Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Prodej bytu a bydlení Prodej bytu a bydlení po rozvodu. Jak na to?po rozvodu. Jak na to?

Rozvod znamená nový začátek v řadě ohledů, bydlení nevyjímaje. Majetkové vypořádání může být bolestivé, stejně jako stěhování do jiného, zpravidla menšího bytu. Jak nejlépe prodat byt po rozvodu a pořídit nový domov?

Možností, jak vyřešit bydlení po rozvodu není mnoho: zůstat ve společné domácnosti s bývalým partnerem se většině lidí nechce, proto se zpravidla stěhuje pryč jeden z partnerů, případně se původní byt prodá a nové bydlení si najdou oba. Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot by bylo ochotno po rozvodu prodat byt či dům a odstěhovat se do menšího 62 % Čechů. Do rekonstrukce nového bydlení by se pustilo 15 % dotázaných.

Rozvod na pořadu dne

Ročně se v České republice podle statistik rozvede 25 tisíc párů, jež spolu žití v průměru kolem 13 let. Většina z nich má společný majetek, včetně hypotéky na byt nebo dům. „Spory o rozdělení majetku Češi považují při rozvodu nebo rozchodu za největší problém, vyjma péče o děti,“ dodává Marián Holub ze společnosti Wüstenrot.

Otázka bydlení je při rozvodu kritická pro 8 % dotázaných. Při hledání nového bydlení by si chtělo zachovat stejný prostor 20 % lidí. Většina by ale hledala menší byt, nebránilo by se mu 76 % lidí, kteří mají děti.

Jsou to přitom právě rodiče samoživitelé, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou. Za pronájem běžně dají kolem 30 % svého příjmu. „Když si uvědomíme, že čtvrtina loni rozvedených manželství měla více dětí, a že třeba školní dítě stojí měsíčně přes 5 tisíc korun, je to pro rodinu s jedním živitelem velmi zatěžující částka,“ konstatuje Petr Soukup z Institutu sociologických studií Univerzity Karlovy.

V případě finanční tísně je řešením nerekonstruovaný byt nebo dům. Pravděpodobně z důvodu ceny by ho volilo 15 % rozvedených. Rekonstrukce totiž zvyšuje cenu nemovitosti v průměru o 10 až 15 %. Novostavba by byla lákavá pro čtvrtinu Čechů a desetina by volila jinou variantu, třeba návrat k rodičům či jednoduše cokoli, co by se jim naskytlo.

Kdo zůstane doma?

Do prodeje společného bydlení, domu či bytu, pochopitelně promlouvají zákony. Svoji roli hrají také dluhy, v případě nemovitostí zejména hypotéky. I s nimi lze ale byt prodat. Záleží však na dohodě exmanželů, protože občanský zákoník chrání bydlení rodinné domácnosti.

Znamená to, že pokud by chtěl jeden z bývalých manželů nakládat s bytem nebo domem, kde bydlí rodina, nesmí jej bez písemného souhlasu druhého manžela prodat nebo pronajmout. Může to udělat jen tehdy, když by rodině zajistil po všech stránkách srovnatelné bydlení. Pokud se rozvedení manželé budou schopni dohodnout, kdo kde bude bydlet, je to v pořádku, občanský zákoník nebude rozhodnutí limitovat. Jiná situace ale nastává v případě hádek.

V případě, že se exmanželé nedohodnou, rozhodne na návrh jednoho z nich o bydlení soud. Vycházet bude hlavně z toho, jaké právo k bytu nebo domu, ve kterém společně bydlíte, jste měli během manželství. Pokud mají bývalý partneři k bytu či domu stejné právo soud zruší právo toho z nich, na němž lze „spravedlivě žádat“, aby nemovitost opustil.

Přihlíží například k tomu, kdo se bude starat o nezletilé dítě. Pokud je jeden z exmanželů výlučným majitelem nemovitosti, protože ji například dříve zdědil, bude situace složitější. Vlastník nemovitosti může požádat soud, aby bývalému partnerovi nařídil vystěhování. Ten, kdo se musí vystěhovat a má v péči nezletilé či nezaopatřené dítě, může soudu navrhnout, aby založil v jeho prospěch právo bydlení v domě nebo bytě, kde byla rodinná domácnost.

O bydlení se raději dohodnout

V podstatě tedy existují dvě možnosti, jak společné jmění manželů vypořádat: dohoda a soudní vypořádání, přičemž první verze je příjemnější, zvlášť pokud jsou v manželství děti. Jedním z častých řešení je prodej bytu s hypotékou, rozdělení financí a pořízení jiného bydlení.

Když se k prodeji bytu s hypotékou po rozvodu odhodláte, je nutné nejdříve informovat banku. Existují přitom tři možnosti, jak byt s hypotékou prodat. Můžete splatit hypotéku, prodat nemovitost i s hypotékou nebo hypotéku refinancovat.

  • Splátka hypotéky a prodej bytu – nejlepší je, pokud najdete kupce, jenž za váš byt zaplatí v hotovosti. Uhradí dluh bance, která zruší své zástavní právo a byt převede na nového majitele. Zbytek částky si rozdělíte. Vhodné je takovou situaci naplánovat, pokud to jde, v době končení fixace úrokové sazby, kdy můžete hypotéku předčasně splatit bez sankce.
  • Převzetí hypotéky i s bytem – protože většina zájemců nebude mít hotovost na váš byt, je možné koupit ho i s hypotékou. V tomto případě se musí dohodnout prodávající, kupující i banka.
  • Refinancování hypotéky – pokud kupujícímu podmínky hypotéky, kterou je nemovitost zatížená, nevyhovují, lze hypotéku tzv. refinancovat. Co je výhodné pro kupujícího, který získá lepší podmínky, nemusí být výhodné pro vás, protože pokud se netrefíte do lhůty, kdy končí fixace hypotéky, zaplatíte zpravidla sankce.

O byt se může přihlásit také bývalý manžel nebo manželka, je třeba říci, že spoluvlastník má předkupní právo. V podstatě by tak jeden mohl vyplatit druhého, případně lze přizvat dalšího spoludlužníka, například nového partnera nebo rodiče. Rozhodující slovo bude mít však vždy banka. Převzetí hypotéky je řešeno dodatkem ke stávající smlouvě. Bohužel ani tento dodatek není bezplatný – banky si za něj účtují řádově tisíce korun.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development