element letňany

Magazín o bydlení

Jak připravit byt k prodeji nebo pronájmu? Podívejte se na triky zkušených obchodníků

Prodáváte byt nebo ho chcete udat solidním nájemcům? Připravte ho na prohlídku podle pravidel hotelů. Schovejte osobní věci a vytvořte útulný prostor, ve kterém se váš nájemník nebo nový majitel vzhlédne. Tady jsou triky zkušených obchodníků a realitních makléřů.

Úprava interiéru bytu před jeho prodejem nemusí být vůbec nákladná. Zpravidla stačí jen odnosit nepotřebné věci a věnovat pozornost několika detailům. Pokud nemovitost dobře připravíte, rychleji ji prodáte a dokonce můžete i více vydělat

Pryč s krabicemi a harampádím

První zlaté pravidlo úspěšného prodeje bytu zní: pryč se vším harampádím. Zbavte se krabic, které se povalují u vstupu nebo na chodbě, vykliďte přebytečný nábytek, který se v interiéru během let bez ladu a skladu objevil. Přeplné prostory budou působit, že jsou menší než ve skutečnosti. Na nikoho také neudělá příliš velký dojem nemovitost, která přetéká věcmi, navíc nevkusně poskládanými.

Vyklidit byste měli také všechny zbytečnosti ze skříní a polic. Vedle oblečení, které visí zaprášené na věšáku a nikdo ho léta nevzal na sebe, to jsou i různé cetky přivezené z dovolených. Nezapomeňte také na kuchyni, i tam vykliďte vše, co může působit neestetickým dojmem.

Dokonale ukliďte WC i kuchyni

Čistý byt se prodá nebo pronajme mnohem lépe. Věnujte proto dostatek času perfektnímu úklidu, vydrhnout byste měli především vanu, umyvadlo a WC. Dejte si záležet i na kuchyni. Nová výmalba dokáže hodně, prostor bude světlejší a zapůsobí čistým a udržovaným dojmem. Věnujte pozornost sporáku i lednici, pokud je v bytě ještě máte. Dobře také zapůsobí, pokud umyjete okna, zbavíte se zažloutlých záclon nebo zaprášených těžkých závěsů. Nepodceňujte ani detaily, jako jsou dveře nebo kliky – i takové maličkosti mohou zapůsobit na kupujícího.

Jak naaranžovat jednotlivé místnosti?

Při prodeji bytu záleží na zdánlivých detailech. I když by se kupec nebo nájemník měli rozhodovat racionálně, velkou roli hrají pochopitelně emoce. Vžijte se do druhé strany. Co by vás odradilo od koupě bytu? Byl by to nepořádek v kuchyni? Neumyté nádobí? Zápach v chodbě? Dejte si záležet na detailech. Nyní se podíváme, jak při prodeji bytu připravit jednotlivé místnosti.

Předsíň

Předsíň je tím prvním, co na vaše zájemce „dýchne“, a to doslova. Udělejte ji proto útulnou a voňavou. Schovejte kabáty, které visí na věšácích. Boty zavřete do botníku. Vyčistěte zrcadlo, ať se jen leskne. Předsíň provoňte, ale jen decentně a příjemně, nikoli agresivně.

Kuchyně

Fotografie nabízející k prodeji byty, které zobrazují kuchyni s neumytým nádobím a poházenými utěrkami, jsou doslova tragické. Před nafocením kuchyni umyjte, včetně nádobí. Linka i stůl musí být prázdné. Schovejte i drobné pomocníky, jako jsou například konvice, kávovar nebo mixér. Takový standard zachovejte i při prohlídce. Abyste dobrý dojem z vaší kuchyně umocnili, na stůl můžete položit mísu s ovocem nebo čerstvě nařezanými květinami, ale nic víc.

Obývací pokoj

Obývák je většinou místo, kde se to jen hemží osobními věcmi. Těch se rozhodně zbavte, schovejte je do krabic a odstěhujte si je. Týká se to především rodinných fotografií, suvenýrů a různých dalších osobních drobností. Knihy mohou v knihovnách a na policích zůstat. Koberec vyčistěte nebo aspoň pořádně vyluxujte. Závěsy rozhrňte, ať do místnosti může světlo a nepůsobí temným a chladným dojmem. V zimě zatopte, ať je v interiéru příjemné teplo.

Ložnice

V ložnici co nejvíce uplatněte trik hotelového pokoje – ať působí přívětivě, ale anonymně. Pokud prodáváte starší nemovitost, sundejte svatební fotografie vašich předků, které bylo zvykem věšet nad postel. Vykliďte osobní věci. Postele by měly být čistě povlečené a dobře ustlané, přes peřiny přehoďte přehoz. Utřete prach.

Dětský pokoj

Ukliďte i v dětském pokoji. Poházené hračky schovejte do krabic a boxů. Na rozdíl od jiných místností může dětský pokoj hrát barvami a být veselý. Jinde v bytě se zaměřte spíše na decentní barvy a doplňky.

Koupelna a WC

Dbejte na to, aby sanitární vybavení svítilo čistotou a působilo hygienicky. Zaměřte se na vůně. Ručníky by měly být vždy čisté. Vykliďte také přebytečnou kosmetiku nebo úklidové prostředky. Ponechte jen voňavé mýdlo.

Lodžie

Pokud k bytu máte balkon, nezapomeňte uklidit také tam. Rostliny, pokud je pěstujete, zbavte uschlých částí, balkon zameťte, vytřete a odneste přebytečné věci. Zůstat může posezení. Na balkon nevěšte v den prohlídky prádlo.

Pár tipů na závěr

Před samotnou prohlídkou byt ještě jednou projděte. Vyvětrejte, roztáhněte závěsy, ať byt působí vzdušně a světle. Rozsviťte světla v tmavších částech a na chodbě. Pokud se vám nezdá vzduchu ve vstupní části, zkuste zde decentně stříknout bytovou vůni. Pamatujte na to, že vše by mělo působit přirozeně a hřejivě.

Domácí mazlíčky, pokud v bytě stále žijou s vámi, raději odvezte na hlídání k rodině nebo dobrým přátelům. V bytě by neměl být ani zvířecí zápach nebo chuchvalce srsti, i to snižuje jeho hodnotu. Navíc nevíte, zda kupec nebo jeho děti netrpí alergií.

Zdá se vám celá ta příprava bytu na prodej nebo pronájem náročná? Pokud nemáte čas, můžete si pozvat profesionály. Oboru, který připravuje byty k prodeji, se říká home staging a existuje už i v České republice.

Máte za sebou prodej bytu? Jak jste při jeho přípravě postupovali vy?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development