Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Rekonstrukce bydlení je na pořadu dne i po koronaviru. Zvyšuje hodnotu bytů a domů

Nové bydlení je stále nedostatkovým zbožím. Češi ale touží po útulném interiéru, a tak se pouští do rekonstrukcí. Renovace domů a bytů nezastavila ani koronavirová krize. Proměnil se ovšem způsob, jakým Češi o rekonstrukcích uvažují. Investují hlavně do nových koupelen nebo kuchyní a zvyšují tak hodnotu svého bydlení. Zároveň jsou ochotni obejít se bez nového vybavení domácností, které nutně nepotřebují.

Bydlet ve vlastním je snem většiny českých domácností. Na rozdíl od Západoevropanů si Češi více potrpí na vlastnictví bytů a domů, pronájmy jsou pro většinu z nich spíše jen dočasným řešením. Stále více lidí pak chce bydlet v pěkném domově. Proto jsou na pořadu dne rekonstrukce a renovace. Souvisí to i s nižší dostupností novostaveb. Navíc, rekonstrukce staršího bytu může často vyjít levněji než pořízení bytu nového.

Češi v poslední době vnímají vlastní bydlení jako nedostupné – týká se to nabídek i cen nemovitostí. Ukazují na to různé výzkumy, naposledy například ten, který připravila společnost Wüstenrot. Lidé pak situaci řeší rekonstrukcemi. V následujících pěti letech se na ně chystá 42 procent. Renovovat chtějí zejména koupelny a kuchyně.

Recese proměňuje realitní trh

Do karet rekonstrukcím hraje i koronavirová krize a očekávaná ekonomická recese, což se pochopitelně promítne i do realitního a hypotečního trhu. „Jak velký bude negativní dopad koronavirové na ekonomiku a tím zprostředkovaně i na realitní a hypoteční trh ve střednědobém horizontu teď nedokážu odhadnout. Klíčem bude budoucí nálada zájemců o bydlení, jejich očekávání a důvěra v ekonomické oživení – ve světle vývoje nezaměstnanosti a jejího dopadu na ekonomiku jako celek,“ uvádí Marian Holub, produktový manažer společnosti Wüstenrot.

Situace se bude lišit podle krajů, což koresponduje s vývojem před koronavirovou krizí. Nemovitosti bývají obecně dražší a nedostupnější ve velkých městech. Už dříve experti odhadovali, že pokud budou reality zlevňovat, pak především v méně atraktivních lokalitách. Takovým místem může být velké panelové sídliště, ale i příhraniční oblasti nebo lokality, kde je vyšší nezaměstnanost.

Přes aktuální vývoj zůstává převis poptávky nad nabídkou na trhu s bydlením, slabší koruna může také více motivovat ke koupi zahraniční zájemce. „Zásadní je, jak rychle budeme schopni nastartovat ekonomiku co nejrychleji do plného výkonu a jak moc se za dobu hybernace zpřetrhají různé ekonomické vazby,“ dodává Marian Holub.

Rekonstruují se koupelny, kuchyně a obýváky

Lidé mohou bytovou situaci řešit i tak, že nakoupí starší a tím pádem i cenově dostupnější nemovitost a pustí se do rekonstrukce. Nebo odloží stěhování do nového a rekonstruují stávající byt či dům. Podle údajů Raiffeisen stavební spořitelny před vypuknutím pandemie koronaviru plánovala rekonstrukci svého bydlení téměř polovina Čechů a kvůli současné situaci bude renovaci odkládat jen málokdo. Nejčastěji mají lidé v plánu investovat do koupelny, kuchyně nebo obýváku.

„Počátkem tohoto roku plánovala rekonstrukci bytu nebo domu necelá polovina, konkrétně 47 procent Čechů. Vypuknutí pandemie koronaviru a změna ekonomické situace v květnu od tohoto záměru odradila jen desetinu dotázaných. Naopak skoro každý desátý uvedl, že rekonstrukci sice původně neplánoval, ale vzhledem k situaci ji bude zvažovat. Může to být způsobeno tím, že lidé vyčkávají, jak a zda se budou měnit ceny nemovitostí, a tak teď raději rekonstruují,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Také podle šetření společnosti Wüstenrot se Češi nejčastěji chystají na rekonstrukci koupelny a kuchyně. Je to ostatně logické – zvláště mladí lidé si chtějí vytvořit bydlení, které odpovídá moderním trendům. Rozdíl je pak vidět i v generačním přístupu k rekonstrukci. „Každá generace přistupuje k bydlení jinak. Mladí lidé nemyslí příliš na dlouhověkost, jde jim především o design za přijatelné náklady. Naopak střední věková skupina si už ráda za kvalitu připlatí a ti 55+ rádi počkají na to přesně vyhovující řešení,“ uvádí designérka Martina Pištěláková.

Liší se i důvody, proč chtějí rekonstruovat. Zatímco 35 % mladých do 35 let uvádí rekonstrukci kvůli potřebám dětí, lidé starší 55 let zase myslí na možná omezení ve vyšším věku. Ta jsou důvodem pro rekonstrukci pro 48 % z nich. „Je to vlastně velmi logické. Ve vysokém věku se zhoršuje pohyblivost, obratnost a je tak nejen problematické dostat se do některých částí bytu, k vysokým poličkám, do vany apod., ale i případné pády by měly mnohem vážnější následky,“ doplňuje Jiří Procházka, produktový manažer společnosti Wüstenrot.

Polovina rekonstruuje z vlastní kapsy

Přes polovinu Čechů plánuje rekonstruovat z vlastních úspor, čtvrtina z nich má ale úspory jen do 50 tisíc korun. Dalších 25 procent plánuje využít své stavební spoření. „Stavebko je díky státní podpoře jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů na trhu, proto je tak oblíbené. Momentálně je uzavřeno přes 3,2 milionu smluv ve fázi spoření, na kterých je uloženo na 360 miliard korun. A podle našeho průzkumu ho má 36 procent lidí opakovaně,“ dodává Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot. Další možností financování je například půjčka na rekonstrukci od stavební spořitelny.

Zatímco do rekonstrukcí chtějí lidé investovat navzdory současné situaci, šetřit se chystají na vybavení domácností. To je v podstatě pozitivní signál a je zřejmé, že nad investovanými prostředky přemýšlí. „Vnímáme velmi pozitivně, že se lidé rozhodli rekonstrukci svého bydlení neodkládat. Ať už úpravu financují ze svých naspořených peněz nebo se rozhodnou půjčit si třeba od stavební spořitelny, vždy se jedná o investici do budoucnosti, která zabezpečí celou rodinu,“ uzavírá Lenka Molnárová.

Budete letos rekonstruovat, nebo renovaci odložíte na lepší dobu?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development