element letňany

Magazín o bydlení

Prodáváte nebo kupujete byt? Daň z nabytí nemovitosti nově platí kupující

Do realitního trhu opět vstupuje novinka, která se týká placení daní v případě prodeje nebo koupě nemovitosti. Daň z nabytí nemovitostí budou od 1. listopadu letošního roku platit s definitivní platností kupující. Loni na této dani, kterou mohl platit jak kupující, tak prodávající, stát vybral téměř 11 miliard korun. Jaké povinnosti se vás při koupi nového bytu týkají? Do kdy musíte podat daňové přiznání? Kolik na dani zaplatíte?

Při pořízení nové nemovitosti musíte zvládnout celou řadu úkonů: hledání vhodného bytu nebo domu, jednání s realitkou, vyjednání hypotéky u banky, vyladění kupní smlouvy s právníkem, zajištění úschovny u notáře… Nově přibude i položka podání a zaplacení daní z nabytí nemovitosti.

Od 1. 1. 2016 totiž dochází ke změně poplatníka z nabytí nemovitosti, která přechází na nové majitele, tedy na kupující. Povinnost bude platit pro všechny, kteří podají kupní smlouvu na katastr po 1. listopadu. Následně musí podat daňové přiznání u svého finančního úřadu a uhradit daň z nabytí nemovitosti. Sazba daně, která je 4 % z ceny nemovitosti, zůstává neměnná.

Poplatník daně z nabyté nemovitosti

Dosud byl poplatníkem převodce vlastnického práva k nemovité věci a na tom, kdo daň ve finále zaplatí, se mohli kupující s prodávajícím dohodnout. Nově bude poplatníkem vždy nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci, logicky tedy kupující.

Nová právní úprava by podle předkladatelů měla zkrátit a urychlit správu daní. Mimo jiné budou informace o poplatníkovi lépe dohledatelné, například v příslušném katastru nemovitostí. Nová legislativa také ruší institut ručitele daně, což by mělo vést ke snížení administrativní náročnosti pro správce daně (finanční úřady).

Změny se dotknou inženýrských sítí

Nová legislativa přináší mimo jiné i změny do zdanění inženýrských sítí. Zdanění nově nepodléhá nabytí těch částí inženýrských sítí, které nejsou podle katastrálního zákona budovou. Jde například o vodovodní a kanalizační potrubí.

Osvobození od daně z nabytí nemovitosti

Daň se počítá z ceny kupované nemovitosti a zůstává ve výši 4 procenta stejně jako v předchozí právní úpravě. Daň ale nebudou platit všichni. Od povinnosti zaplatit daň při nabytí nemovitosti jsou osvobozeny byty v novostavbě, sklepy, komory nebo parkovací stání, která jsou kupována společně s novým bytem. Na ostatní nemovitosti, jako jsou ateliéry, studia, nebytové prostory se toto osvobození nevztahuje.

Podle dosud platné úpravy bylo od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva k novým stavbám a bytovým jednotkám. Šlo proto například i o rozestavěné novostavby, které se už nezapisují do katastru nemovitostí. Záměrem nové úpravy je tak zamezení osvobození od daně u rozestavěných staveb.

Nabytí vlastnického práva k nemovité věci je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno pouze tehdy, dojde-li k němu v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání rodinného domu, jednotky v bytovém domě nebo jednotky v bytovém domě změněné stavební úpravou, a to od toho dne, který nastane dříve.

Jak je to se směnou nemovitosti?

Co když byt nekupujete, ale směníte? Je nutné, abyste i v takovém případě platili daně? Nová legislativní úprava si dala za cíl zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Protože podle novely bude poplatníkem vždy nabyvatel, budou poplatníkem daně z nabytí nemovitosti obě smluvní strany. Každý z nich proto podá své vlastní daňové přiznání k  nemovitosti, kterou bude nabývat.

Novela současně zavádí zjednodušení výpočtu daně, pokud se základ daně při směně nemovitých věcí bude určovat porovnáním sjednané ceny a srovnávací daňové hodnoty. V případě nabytí vlastnického práva k nemovité věci směnou se pro účely určení sjednané ceny nebude přihlížet k hodnotě pozbývané nemovitosti. Srovnávací daňovou hodnotou je částka, která odpovídá 100procentní směrné hodnotě nebo zjištěné ceně. Pokud je nabývací hodnotou výlučně sjednaná cena, je součástí sjednané ceny i hodnota pozbývané nemovité věci.

Daň je třeba vyřídit do 3 měsíců

Kupující musí do 3 měsíců od provedení vkladu na katastr nemovitostí podat daňové přiznání a daň také uhradit na příslušném finančním úřadě. Nově je zaveden postup, že poplatník podá daňové přiznání k dani, a pokud částka činí méně než 200 korun, správce daně tuto daň stanoví, avšak daň nepředepíše do evidence daní a poplatník nemá povinnost daň zaplatit.

Jaký je váš názor na změnu poplatníka daně při nabytí nemovitosti?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development