Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Rekonstrukce bydlení je na pořadu dne i po koronaviru. Zvyšuje hodnotu bytů a domů

Nové bydlení je stále nedostatkovým zbožím. Češi ale touží po útulném interiéru, a tak se pouští do rekonstrukcí. Renovace domů a bytů nezastavila ani koronavirová krize. Proměnil se ovšem způsob, jakým Češi o rekonstrukcích uvažují. Investují hlavně do nových koupelen nebo kuchyní a zvyšují tak hodnotu svého bydlení. Zároveň jsou ochotni obejít se bez nového vybavení domácností, které nutně nepotřebují.

Bydlet ve vlastním je snem většiny českých domácností. Na rozdíl od Západoevropanů si Češi více potrpí na vlastnictví bytů a domů, pronájmy jsou pro většinu z nich spíše jen dočasným řešením. Stále více lidí pak chce bydlet v pěkném domově. Proto jsou na pořadu dne rekonstrukce a renovace. Souvisí to i s nižší dostupností novostaveb. Navíc, rekonstrukce staršího bytu může často vyjít levněji než pořízení bytu nového.

Češi v poslední době vnímají vlastní bydlení jako nedostupné – týká se to nabídek i cen nemovitostí. Ukazují na to různé výzkumy, naposledy například ten, který připravila společnost Wüstenrot. Lidé pak situaci řeší rekonstrukcemi. V následujících pěti letech se na ně chystá 42 procent. Renovovat chtějí zejména koupelny a kuchyně.

Recese proměňuje realitní trh

Do karet rekonstrukcím hraje i koronavirová krize a očekávaná ekonomická recese, což se pochopitelně promítne i do realitního a hypotečního trhu. „Jak velký bude negativní dopad koronavirové na ekonomiku a tím zprostředkovaně i na realitní a hypoteční trh ve střednědobém horizontu teď nedokážu odhadnout. Klíčem bude budoucí nálada zájemců o bydlení, jejich očekávání a důvěra v ekonomické oživení – ve světle vývoje nezaměstnanosti a jejího dopadu na ekonomiku jako celek,“ uvádí Marian Holub, produktový manažer společnosti Wüstenrot.

Situace se bude lišit podle krajů, což koresponduje s vývojem před koronavirovou krizí. Nemovitosti bývají obecně dražší a nedostupnější ve velkých městech. Už dříve experti odhadovali, že pokud budou reality zlevňovat, pak především v méně atraktivních lokalitách. Takovým místem může být velké panelové sídliště, ale i příhraniční oblasti nebo lokality, kde je vyšší nezaměstnanost.

Přes aktuální vývoj zůstává převis poptávky nad nabídkou na trhu s bydlením, slabší koruna může také více motivovat ke koupi zahraniční zájemce. „Zásadní je, jak rychle budeme schopni nastartovat ekonomiku co nejrychleji do plného výkonu a jak moc se za dobu hybernace zpřetrhají různé ekonomické vazby,“ dodává Marian Holub.

Rekonstruují se koupelny, kuchyně a obýváky

Lidé mohou bytovou situaci řešit i tak, že nakoupí starší a tím pádem i cenově dostupnější nemovitost a pustí se do rekonstrukce. Nebo odloží stěhování do nového a rekonstruují stávající byt či dům. Podle údajů Raiffeisen stavební spořitelny před vypuknutím pandemie koronaviru plánovala rekonstrukci svého bydlení téměř polovina Čechů a kvůli současné situaci bude renovaci odkládat jen málokdo. Nejčastěji mají lidé v plánu investovat do koupelny, kuchyně nebo obýváku.

„Počátkem tohoto roku plánovala rekonstrukci bytu nebo domu necelá polovina, konkrétně 47 procent Čechů. Vypuknutí pandemie koronaviru a změna ekonomické situace v květnu od tohoto záměru odradila jen desetinu dotázaných. Naopak skoro každý desátý uvedl, že rekonstrukci sice původně neplánoval, ale vzhledem k situaci ji bude zvažovat. Může to být způsobeno tím, že lidé vyčkávají, jak a zda se budou měnit ceny nemovitostí, a tak teď raději rekonstruují,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Také podle šetření společnosti Wüstenrot se Češi nejčastěji chystají na rekonstrukci koupelny a kuchyně. Je to ostatně logické – zvláště mladí lidé si chtějí vytvořit bydlení, které odpovídá moderním trendům. Rozdíl je pak vidět i v generačním přístupu k rekonstrukci. „Každá generace přistupuje k bydlení jinak. Mladí lidé nemyslí příliš na dlouhověkost, jde jim především o design za přijatelné náklady. Naopak střední věková skupina si už ráda za kvalitu připlatí a ti 55+ rádi počkají na to přesně vyhovující řešení,“ uvádí designérka Martina Pištěláková.

Liší se i důvody, proč chtějí rekonstruovat. Zatímco 35 % mladých do 35 let uvádí rekonstrukci kvůli potřebám dětí, lidé starší 55 let zase myslí na možná omezení ve vyšším věku. Ta jsou důvodem pro rekonstrukci pro 48 % z nich. „Je to vlastně velmi logické. Ve vysokém věku se zhoršuje pohyblivost, obratnost a je tak nejen problematické dostat se do některých částí bytu, k vysokým poličkám, do vany apod., ale i případné pády by měly mnohem vážnější následky,“ doplňuje Jiří Procházka, produktový manažer společnosti Wüstenrot.

Polovina rekonstruuje z vlastní kapsy

Přes polovinu Čechů plánuje rekonstruovat z vlastních úspor, čtvrtina z nich má ale úspory jen do 50 tisíc korun. Dalších 25 procent plánuje využít své stavební spoření. „Stavebko je díky státní podpoře jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů na trhu, proto je tak oblíbené. Momentálně je uzavřeno přes 3,2 milionu smluv ve fázi spoření, na kterých je uloženo na 360 miliard korun. A podle našeho průzkumu ho má 36 procent lidí opakovaně,“ dodává Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot. Další možností financování je například půjčka na rekonstrukci od stavební spořitelny.

Zatímco do rekonstrukcí chtějí lidé investovat navzdory současné situaci, šetřit se chystají na vybavení domácností. To je v podstatě pozitivní signál a je zřejmé, že nad investovanými prostředky přemýšlí. „Vnímáme velmi pozitivně, že se lidé rozhodli rekonstrukci svého bydlení neodkládat. Ať už úpravu financují ze svých naspořených peněz nebo se rozhodnou půjčit si třeba od stavební spořitelny, vždy se jedná o investici do budoucnosti, která zabezpečí celou rodinu,“ uzavírá Lenka Molnárová.

Budete letos rekonstruovat, nebo renovaci odložíte na lepší dobu?

 

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development