Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Realitní trh po roce pandemie. Co se děje a co čekat?

Kdyby vyšly předpovědi z minulého roku, nemovitosti by teď byly levnější. Ve většině žádaných lokalit šly ale ceny bytů a domů nahoru, ačkoli tempo zdražování zpomalilo. Do realitního trhu pak zasáhl ještě jeden trend: lidé se zajímají o bydlení nebo aspoň o chaty a chalupy v přírodě. A proto rostou i ceny těchto nemovitostí.

Zatímco v předchozích letech táhla trh s nemovitostmi hlavně Praha a další velká města, nyní se karta pomalu otáčí ve prospěch odlehlejších lokalit. Důvod je jasný – nekonečné a táhnoucí se restrikce, které ukrajují svobodu pohybu a možnosti vycestovat. Lockdown nebo nařízená karanténa se přitom lépe tráví v domku se zahradou než v malém bytě, který nemá ani balkon. Jinými slovy, lidé začínají přehodnocovat svůj životní styl a do hledáčku se nyní dostávají domy a byty na okrajích měst nebo na venkově, odkud je to blíže do přírody. Vedou také byty v novostavbách vystavěné v blízkosti zeleně, která nabízí únik a relaxaci.

Svůj díl pomyslné viny mají i ceny. Zatímco například v Praze se starší dům 3+kk nebo 3+1 prodává v průměru za cenu kolem 7 milionů korun, na venkově – víceméně v dojezdové vzdálenosti do města – se za takovou cenu dá pořídit domek s aspoň malou zahradou. Když se ale lidé rozhodnou pro venkov, požadují, aby měli na dosah občanskou vybavenost a dobré spojení do města.

Bydlení v blízkosti přírody

Odklon od měst ve prospěch venkova posiluje současná situace. Lakonicky řečeno, ve městech není zábava. Kulturní akce jsou zrušené, kavárny zavřené, děti nechodí do školy a do školek, dětská hřiště jsou přeplněná, většina lidí pracuje z domova. To vše může posilovat touhu po lepším, tedy větším bydlení, po prostoru a po přírodě.

Zároveň v nejisté době logicky vyvstává potřeba zajistit sebe i rodin, tedy mít vlastní nemovitost. V situaci, kdy jdou ceny bytů ve městech stále nahoru a hypotéky mají přísná pravidla a rovněž zdražují, může být útěk na okraj města jediným řešením. „V posledních měsících jsme zaregistrovali obrovskou poptávku po rodinných domech, bytech s předzahrádkou, ale i pozemcích. Minulý rok tak jednoznačně nastolil nový trend ‚úniku z měst‘, který přímo souvisí s dobou covidovou,“ říká Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.

Dobrá dostupnost do větších měst, především za prací a nákupy, však stále sehrává důležitou roli. Zájem proto neutichá o lokality v okolí Prahy, mezi jinými o okresy Praha-východ a Praha-západ. Prim hraje rovněž synergie s přírodou. Mezi požadavky na okolí tak stále častěji patří přítomnost lesů, parků, přírodních rezervací, vodních nádrží či říček v blízkosti nemovitosti.

Zpomalení růstu cen nemovitostí

Situace, která je dnes, nebude trvat věčně. Pak se možná trend opět obrátí ve prospěch měst. Pokud by skutečně výrazně klesla poptávka po bytech ve městech, mohly by nemovitosti zlevnit. Protože kde by nebyla poptávka, byl by prostor pro zlevňování. Nyní je možné pozorovat alespoň zpomalování růstu cen.

Ceny nemovitostí podle dat Českého statistického úřadu v minulých šesti letech vzrostly o neuvěřitelných 60 procent. V následujících letech by ale podle odborníků měly růst pomaleji. Důvodů může být více, například finanční limity kupujících nebo dopady krize vyvolané pandemií.

I přes všechny překážky je poptávka po vlastním bydlení pořád značná. A hypotéky – i přes zdražení – zůstávají poměrně výhodné. „Růst cen nemovitostí ale začíná narážet na finanční limity kupujících. Neudrží proto takové tempo jako v posledních letech a bude postupně zpomalovat, za několik let by ceny mohly dokonce stagnovat. Banky také pravděpodobně začnou zvyšovat úrokové sazby hypoték. Potýkáme se navíc s nekončící krizí, jejíž veškeré dopady se mohou teprve plně projevit. To vše jsou náznaky blížícího se klidnějšího období na realitním trhu,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Dopady na investiční byty

Situace na realitním trhu pochopitelně dopadá anebo ještě dopadne i na ty, kteří investovali do nemovitosti nebo nemovitostí navíc, které pronajímají. Ostatně, jsou to právě investoři, kteří mají svůj podíl na vysoké poptávce po bytech vhodných k následnému pronájmu. Taková investice je doménou zejména třicátníků a čtyřicátníků, kteří investují hlavně v Praze. Investoři do nemovitostí jsou zároveň více orientovaní na výnosy z pronájmů a ze zhodnocení.

„Během příštích let očekáváme, že se průměrný výnos z investičních nemovitostí ustálí mezi třemi až čtyřmi procenty ročně. A to v souvislosti s očekávaným zpomalením růstu cen. V Praze se budou výnosy pohybovat spíše kolem spodní hranice tohoto intervalu. Například v Brně se ale budou výnosy pohybovat naopak u jeho horní hranice,“ vysvětluje Tomáš Suchomel, a dodává: „Kromě samotné koupě nemovitostí je ale možné investovat i do dluhopisů k nim. Díky tomu lze vydělávat z nájmu bytů, které jsou jejich prostřednictvím nakoupeny, a to s garantovaným úrokem přes pět procent ročně.“

Typický investiční byt nepřesahuje většinou užitnou plochu 50 metrů čtverečních. Jedná se o garsoniéry, případně byty s dispozicemi 1+kk či 2+kk. Naopak nejméně populární na investici jsou rodinné jednotky typu 3+1 či 3+kk s rozlohou nad 70 metrů čtverečních, které kupují spíše rodiny s dětmi.

Jak vnímáte dění na realitním trhu a nakolik ovlivňuje váš život?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development