Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Přehledně: Dotace a příspěvky na bydlení v roce 2018

Pořízení vlastního bydlení je jedna z největších životních investic. Financování nákupu domu nebo bytu, případně rekonstrukci zděděné nemovitosti řeší většina Čechů hypotečním úvěrem. Pomoci mohou i dotace, příspěvky nebo zvýhodněné úvěry od státu. Kde a kolik můžete získat? Podívejte se na přehled dotací a příspěvků.

Počet Čechů, kteří mají úvěr, v posledních letech narostl a překročil hranici 3 milionů osob. Zdaleka se ale nejednalo jen o hypotéky. Mezi lidmi jsou oblíbené i krátkodobé spotřebitelské půjčky, které využívají například na pořízení vybavení bytu. Hypotéku má přes 1 milion lidí. Výše průměrné hypotéky je kolem 2,5 milionů korun s fixací na 5 let.

Dotace na bydlení jako takové neexistují, ale stát nabízí výhodné úvěry na bydlení, které lze použít například na výstavbu domu nebo na pořízení kuchyňské linky. Z dotací lze financovat zateplení domu nebo pořízení nového kotle. Připravili jsme pro vás přehled státních půjček a dotací, o něž si letos můžete zažádat.

Až 600 tisíc korun jako půjčka od státu

Málokdo ví, že úvěr na bydlení může získat od státu. Ten mladým rodinám nabízí až 600 tisíc korun. Úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 %, je tedy nižší než u běžných bankovních hypoték. O tyto úvěry přesto není příliš velký zájem, především kvůli podmínkám, které podle odborníků nejsou dobře nastaveny, vyřízení je složité a na peníze žadatelé čekají delší dobu, než tomu bývá u bank.

Program 600, který má v kompetenci Státní fond rozvoje bydlení, má k dispozici až 50 milionů korun pro mladé rodiny. O peníze na bydlení mohou požádat lidé, kterým ještě nebylo 36 let a kteří pečují o dítě do 6 let. Žadatel ale nesmí vlastnit žádnou nemovitost a peníze musí použít na pořízení bydlení.

Maximální výše půjčky je 600 tisíc korun a částka nesmí přesáhnout 50 % celkových nákladů. Vyřízení se může protáhnout až na několik měsíců, peníz z banky žadatel může mít už během dvou týdnů. Při koupi nemovitosti přitom rozhoduje většinou i rychlost.

Peníze z úvěru je možné použít na výstavbu rodinného domu, na vestavbu, nástavbu nebo přístavbu bytu, ke koupi nemovitosti nebo k převodu družstevního podílu v bytovém družstvu. Splatnost úvěru je maximálně 15 let.

150 tisíc korun na opravy i kuchyňskou linku

Státní fond rozvoje bydlení nabízí i další úvěr pro mladé lidi do 36 let, a to na rekonstrukci a modernizaci nemovitostí. Výše půjčky je do 150 tisíc korun. Úroková sazba se zde pohybuje kolem 2 %.

Peníze z půjčky lze využít například na připojení k veřejným sítím, na opravu pláště domu, na opravu komínu, na opravu nebo vybudování koupelny, na opravu nebo výměnu vytápění, na pořízení a instalaci kuchyňské linky apod. Splatnost úvěru je až 10 let.

Půjčka na revitalizaci paneláků

Vlastníci bytových domů mohou využít také úvěrový program Panel 2013+ na revitalizaci bytového fondu. Program podporuje komplexní opravy a modernizace, které vedou k prodloužení životnosti domu.

Úvěr lze využít například na snížení energetické náročnosti domu, na opravy a modernizace společných prostor i na modernizace bytových jader. Výše úvěru je až do 90 % způsobilých výdajů při dodržení limitu de minimis. Splatnost úvěru je 10, 20 nebo 30 let a podle zvolené splatnosti se liší i výše úrokových sazeb.

Až 5 milionů jako dotace na zateplení domů

Už od roku 2009 mohou lidé žádat o dotace na zateplení domu, z nichž lze financovat třeba pořízení nových úsporných oken nebo zateplení fasády. Program Nová zelená úsporám běží od roku 2015 v tzv. kontinuální výzvě, takže o dotace můžete žádat kdykoli do konce roku 2021 nebo do vyčerpání alokované částky.

Lidé mohou žádat o příspěvek na zateplení obálky budovy, výměnu oken a dveří, zateplení obvodových zdí, stěn nebo stropů a podlah. Podporována je také výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Dotace podporují také instalaci fotovoltaiky nebo solárních panelů na ohřev vody.

Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50 procent řádně doložených způsobilých výdajů. Maximální výše podpory pro jednoho žadatele je v rámci této výzvy stanovena na 5 milionů korun. Dotace spravuje Státní fond životního prostředí.

Na nový kotel až 127 500 korun

Další možností jsou tzv. kotlíkové dotace, v nichž je pro žadatele připraveno až 127 500 korun na nový kotel. O dotaci může požádat domácnost, která zatím vytápěla starším kotlem na uhlí. Podporovány jsou nové ekologické zdroje tepla, jako je třeba plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Na kotlíkové dotace je připraveno celkem 9 miliard korun, které pro Českou republiku vyčlenila Evropská komise. Dotace rozdělují krajské úřady.

Až 240 tisíc korun na domácí čističku vody

Stát nově podporuje také výstavbu domácích čističek a retenčních nádrží. Na projekty, které pomohou lépe hospodařit s vodou, je připraveno 200 milionů korun. Také tyto dotace spravuje Státní fond životního prostředí. Výše příspěvků je odstupňována podle kapacity čistírny od 100 do 240 tisíc korun. Žádosti lze podávat do 30. června 2019, případně do vyčerpání vyčleněné částky.

Jaký je váš názor na státní příspěvky a dotace? Využíváte je?

Benkova Rezidence

DIY projekty pro domácnost: Jak vylepšit a zkrášlit váš domov

IY (Do It Yourself) projekty se stávají stále populárnějšími díky své schopnosti přinést osobitý styl a funkčnost do našich domovů. Ať už chcete vytvořit nový kus nábytku, renovovat staré předměty nebo přidat originální dekorace, DIY projekty nabízejí nespočet možností, jak proměnit váš prostor na něco jedinečného a osobitého. V tomto článku vám představíme několik jednoduchých, ale efektivních DIY projektů, které můžete snadno realizovat a které vám pomohou zkrášlit váš domov.

Životní styl v novém bytě

Zdravé bydlení je základem kvalitního života.

geosan development