Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Realitní makléři: Byty a domy můžou zlevnit o 10 až 30 %

Hospodářská recese, kterou ekonomové ve větší či menší míře očekávají v souvislosti s pandemií koronaviru, může zlevnit nemovitosti. Ne všechny a ne všude, ale určitý pokles nebo přinejmenším stagnaci ceny realitní makléři očekávají. Bude záležet na tom, v jakém městě a lokalitě nemovitost je a samozřejmě na její atraktivitě. Ceny bytů ve větších městech by mohly klesnout o 10 %, zatímco ceny nemovitostí v menších obcích a v méně přitažlivých lokalitách až o 30 %.

Pandemie koronaviru a s ní související vládní opatření se dotkla většiny ekonomických segmentů, realitní trh nevyjímaje. Lidé, kteří nemusí nutně kupovat nemovitosti, vyčkávají. Do jejich rozhodování se promítá i nejistota spojená s ekonomickou situací a obavy o ztrátu zaměstnání. Zájemci o nemovitosti zároveň podle realitních makléřů odříkají prohlídky z obavy o své zdraví – i to pochopitelně ovlivňuje aktuální situaci na realitním trhu.

Nárůst poptávky i stagnace realit

V názorech na to, jaká je situace v realitách, se oslovení realitní makléři a společnosti liší. Například Petr Morcinek, majitel holdingu M&M Reality, uvedl, že realitní obchody se nezastavily a jeho společnost dokonce za měsíc březen eviduje zvýšenou poptávku po nemovitostech. Vysvětluje si to tím, že lidé mají více času, protože zůstali doma.

Realitní makléř Boris Tonev si ale poklesu všímá. „Trh s nemovitostmi je na 50 procentech před nástupem koronaviru. Hodně lidí nemá náladu cokoli řešit, třeba kvůli obavám o ztrátu zaměstnání. Panuje nejistota. Lidé odmítají prohlídky, ustupují od hypotečních úvěrů. Nervozita zpomaluje trh,“ říká. Zároveň vidí i jistá pozitiva. I když je nabídka pořád slabší než poptávka, objevují se zajímavé nemovitosti. Kdo má nyní hotovost, může investovat.

Pokud už lidé na prohlídky chodí a o koupi nemovitosti se zajímají, dbají více na bezpečnost. „Klienti jsou v posledních dnech samozřejmě opatrní a stěžejní je pro ně bezpečnost. Naši makléři využívají v maximální míře elektronickou formu komunikace, od video hovorů a virtuálních prohlídek až po elektronickou formu podpisu smluvní dokumentace. Nejmodernější technologie používá naše realitní kancelář dlouhodobě. Za aktuální situace význam těchto technologií ještě vzrost,“ dodává Petr Morcinek.

Rozhodne délka vládních opatření

Podstatné podle realitních společností je, aby nedošlo k úplnému zastavení veškerých obchodů napříč trhem. To platí nejen o realitním segmentu, ale o všech oborech. Záležet pochopitelně bude na tom, jak dlouho vládní opatření potrvají. Nyní se podle Borise Toneva nejedná o klasickou ekonomickou recesi a ekonomika se podle jeho vyjádření zotaví, pokud opatření nepotrvají příliš dlouho. „Situaci neumíme analyzovat, je nová, a tak prožíváme ekonomický šok. Překonat ho pomohou některá opatření, například snižování úrokových sazeb,“ dodává.

V oživení trhu věří i majitel holdingu M&M Reality. „Pokud zafungují opatření přijatá vládou a omezení se budou v řádu týdnů zase uvolňovat, jak už se konce konců děje, není důvod, aby byl realitní trh výrazně ovlivněn. Nemovitostí je stále velký nedostatek, poptávka značně převyšuje nabídku. Lidé budou potřebovat prodávat i kupovat nemovitosti, investoři budou investovat,“ říká Petr Morcinek.

Zlevnění nemovitostí? Ano i ne

Délka vládních opatření pak podle realitních makléřů rozhodne i o tom, o kolik a zda vůbec poklesnou ceny nemovitostí. Z velké míry bude záležet na lokalitě a také míře nezaměstnanosti. Pokud by lidé ztráceli zaměstnání, nebudou jim banky půjčovat a poklesne i poptávka po nemovitostech. Na hodnocení propadu cen je ještě brzy, vše ovlivní i nálada trhu, psychologie nakupujících i prodávajících, politický a ekonomický vývoj.

„Nějakou korekci cen očekávám. Otázkou je, jak velká bude a jak dlouho bude trvat. Řádově by reality neměly ve velkých městech zlevnit o více než 10 %. A v menších městech o více než 30 %. Záležet bude na lokalitě a nezaměstnanosti. To ovlivňuje i náladu na trhu. Jsou lidé, kteří vůbec dopady současné situace nepoznají. Jsou ale i lidé, kterých se vše velmi dotkne,“ uvádí Boris Tonev.

Lze současně očekávat, že budou lidé, kteří se dostanou do tíživé finanční situace a rozšíří tak řady těch, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr. „To ale samo o sobě neznamená, že vznikne okamžitý tlak na snížení cen nemovitostí.  Člověk, který nezíská hypoteční úvěr, totiž nebude moci koupit byt za 2 miliony, ale ani za 1,8 milionu korun. Převis poptávky nad nabídkou je stále tak vysoký, že tento modelový byt zkrátka koupí jiný zájemce. Na trhu se mohou objevit jednotlivé případy prodejců, kteří sleví z ceny, aby v konkrétní nelehké situaci prodali co nejrychleji. Plošné snižování cen ale v nejbližší době neočekáváme,“ dodává Petr Morcinek.

Vyčkat, nebo kupovat?

Každý, kdo teď hledá nové bydlení si logicky klade otázku, jestli je lepší nakupovat nyní, nebo raději ještě vyčkávat. Záleží na konkrétní situaci. Kdo má peníze a chce investovat, má šanci získat zajímavou nemovitost. Na trhu se totiž objevují například byty, které si lidé pořídili ke krátkodobým pronájmům, například přes Airbnb, a podstatě přes noc přišli o klienty.

„Čekat, nebo kupovat, to je věcí individuálního rozhodnutí každého člověka, jelikož každý se nachází v jiné situaci. Investorům si dovolím doporučit kupovat a držet se investiční strategie a diverzifikace, tedy rozdělení majetku a investic jako takových. U kupujících, kteří pořizují vlastní bydlení, může být výhodné počkat, ale jak už zaznělo, záleží to na lokalitě. Časově se nedá určit, jak dlouho bude tato situace bude trvat. Ale lidé obecně budou s nákupem opatrnější,“ uzavírá Boris Tonev.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development