Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Přehledně: Dotace a příspěvky na bydlení v roce 2018

Pořízení vlastního bydlení je jedna z největších životních investic. Financování nákupu domu nebo bytu, případně rekonstrukci zděděné nemovitosti řeší většina Čechů hypotečním úvěrem. Pomoci mohou i dotace, příspěvky nebo zvýhodněné úvěry od státu. Kde a kolik můžete získat? Podívejte se na přehled dotací a příspěvků.

Počet Čechů, kteří mají úvěr, v posledních letech narostl a překročil hranici 3 milionů osob. Zdaleka se ale nejednalo jen o hypotéky. Mezi lidmi jsou oblíbené i krátkodobé spotřebitelské půjčky, které využívají například na pořízení vybavení bytu. Hypotéku má přes 1 milion lidí. Výše průměrné hypotéky je kolem 2,5 milionů korun s fixací na 5 let.

Dotace na bydlení jako takové neexistují, ale stát nabízí výhodné úvěry na bydlení, které lze použít například na výstavbu domu nebo na pořízení kuchyňské linky. Z dotací lze financovat zateplení domu nebo pořízení nového kotle. Připravili jsme pro vás přehled státních půjček a dotací, o něž si letos můžete zažádat.

Až 600 tisíc korun jako půjčka od státu

Málokdo ví, že úvěr na bydlení může získat od státu. Ten mladým rodinám nabízí až 600 tisíc korun. Úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 %, je tedy nižší než u běžných bankovních hypoték. O tyto úvěry přesto není příliš velký zájem, především kvůli podmínkám, které podle odborníků nejsou dobře nastaveny, vyřízení je složité a na peníze žadatelé čekají delší dobu, než tomu bývá u bank.

Program 600, který má v kompetenci Státní fond rozvoje bydlení, má k dispozici až 50 milionů korun pro mladé rodiny. O peníze na bydlení mohou požádat lidé, kterým ještě nebylo 36 let a kteří pečují o dítě do 6 let. Žadatel ale nesmí vlastnit žádnou nemovitost a peníze musí použít na pořízení bydlení.

Maximální výše půjčky je 600 tisíc korun a částka nesmí přesáhnout 50 % celkových nákladů. Vyřízení se může protáhnout až na několik měsíců, peníz z banky žadatel může mít už během dvou týdnů. Při koupi nemovitosti přitom rozhoduje většinou i rychlost.

Peníze z úvěru je možné použít na výstavbu rodinného domu, na vestavbu, nástavbu nebo přístavbu bytu, ke koupi nemovitosti nebo k převodu družstevního podílu v bytovém družstvu. Splatnost úvěru je maximálně 15 let.

150 tisíc korun na opravy i kuchyňskou linku

Státní fond rozvoje bydlení nabízí i další úvěr pro mladé lidi do 36 let, a to na rekonstrukci a modernizaci nemovitostí. Výše půjčky je do 150 tisíc korun. Úroková sazba se zde pohybuje kolem 2 %.

Peníze z půjčky lze využít například na připojení k veřejným sítím, na opravu pláště domu, na opravu komínu, na opravu nebo vybudování koupelny, na opravu nebo výměnu vytápění, na pořízení a instalaci kuchyňské linky apod. Splatnost úvěru je až 10 let.

Půjčka na revitalizaci paneláků

Vlastníci bytových domů mohou využít také úvěrový program Panel 2013+ na revitalizaci bytového fondu. Program podporuje komplexní opravy a modernizace, které vedou k prodloužení životnosti domu.

Úvěr lze využít například na snížení energetické náročnosti domu, na opravy a modernizace společných prostor i na modernizace bytových jader. Výše úvěru je až do 90 % způsobilých výdajů při dodržení limitu de minimis. Splatnost úvěru je 10, 20 nebo 30 let a podle zvolené splatnosti se liší i výše úrokových sazeb.

Až 5 milionů jako dotace na zateplení domů

Už od roku 2009 mohou lidé žádat o dotace na zateplení domu, z nichž lze financovat třeba pořízení nových úsporných oken nebo zateplení fasády. Program Nová zelená úsporám běží od roku 2015 v tzv. kontinuální výzvě, takže o dotace můžete žádat kdykoli do konce roku 2021 nebo do vyčerpání alokované částky.

Lidé mohou žádat o příspěvek na zateplení obálky budovy, výměnu oken a dveří, zateplení obvodových zdí, stěn nebo stropů a podlah. Podporována je také výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Dotace podporují také instalaci fotovoltaiky nebo solárních panelů na ohřev vody.

Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50 procent řádně doložených způsobilých výdajů. Maximální výše podpory pro jednoho žadatele je v rámci této výzvy stanovena na 5 milionů korun. Dotace spravuje Státní fond životního prostředí.

Na nový kotel až 127 500 korun

Další možností jsou tzv. kotlíkové dotace, v nichž je pro žadatele připraveno až 127 500 korun na nový kotel. O dotaci může požádat domácnost, která zatím vytápěla starším kotlem na uhlí. Podporovány jsou nové ekologické zdroje tepla, jako je třeba plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Na kotlíkové dotace je připraveno celkem 9 miliard korun, které pro Českou republiku vyčlenila Evropská komise. Dotace rozdělují krajské úřady.

Až 240 tisíc korun na domácí čističku vody

Stát nově podporuje také výstavbu domácích čističek a retenčních nádrží. Na projekty, které pomohou lépe hospodařit s vodou, je připraveno 200 milionů korun. Také tyto dotace spravuje Státní fond životního prostředí. Výše příspěvků je odstupňována podle kapacity čistírny od 100 do 240 tisíc korun. Žádosti lze podávat do 30. června 2019, případně do vyčerpání vyčleněné částky.

Jaký je váš názor na státní příspěvky a dotace? Využíváte je?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development