element letňany

Magazín o bydlení

Rekonstrukce koupelny a kuchyně: Tyhle dlaždičky jsou trendy!

Léto přeje kreativitě a předělávání našich domovů. Pustili jste se do rekonstrukce koupelny nebo kuchyně? Vybíráte nové dlaždičky, které celému prostoru udají styl? Jsou vhodnější velkoformátové dlaždice, nebo mozaika? Jaké jsou trendy v obkladech? A na co při výběru nezapomenout?

Výběr dlaždiček a obkladaček je při rekonstrukci bytu náročnou záležitostí. Když vejdete do stavebnin nebo specializovaných obchodů, bude vám pravděpodobně přecházet zrak. Vedle obkladaček a dlaždic s klasickou velikostí 15 x 15 cm nebo 20 x 20 najdete vyskládané velkoformátové dlaždice, 3D obkladačky nebo mozaiku. Kromě velikosti se musíte rozhodnout i ohledně barvy nebo rozlousknout otázku, zda dáte přednost povrchu lesklému nebo matnému.

Velkoformátové obkladačky jsou hitem

S trochou nadsázky je možné říct, že podobně jako v módě je i v případě dlaždic a obkladaček trendem to, co se vám líbí (protože stylů a možností je tolik!). Současně byste měli respektovat prostor, který budete dláždit, resp. obkládat. Jednoduše řečeno, módní velkoformátové nebo 3D obklady můžou být skvělým řešením do moderního a většího interiéru. Při rekonstrukci chalupy je vhodnější sáhnout po osvědčené velikosti i tradiční barvě (bílá, tmavě zelená…).

módním trendům v oblasti dlažeb a obkladů patří bezpochyby zmiňované velkoformátové obklady. Za nejmenší velikost velkoformátových dlaždic je považován rozměr 30 x 30. V obchodech běžně najdeme skutečně velké dlaždice třeba o hraně 150 cm. Pro velké prostory (například haly) jsou určené dlažební desky třeba o rozměru 3 x 1 m.

Velkoformátové dlaždice a obkladačky jsou oblíbené hned z několika důvodů. Naše koupelny a kuchyně se stále zvětšují a jsou to právě velké formáty, které prostor zdůrazní. Položení velkoformátových dlaždic je pochopitelně rychlejší. Kromě toho se snadněji i udržují (méně spár znamená méně čištění).

1437892_24709842

Nestárnoucí mozaika v řadě provedení

Ne vždy je možné velký formát obkladových prvků použít. Třeba do menších koupelen a kuchyní je vhodnější zvolit menší dlaždice (např. 15 x 15 cm), resp. obkladačky (např. 10 x 10 cm). Velmi pěkně působí i mozaika, která zůstává stále trendy.

Drobný formát s vhodně zvolenou barevnou kombinací se může stát nesmrtelným. Mozaiky nemusí být přitom je klasické keramické. Vybírat můžete i z celé řady jiných materiálů. K aktuálním trendům patří třeba kamenné mozaiky (z dražšího pravého i levnějšího umělého) kamene, ze skla, z kovu nebo v různých kombinacích. Stále populárnější jsou mozaiky z přírodních materiálů. Výhodou mozaiky je, že snadno dosáhnete vysokého estetického dojmu.

Jaké barvy obkladů jsou IN?

Pastelové odstíny, decentní tóny, nebo vzory? Je těžké rozhodnout se ohledně formátu dlaždic a obkladů, natož ohledně jejich barvy. Odstín volte vždy s ohledem na velikost prostoru a mějte v patrnosti, že tmavší odstíny zmenšují. Světlé nebo dokonce bílé obklady opticky zvětšují a prosvětlují – hodí se proto například do koupelen, které mají jen malé okénko, kterým proniká málo světla.

Co se týká barev, patří k trendům spíše decentní odstíny – opět se do koupelen vrací bílá nebo béžová. Jistě, jejich nevýhodou je náročnější údržba, protože na světlých dlaždicích je špína více vidět. Na druhou stranu, podobné odstíny v podstatě nikdy nevychází z módy a velmi dobře se kombinují s trendy doplňky.

1092823_33641193

Jak vybrat dlaždice a obkladačky?

  • Ruku na srdce, kolik jste ochotni za obklady utratit? Dlaždice a obkladačky mohou být velmi náročnou položkou v rozpočtu, pokud podlehnete aktuálním trendům a zatoužíte po luxusu. Na druhou stranu, ve výprodejích se dají pořídit skvělé kousky za málo peněz – třeba právě bílé, smetanové nebo béžové obkladačky.
  • Při volbě velikosti dlaždic zohledněte prostor – módní velkoformátové dlaždice potřebují prostor, aby vynikly. V miniaturních koupelnách a kuchyních zazáří spíše menší formáty.
  • Barvy volte s ohledem na styl, který je vám blízký. Trendy jsou sice fajn, ale po několika měsících můžou odeznít, zatímco dlaždice budete měnit až po hodně dlouhé době. Proto se nedejte úplně strhnout. Přemýšlejte, zda vám křiklavý odstín bude vyhovovat i za rok a jestli není přece jen lepší sáhnout po univerzální barvě a věnovat se spíš zajímavým doplňkům, které se mění snadněji.
  • Dobře si spočítejte rozměry a velikost prostoru. Nakupte určitě o pár dlaždic nebo obkladaček navíc. I sebešikovnější řemeslník může občas něco pokazit a není zaručené, že zrovna tu samou dlaždici i po několika dnech v obchodu seženete.

1285990_28801748

Sázka na doplňky

Trendy i rozum říkají, že méně je někdy více. Decentní barvu dlaždic a obkladů snadno oživíte stylovými doplňky. Stačí nakoupit keramické dózy a lahvičky a přelít do nich šampon nebo mýdlo. Ručníky stočit a naaranžovat třeba do proutěných košů. Investovat do kvalitních předložek. Do misky vložit mušle nebo kamínky z dovolené…

Jakým dlaždicím nebo obkladům dáváte přednost? Jakou jste zvolili velikost a barvu?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development