Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Rekonstrukce koupelny a kuchyně: Tyhle dlaždičky jsou trendy!

Léto přeje kreativitě a předělávání našich domovů. Pustili jste se do rekonstrukce koupelny nebo kuchyně? Vybíráte nové dlaždičky, které celému prostoru udají styl? Jsou vhodnější velkoformátové dlaždice, nebo mozaika? Jaké jsou trendy v obkladech? A na co při výběru nezapomenout?

Výběr dlaždiček a obkladaček je při rekonstrukci bytu náročnou záležitostí. Když vejdete do stavebnin nebo specializovaných obchodů, bude vám pravděpodobně přecházet zrak. Vedle obkladaček a dlaždic s klasickou velikostí 15 x 15 cm nebo 20 x 20 najdete vyskládané velkoformátové dlaždice, 3D obkladačky nebo mozaiku. Kromě velikosti se musíte rozhodnout i ohledně barvy nebo rozlousknout otázku, zda dáte přednost povrchu lesklému nebo matnému.

Velkoformátové obkladačky jsou hitem

S trochou nadsázky je možné říct, že podobně jako v módě je i v případě dlaždic a obkladaček trendem to, co se vám líbí (protože stylů a možností je tolik!). Současně byste měli respektovat prostor, který budete dláždit, resp. obkládat. Jednoduše řečeno, módní velkoformátové nebo 3D obklady můžou být skvělým řešením do moderního a většího interiéru. Při rekonstrukci chalupy je vhodnější sáhnout po osvědčené velikosti i tradiční barvě (bílá, tmavě zelená…).

módním trendům v oblasti dlažeb a obkladů patří bezpochyby zmiňované velkoformátové obklady. Za nejmenší velikost velkoformátových dlaždic je považován rozměr 30 x 30. V obchodech běžně najdeme skutečně velké dlaždice třeba o hraně 150 cm. Pro velké prostory (například haly) jsou určené dlažební desky třeba o rozměru 3 x 1 m.

Velkoformátové dlaždice a obkladačky jsou oblíbené hned z několika důvodů. Naše koupelny a kuchyně se stále zvětšují a jsou to právě velké formáty, které prostor zdůrazní. Položení velkoformátových dlaždic je pochopitelně rychlejší. Kromě toho se snadněji i udržují (méně spár znamená méně čištění).

1437892_24709842

Nestárnoucí mozaika v řadě provedení

Ne vždy je možné velký formát obkladových prvků použít. Třeba do menších koupelen a kuchyní je vhodnější zvolit menší dlaždice (např. 15 x 15 cm), resp. obkladačky (např. 10 x 10 cm). Velmi pěkně působí i mozaika, která zůstává stále trendy.

Drobný formát s vhodně zvolenou barevnou kombinací se může stát nesmrtelným. Mozaiky nemusí být přitom je klasické keramické. Vybírat můžete i z celé řady jiných materiálů. K aktuálním trendům patří třeba kamenné mozaiky (z dražšího pravého i levnějšího umělého) kamene, ze skla, z kovu nebo v různých kombinacích. Stále populárnější jsou mozaiky z přírodních materiálů. Výhodou mozaiky je, že snadno dosáhnete vysokého estetického dojmu.

Jaké barvy obkladů jsou IN?

Pastelové odstíny, decentní tóny, nebo vzory? Je těžké rozhodnout se ohledně formátu dlaždic a obkladů, natož ohledně jejich barvy. Odstín volte vždy s ohledem na velikost prostoru a mějte v patrnosti, že tmavší odstíny zmenšují. Světlé nebo dokonce bílé obklady opticky zvětšují a prosvětlují – hodí se proto například do koupelen, které mají jen malé okénko, kterým proniká málo světla.

Co se týká barev, patří k trendům spíše decentní odstíny – opět se do koupelen vrací bílá nebo béžová. Jistě, jejich nevýhodou je náročnější údržba, protože na světlých dlaždicích je špína více vidět. Na druhou stranu, podobné odstíny v podstatě nikdy nevychází z módy a velmi dobře se kombinují s trendy doplňky.

1092823_33641193

Jak vybrat dlaždice a obkladačky?

  • Ruku na srdce, kolik jste ochotni za obklady utratit? Dlaždice a obkladačky mohou být velmi náročnou položkou v rozpočtu, pokud podlehnete aktuálním trendům a zatoužíte po luxusu. Na druhou stranu, ve výprodejích se dají pořídit skvělé kousky za málo peněz – třeba právě bílé, smetanové nebo béžové obkladačky.
  • Při volbě velikosti dlaždic zohledněte prostor – módní velkoformátové dlaždice potřebují prostor, aby vynikly. V miniaturních koupelnách a kuchyních zazáří spíše menší formáty.
  • Barvy volte s ohledem na styl, který je vám blízký. Trendy jsou sice fajn, ale po několika měsících můžou odeznít, zatímco dlaždice budete měnit až po hodně dlouhé době. Proto se nedejte úplně strhnout. Přemýšlejte, zda vám křiklavý odstín bude vyhovovat i za rok a jestli není přece jen lepší sáhnout po univerzální barvě a věnovat se spíš zajímavým doplňkům, které se mění snadněji.
  • Dobře si spočítejte rozměry a velikost prostoru. Nakupte určitě o pár dlaždic nebo obkladaček navíc. I sebešikovnější řemeslník může občas něco pokazit a není zaručené, že zrovna tu samou dlaždici i po několika dnech v obchodu seženete.

1285990_28801748

Sázka na doplňky

Trendy i rozum říkají, že méně je někdy více. Decentní barvu dlaždic a obkladů snadno oživíte stylovými doplňky. Stačí nakoupit keramické dózy a lahvičky a přelít do nich šampon nebo mýdlo. Ručníky stočit a naaranžovat třeba do proutěných košů. Investovat do kvalitních předložek. Do misky vložit mušle nebo kamínky z dovolené…

Jakým dlaždicím nebo obkladům dáváte přednost? Jakou jste zvolili velikost a barvu?

Rezidence Radimova

Vánoční výzdoba na poslední chvíli? Tohle máte hned hotové

Advent je v plném proudu a vaše domácnost vypadá jako by se nechumelilo? Nestihli jste ještě ani naaranžovat větvičky do vázy? Ukážeme vám, jak si během jednoho odpoledne vyzdobit byt z toho, co máte doma nebo pro co si doběhnete na zahradu.

Inspirace: Jaké jsou trendy v interiérech pro zimu 2021?

Každé roční období si žádá své. Podzim je tady se vším všudy a brzy se přehoupne v zimu. Z interiérů se vytrácí zářivé letní barvy. Je třeba převléct polštáře a změnit dekorace. Ukážeme vám, jaké jsou hlavní trendy závěru letošního roku.

geosan development