Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak připravit byt k prodeji nebo pronájmu? Podívejte se na triky zkušených obchodníků

Prodáváte byt nebo ho chcete udat solidním nájemcům? Připravte ho na prohlídku podle pravidel hotelů. Schovejte osobní věci a vytvořte útulný prostor, ve kterém se váš nájemník nebo nový majitel vzhlédne. Tady jsou triky zkušených obchodníků a realitních makléřů.

Úprava interiéru bytu před jeho prodejem nemusí být vůbec nákladná. Zpravidla stačí jen odnosit nepotřebné věci a věnovat pozornost několika detailům. Pokud nemovitost dobře připravíte, rychleji ji prodáte a dokonce můžete i více vydělat

Pryč s krabicemi a harampádím

První zlaté pravidlo úspěšného prodeje bytu zní: pryč se vším harampádím. Zbavte se krabic, které se povalují u vstupu nebo na chodbě, vykliďte přebytečný nábytek, který se v interiéru během let bez ladu a skladu objevil. Přeplné prostory budou působit, že jsou menší než ve skutečnosti. Na nikoho také neudělá příliš velký dojem nemovitost, která přetéká věcmi, navíc nevkusně poskládanými.

Vyklidit byste měli také všechny zbytečnosti ze skříní a polic. Vedle oblečení, které visí zaprášené na věšáku a nikdo ho léta nevzal na sebe, to jsou i různé cetky přivezené z dovolených. Nezapomeňte také na kuchyni, i tam vykliďte vše, co může působit neestetickým dojmem.

Dokonale ukliďte WC i kuchyni

Čistý byt se prodá nebo pronajme mnohem lépe. Věnujte proto dostatek času perfektnímu úklidu, vydrhnout byste měli především vanu, umyvadlo a WC. Dejte si záležet i na kuchyni. Nová výmalba dokáže hodně, prostor bude světlejší a zapůsobí čistým a udržovaným dojmem. Věnujte pozornost sporáku i lednici, pokud je v bytě ještě máte. Dobře také zapůsobí, pokud umyjete okna, zbavíte se zažloutlých záclon nebo zaprášených těžkých závěsů. Nepodceňujte ani detaily, jako jsou dveře nebo kliky – i takové maličkosti mohou zapůsobit na kupujícího.

Jak naaranžovat jednotlivé místnosti?

Při prodeji bytu záleží na zdánlivých detailech. I když by se kupec nebo nájemník měli rozhodovat racionálně, velkou roli hrají pochopitelně emoce. Vžijte se do druhé strany. Co by vás odradilo od koupě bytu? Byl by to nepořádek v kuchyni? Neumyté nádobí? Zápach v chodbě? Dejte si záležet na detailech. Nyní se podíváme, jak při prodeji bytu připravit jednotlivé místnosti.

Předsíň

Předsíň je tím prvním, co na vaše zájemce „dýchne“, a to doslova. Udělejte ji proto útulnou a voňavou. Schovejte kabáty, které visí na věšácích. Boty zavřete do botníku. Vyčistěte zrcadlo, ať se jen leskne. Předsíň provoňte, ale jen decentně a příjemně, nikoli agresivně.

Kuchyně

Fotografie nabízející k prodeji byty, které zobrazují kuchyni s neumytým nádobím a poházenými utěrkami, jsou doslova tragické. Před nafocením kuchyni umyjte, včetně nádobí. Linka i stůl musí být prázdné. Schovejte i drobné pomocníky, jako jsou například konvice, kávovar nebo mixér. Takový standard zachovejte i při prohlídce. Abyste dobrý dojem z vaší kuchyně umocnili, na stůl můžete položit mísu s ovocem nebo čerstvě nařezanými květinami, ale nic víc.

Obývací pokoj

Obývák je většinou místo, kde se to jen hemží osobními věcmi. Těch se rozhodně zbavte, schovejte je do krabic a odstěhujte si je. Týká se to především rodinných fotografií, suvenýrů a různých dalších osobních drobností. Knihy mohou v knihovnách a na policích zůstat. Koberec vyčistěte nebo aspoň pořádně vyluxujte. Závěsy rozhrňte, ať do místnosti může světlo a nepůsobí temným a chladným dojmem. V zimě zatopte, ať je v interiéru příjemné teplo.

Ložnice

V ložnici co nejvíce uplatněte trik hotelového pokoje – ať působí přívětivě, ale anonymně. Pokud prodáváte starší nemovitost, sundejte svatební fotografie vašich předků, které bylo zvykem věšet nad postel. Vykliďte osobní věci. Postele by měly být čistě povlečené a dobře ustlané, přes peřiny přehoďte přehoz. Utřete prach.

Dětský pokoj

Ukliďte i v dětském pokoji. Poházené hračky schovejte do krabic a boxů. Na rozdíl od jiných místností může dětský pokoj hrát barvami a být veselý. Jinde v bytě se zaměřte spíše na decentní barvy a doplňky.

Koupelna a WC

Dbejte na to, aby sanitární vybavení svítilo čistotou a působilo hygienicky. Zaměřte se na vůně. Ručníky by měly být vždy čisté. Vykliďte také přebytečnou kosmetiku nebo úklidové prostředky. Ponechte jen voňavé mýdlo.

Lodžie

Pokud k bytu máte balkon, nezapomeňte uklidit také tam. Rostliny, pokud je pěstujete, zbavte uschlých částí, balkon zameťte, vytřete a odneste přebytečné věci. Zůstat může posezení. Na balkon nevěšte v den prohlídky prádlo.

Pár tipů na závěr

Před samotnou prohlídkou byt ještě jednou projděte. Vyvětrejte, roztáhněte závěsy, ať byt působí vzdušně a světle. Rozsviťte světla v tmavších částech a na chodbě. Pokud se vám nezdá vzduchu ve vstupní části, zkuste zde decentně stříknout bytovou vůni. Pamatujte na to, že vše by mělo působit přirozeně a hřejivě.

Domácí mazlíčky, pokud v bytě stále žijou s vámi, raději odvezte na hlídání k rodině nebo dobrým přátelům. V bytě by neměl být ani zvířecí zápach nebo chuchvalce srsti, i to snižuje jeho hodnotu. Navíc nevíte, zda kupec nebo jeho děti netrpí alergií.

Zdá se vám celá ta příprava bytu na prodej nebo pronájem náročná? Pokud nemáte čas, můžete si pozvat profesionály. Oboru, který připravuje byty k prodeji, se říká home staging a existuje už i v České republice.

Máte za sebou prodej bytu? Jak jste při jeho přípravě postupovali vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development