Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Rekonstrukce koupelny a kuchyně: Tyhle dlaždičky jsou trendy!

Léto přeje kreativitě a předělávání našich domovů. Pustili jste se do rekonstrukce koupelny nebo kuchyně? Vybíráte nové dlaždičky, které celému prostoru udají styl? Jsou vhodnější velkoformátové dlaždice, nebo mozaika? Jaké jsou trendy v obkladech? A na co při výběru nezapomenout?

Výběr dlaždiček a obkladaček je při rekonstrukci bytu náročnou záležitostí. Když vejdete do stavebnin nebo specializovaných obchodů, bude vám pravděpodobně přecházet zrak. Vedle obkladaček a dlaždic s klasickou velikostí 15 x 15 cm nebo 20 x 20 najdete vyskládané velkoformátové dlaždice, 3D obkladačky nebo mozaiku. Kromě velikosti se musíte rozhodnout i ohledně barvy nebo rozlousknout otázku, zda dáte přednost povrchu lesklému nebo matnému.

Velkoformátové obkladačky jsou hitem

S trochou nadsázky je možné říct, že podobně jako v módě je i v případě dlaždic a obkladaček trendem to, co se vám líbí (protože stylů a možností je tolik!). Současně byste měli respektovat prostor, který budete dláždit, resp. obkládat. Jednoduše řečeno, módní velkoformátové nebo 3D obklady můžou být skvělým řešením do moderního a většího interiéru. Při rekonstrukci chalupy je vhodnější sáhnout po osvědčené velikosti i tradiční barvě (bílá, tmavě zelená…).

módním trendům v oblasti dlažeb a obkladů patří bezpochyby zmiňované velkoformátové obklady. Za nejmenší velikost velkoformátových dlaždic je považován rozměr 30 x 30. V obchodech běžně najdeme skutečně velké dlaždice třeba o hraně 150 cm. Pro velké prostory (například haly) jsou určené dlažební desky třeba o rozměru 3 x 1 m.

Velkoformátové dlaždice a obkladačky jsou oblíbené hned z několika důvodů. Naše koupelny a kuchyně se stále zvětšují a jsou to právě velké formáty, které prostor zdůrazní. Položení velkoformátových dlaždic je pochopitelně rychlejší. Kromě toho se snadněji i udržují (méně spár znamená méně čištění).

1437892_24709842

Nestárnoucí mozaika v řadě provedení

Ne vždy je možné velký formát obkladových prvků použít. Třeba do menších koupelen a kuchyní je vhodnější zvolit menší dlaždice (např. 15 x 15 cm), resp. obkladačky (např. 10 x 10 cm). Velmi pěkně působí i mozaika, která zůstává stále trendy.

Drobný formát s vhodně zvolenou barevnou kombinací se může stát nesmrtelným. Mozaiky nemusí být přitom je klasické keramické. Vybírat můžete i z celé řady jiných materiálů. K aktuálním trendům patří třeba kamenné mozaiky (z dražšího pravého i levnějšího umělého) kamene, ze skla, z kovu nebo v různých kombinacích. Stále populárnější jsou mozaiky z přírodních materiálů. Výhodou mozaiky je, že snadno dosáhnete vysokého estetického dojmu.

Jaké barvy obkladů jsou IN?

Pastelové odstíny, decentní tóny, nebo vzory? Je těžké rozhodnout se ohledně formátu dlaždic a obkladů, natož ohledně jejich barvy. Odstín volte vždy s ohledem na velikost prostoru a mějte v patrnosti, že tmavší odstíny zmenšují. Světlé nebo dokonce bílé obklady opticky zvětšují a prosvětlují – hodí se proto například do koupelen, které mají jen malé okénko, kterým proniká málo světla.

Co se týká barev, patří k trendům spíše decentní odstíny – opět se do koupelen vrací bílá nebo béžová. Jistě, jejich nevýhodou je náročnější údržba, protože na světlých dlaždicích je špína více vidět. Na druhou stranu, podobné odstíny v podstatě nikdy nevychází z módy a velmi dobře se kombinují s trendy doplňky.

1092823_33641193

Jak vybrat dlaždice a obkladačky?

  • Ruku na srdce, kolik jste ochotni za obklady utratit? Dlaždice a obkladačky mohou být velmi náročnou položkou v rozpočtu, pokud podlehnete aktuálním trendům a zatoužíte po luxusu. Na druhou stranu, ve výprodejích se dají pořídit skvělé kousky za málo peněz – třeba právě bílé, smetanové nebo béžové obkladačky.
  • Při volbě velikosti dlaždic zohledněte prostor – módní velkoformátové dlaždice potřebují prostor, aby vynikly. V miniaturních koupelnách a kuchyních zazáří spíše menší formáty.
  • Barvy volte s ohledem na styl, který je vám blízký. Trendy jsou sice fajn, ale po několika měsících můžou odeznít, zatímco dlaždice budete měnit až po hodně dlouhé době. Proto se nedejte úplně strhnout. Přemýšlejte, zda vám křiklavý odstín bude vyhovovat i za rok a jestli není přece jen lepší sáhnout po univerzální barvě a věnovat se spíš zajímavým doplňkům, které se mění snadněji.
  • Dobře si spočítejte rozměry a velikost prostoru. Nakupte určitě o pár dlaždic nebo obkladaček navíc. I sebešikovnější řemeslník může občas něco pokazit a není zaručené, že zrovna tu samou dlaždici i po několika dnech v obchodu seženete.

1285990_28801748

Sázka na doplňky

Trendy i rozum říkají, že méně je někdy více. Decentní barvu dlaždic a obkladů snadno oživíte stylovými doplňky. Stačí nakoupit keramické dózy a lahvičky a přelít do nich šampon nebo mýdlo. Ručníky stočit a naaranžovat třeba do proutěných košů. Investovat do kvalitních předložek. Do misky vložit mušle nebo kamínky z dovolené…

Jakým dlaždicím nebo obkladům dáváte přednost? Jakou jste zvolili velikost a barvu?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development