tím vyšší odolnost. Bezpečnostní vložka s kvalitním kováním lépe odolává pokusům o vloupání. Vložka by měla být odolná vůči odvrtání, vytržení nebo vyháčkování.

Zabezpečte okna

Pokud odolají dveře, má zloděj ještě další možnosti. Například okna nebo balkon. Možná se budete divit, ale protože jde o obživu, dokáže se lupič protáhnout i úzkým okénkem ve sklepě. Zkuste použít alespoň bezpečnostní fólii, která zabrání vysypání skla, pokud ho zloděj rozbije.

Pořiďte si kameru

A klidně jen maketu kamery. Čím víc bezpečnostních prvků kolem nemovitosti přidáte, tím lépe. Dobře funguje také světlo, které se automaticky rozsvěcuje čidlem na pohyb. Instalujte ho u vstupu, vchodu, u garáže.

Ukliďte balkon

Nenechávejte věci zbytečně viditelné. Ukliďte proto před dovolenou balkon, ale třeba také prostor kolem garáže nebo za domem. Sekačku a další zahradní pomocníky nejlépe zabezpečte řetězem a zámkem.

Vypněte vodu

Neplechu ve vašem bytě může napáchat nejen zloděj, ale také prasklá hadička u WC, protékající záchod nebo kapající kohoutek. Proto vypněte hlavní uzávěr vody, ať máte jistotu, že vás nečeká potopa.

Domácnost pojistěte

Připraveným sice štěstí přeje, ale nikdy nevíte, co se může stát. Pojištění domácnosti je proto příhodné. A tak si ho sjednejte třeba hned společně s cestovním pojištěním. Při uzavírání pojistné smlouvy bude pojišťovnu zajímat i úroveň zabezpečení vaší domácnosti. Výše pojistného plnění se bude odvíjet od hodnoty věcí, které chcete pojistkou ochránit.

A co když zloděj přijde?

Už spřádáte plány, jak vyklepete písek z oblečení a budete prát a psychicky se připravovat na návrat do práce, ale váš byt má vypáčený zámek? Hned zavolejte policii na lince 158 a do bytu nevstupujte. Před příjezdem policistů v bytě nic nepřendávejte a neuklízejte. Policie místo ohledá a posléze s vámi udělá soupis odcizených věcí. Vhodné je, pokud máte sepsaná identifikační čísla cenných věcí nebo fotografie cenností, jako jsou šperky, obrazy a starožitnosti. O způsobené škodě také co nejrychleji informujte pojišťovnu. Také ta bude potřebovat seznam ukradených věcí.

 

 

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development